Prawdziwa historia paktu z diabłem

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 09:00
W wieczornym słuchowisku: "Opowieść gminna o doktorze Johannie Faustusie, wielce znakomitym czarnoksiężniku i magu" Johanna Spiesa – radiowa adaptacja pierwszej, z XVI wieku!, książki o tajemniczym uczonym.
Fragm. witrażu z kościół św. Marcina w Florac (Francja)
Fragm. witrażu z kościół św. Marcina w Florac (Francja)Foto: Vassil/Wikimedia, lic. CC

Historyczny Faust, pierwowzór późniejszej słynnej postaci literackiej, urodził się ok. 1480 roku (zmarł ok. 1540) w jednym z miasteczek Wittenbergi jako Georg Zabel. Studiował, ale studiów nigdy nie ukończył. Wędrował po Europie, głównie Niemczech, przedstawiając się jako alchemik, astrolog i adept czarnej magii. Przypisuje mu się autorstwo traktatu alchemicznego Zmuszenie piekła. Był również ścigany za różne sprawki (w tym też za pedofilię). Zginął w Oberży Pod Lwem, w niewyjaśnionych okolicznościach, znaleziono tam jego okaleczone zwłoki. Legenda głosi, że właśnie wtedy diabeł upomniał się o jego duszę zabierając ją do piekieł, a martwe ciało Fausta przywarło twarzą do ziemi, nie dając jednocześnie możliwości odwrócenia go ku niebu.
Pierwszą książkę o Fauście wydał Johann Spies we Frankfurcie w 1587 roku (tzw. "Faustbuch") i odtąd legenda rozprzestrzeniała się na terenie Niemiec i wkrótce całej Europy w niezliczonych wersjach prozą i wierszem. Fausta przedstawiono w niej jako bezbożnika, który – by posiąść kobietę – podpisał pakt z Mefistofelesem, ale diabeł skręcił mu kark i zabrał jego duszę do piekła. Od tego czasu Faust stał się symbolem człowieka, który zawiera pakt z szatanem, aby poznać tajemnicę istnienia.  
Przekład Andrzeja Nowaka, adaptacja Joanny Szwedowskiej, opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko, reżyseria Jana Warenyci. Obsada: Jan Matyjaszkiewicz, Wojciech Wysocki, Henryk Talar, Krzysztof Kumor, Stanisław Brudny, Grzegorz Wons.
30 marca (piątek), godz. 22:00

Czytaj także

"Leżymy tu zastrzeleni". Rocznica zagadkowego samobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 19:00
Pewnego listopadowego czwartku 1811 roku młody niemiecki poeta i dramaturg, były oficer - Heinrich von Kleist - zastrzelił, nad jeziorem niedaleko Berlina, swoją przyjaciółkę, Henriettę. Chwilę później zabił sam siebie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zrobić z diabłem po śmierci Boga?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 09:31
- Wątek faustowski to jeden z najważniejszych nurtów europejskiej kultury – zaznaczył prof. Zbigniew Mikołejko. - Początków można się doszukiwać w średniowiecznej historii o Teofilu, potem mamy Marlowe'a, Goethego, Manna. Istnieją też Faustowie ukryci.
rozwiń zwiń