Lodowiec Bernadzikiewicza i inne polskie nazwy na Spitsbergenie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 17:54
- Na Ziemi Torella od 1934 roku widnieją takie nazwy jak: Góra Kopernika i Góra Curie-Skłodowskiej, a także Góry Piłsudskiego - mówił o pionierskiej wyprawie Stefana Bernadzikiewicza prof. Jan Szupryczyński.
Audio
  • Polarne wyprawy Stefana Bernadzikiewicza (Atlas polskich podróżników/Dwójka)
Część Spitsbergenu widziana z morza od zachodniej strony wyspy
Część Spitsbergenu widziana z morza od zachodniej strony wyspyFoto: Jerzy Strzelecki/wikimedia/cc

Stefan Bernadzikiewicz (fot. Wikimedia/CC) Stefan Bernadzikiewicz (Wikimedia/CC)

Przedwojenny inżynier, taternik i polarnik był ostatnim bohaterem tegorocznego cyklu audycji "Atlas polskich podróżników".

Stefan Bernadzikiewicz był organizatorem pierwszej polskiej wyprawy na Spitsbergen w 1934 r. - To była wyprawa malutka, siedmioosobowa, ale jej osiągnięcia dorównują późniejszym wielkim polskim wyprawom polarnym - podkreślał prof. Jan Szupryczyński.

Gość Bartosza Panka opowiadał jak wyglądały realia tej międzywojennej ekspedycji, a także o znaczeniu towarzyszących naukowcom taterników, którzy odegrali niebagatelną rolę w zbadaniu Spitsbergenu.

***

Stefan Bernadzikiewicz poza Spitsbergenem zdobył także Grenlandię. W 1935 r. w wyprawie alpinistyczno-naukowej na Kaukaz wraz z Jakubem Bujakiem został pierwszym polskim zdobywcą najwyższego szczytu Gruzji - Szchary.

Zginął w nocy z 18/19 lipca 1939 roku w Himalajach, podczas pierwszej polskiej wyprawy, której zadaniem było zdobycie Nanda Devi East.

***

Tytuł audycji: Atlas polskich podróżników 

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: prof. Jan Szupryczyński, prof. Krzysztof Bierkenmajer oraz Zbigniew Pietroń

Data emisji: 30.08.2015

Godzina emisji: 12.00

bch/tj

Czytaj także

Polka, która poznała sekrety szamanów Syberii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 16:00
– W Polsce jest zapomniana, a w Wielkiej Brytanii Marię Czaplicką wymienia się jednym tchem razem z Bronisławem Malinowskim – mówił antropolog dr Łukasz Smyrski z UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesław Mystkowski - zapomniany polski Gauguin

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 14:00
- W latach 30. XX wieku Mystkowski był wymieniany w czołówce artystów tworzących w Indiach Holenderskich. On wówczas nie był anonimowy - mówiła o polskim malarzu Joanna Wacławek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Muratowicz polskiego króla u szacha Persji bronił

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 13:29
- Sefer Muratowicz musiał zwalczać czarny pijar moskiewski, że król Polski nic nie znaczy i jest nawet wasalem carów - opowiadali goście "Atlasu polskich podróżników".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amazonia widziana oczami kolonizatorki

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 12:00
W latach 30. Maria Bochdan-Niedenthal wzięła udział w polskiej ekspedycji kolonizacyjnej do peruwiańskiej dżungli. Swoje doświadczenia opisała w książce "Ucayali. Raj czy piekło nad Amazonką".
rozwiń zwiń