Ethio-jazz - bunt etiopskiej duszy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 18:50
Dla Etiopczyków tekst jest ważniejszy niż muzyka. Dużo czasu im zajęło, by zrozumieć, że komuś, kto nie rozumie słów, utwór może się podobać - mówią goście audycji "Słuchaj świata".
Audio
  • Michał Lipszyc i dr Marcin Krawczuk o etiopskim numerze "Literatury na świecie" (Słuchaj świata/Dwójka)
  • Maciej Bochniak i Mikołaj Pokromski o filmie "Ethiopiques. Bunt duszy" (Słuchaj świata/Dwójka)
Kadr z teasera do filmu Ethiopiques. Bunt duszy
Kadr z teasera do filmu "Ethiopiques. Bunt duszy"Foto: vimeo.com/94348654

Dokument "Ethiopiques. Bunt duszy" to historia etiopskiej muzyki - unikalnego, niepowtarzalnego stylu, który miał znaczący wpływ na rozwój free jazzu i muzyki pop - opowiedziana z perspektywy głównego bohatera i narratora filmu, producenta Francisa Falceto.

W piątek 26 września zapraszamy na transmisję z festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Wysłychamy m.in. koncertu króla abisyńskiego soulu - Mahmouda Ahmeda >>>
- Ta muzyka w latach 60. i 70. dokonała w Etiopii, głównie w stolicy kraju, pewnego rodzaju rewolucji, wywracając życie młodych Etiopczyków. Było tam wówczas jak w Nowym Jorku, jazz wylewał się z każdej knajpy, mężczyźni nosili dzwony, a kobiety miniówki - opowiada w radiowej Dwójce reżyser filmu Maciej Bochniak.
Bunt ten trwał jednak krótko, do 1974 roku, kiedy został obalony cesarz Haile Selassie i rozpoczęły się rządy komunistycznego reżimu Derg, za czasów którego życie kulturalne Etiopii przestaje istnieć.
Ważną postacią dla tego filmu jest Francis Falceto. Jak tłumaczy Bochniak, pomysł na film zrodził się w jego głowie, gdy obejrzał "Broken Flowers" Jima Jarmuscha. Zainteresował się ścieżką dźwiękową tego filmu, na której znalazło się kilka utworów etiopskiego muzyka i kompozytora Mulatu Astatke. Tak trafił na płyty Ethiopiques i spostrzegł, że ich producentem w większości jest właśnie Falceto.
- Stał się naszym narratorem. Pozwolił nam nakreślić historię, która da się fajnie opowiedzieć. Czuliśmy, że, trzymając się go, możemy pójść dalej w ten temat - wyjaśnia Mikołaj Pokromski, producent "Ethiopiques. Bunt duszy".
Premiera filmu planowana jest na początek 2016 roku.

Skrzyżowanie Kultur w Dwójce >>>

***

Na rynku ukazał się właśnie etiopski numer "Literatury na świecie". W Dwójce opowiedzieli o nim Michał Lipszyc - redaktor numeru - oraz  dr Marcin Krawczuk - jeden z tłumaczy.

Wysłuchaj całej audycji "Słuchaj świata", którą przygotowali Bartosz Panek i Kuba Borysiak.

kk/mc

Czytaj także

Wybraniec Boży - cesarz Haile Selassie I

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 06:08
Jest rok 1941, tłumy wiwatują na ulicach Addis Abeby. Niektórzy padają na kolana obok stojących na baczność gwardzistów cesarskich. W odkrytym wozie on - potomek Saby i Salomona, król królów, lew Afryki, cesarz Haile Selassie I.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Etiopia - kraj fascynujących ludzi i aromatycznych przypraw

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 12:00
- To kraj, który najlepiej poznać można podróżując komunikacją miejską i do którego należy zabrać mnóstwo ciepłych ubrań - mówi Kinga Turkowska, podróżniczka i badaczka Etiopii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci w Etiopii uczą się w nocy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 17:58
Dlatego tak bardzo potrzebne jest tam sztuczne światło. To jednak, ze względu na słabo rozwiniętą infrastrukturę energetyczną, w wielu regionach tego kraju jest towarem deficytowym. Sytuację starają się poprawić pracownicy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
rozwiń zwiń