Granice i narody nad pięknym modrym Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 22:50
Dunaj – wielka rzeka, łącząca wschód i zachód Europy. Co zmieniło się od czasu, gdy przebijała się przez żelazną kurtynę?
Dunaj
DunajFoto: G. Darmetko/ PR

Jak opisywał ją Claudio Magris, a jak czyni to dziś w książce "Dunaj. Opowieści o ludziach znad wielkiej rzeki" brytyjski korespondent na Węgrzech, Nick Thorpe? Które kraje definiują się "dunajsko"?

O tym porozmawiamy z Łukaszem Galuskiem z Międzynarodowego Centrum Kultury oraz dziennikarzem i podróżnikiem Paolo Rumizem. Również sam Nick Thorpe opowie o swoich spotkaniach z ludźmi znad Dunaju, a kilka egzemplarzy jego książki – dzięki uprzejmości Wydawnictwa Uniwersytetu Jagielońskiego – będzie można zdobyć w naszej audycji.

***

Na audycję "Słuchaj świata" zapraszamy w niedzielę (1.02), w godzinach 16.00-18.00. Program poprowadzą Bartosz Panek i Kuba Borysiak.

mc

Zobacz więcej na temat: podróże rzeka Węgry
Czytaj także

Wilamowianie - ginący lud Europy?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 15:00
- Ich język po wojnie grzeszył w polskim uchu brzmieniem niemczyzny, a niemieckim nie jest - opowiadał w Dwójce Łukasz Galusek, znawca kultury Europy Środkowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowacja odwraca się od intelektualistów

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 18:00
– W Słowacji ich refleksja jest głosem wołającego na pustyni – mówił Rudolf Chmel, autor książki "Kompleks słowacki", diagnozującej stan słowackiej kultury.
rozwiń zwiń