"Jerozolima to miasto brzydkie i trudne do życia"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 18:00
- Turysta, który szuka uniesień religijnych i historii, poczuje się tu dobrze, jednakże świeccy Izraelczycy raczej opuszczają to miasto - mówił w Dwójce dziennikarz Jarosław Kociszewski.
Audio
  • Jarosław Kociszewski o codziennym życiu w Jerozolimie. Rozmawiali Kuba Borysiak i Bartosz Panek (Słuchaj świata/Dwójka)
Jerozolima
Jerozolima Foto: Pixabay/heathertruett

Gość audycji "Słuchaj świata" opowiadał, że sam podczas swoich studiów w Izraelu wolał mieszkać w Tel Awiwie i dojeżdżać 70 kilometrów do Jerozolimy. A to ze względu na atmosferę codziennego życia w świętym mieście trzech religii monoteistycznych. - Jerozolima jest chaotycznie zabudowana, boryka się z problemem wywozu śmieci, korkami. Poza tym jest zdominowana przez ortodoksyjnych wyznawców judaizmu, którzy narzucają reszcie swoje zasady - wyjaśniał Jarosław Kociszewski.

Choć dziennikarz Polskiego Radia zwracał uwagę, że są w Jeorozolimie miejsca piękne i magiczne, to estetyczną spójność miasto to zawdzięcza przede wszystkim zasadzie budowlanej wprowadzonej przez Brytyjczyków.

***

Tytuł audycji: Słuchaj świata

Prowadzący: Bartosz Panek i Kuba Borysiak

Gość: Jarosław Kociszewski (dziennikarz Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia)

Data emisji: 29.03.2015

Godzina emisji: 16.00

bch/mc

Czytaj także

"Kurdowie faktycznie stworzyli już państwo"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 18:36
- Kurdowie w Iraku północnym są słabo powiązani z władzami w Bagdadzie, co więcej poszerzyli granice autonomii o ważne terytoria - zauważał Adam Balcer ze Studium Europy Wschodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Liban - bliskowschodnie opętanie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 15:00
Stanisław Strasburger, piszący pod pseudonimem Jan Subart, to autor książki zatytułowanej "Opętanie: Liban". Jak zaznacza, jest to opowieść nie tylko o strachu i wojnie, lecz także o nas samych.
rozwiń zwiń