Zdystansowany kozioł Tomasza Śliwy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2015 16:59
- To jeden z niewielu muzyków ludowych, który w grze nie pędzi do przodu, by wyładować radość, ale do swojej muzyki podchodzi z dużym krytycyzmem - wspominała wybitnego koźlarza prof. Jadwiga Sobieska.
Audio
  • Prof. Jadwiga Sobieska wspomina Tomasza Śliwę, wirtuoza kozła - nagranie archiwalne (Źródła/Dwójka)
Kozioł należy do bogatej rodziny dud.  Wyróżnia się tym, że ma niski strój i ciemne brzmienie. Instrument ten rozpowszechniony w zachodniej części Wielkopolski
Kozioł należy do bogatej rodziny dud. Wyróżnia się tym, że ma niski strój i ciemne brzmienie. Instrument ten rozpowszechniony w zachodniej części WielkopolskiFoto: PAP

Zasługi Tomasza Śliwy (1892-1976) dla podtrzymania tradycji gry na koźle są nieocenione. Urodzony w Perzynie obok Zbąszynia muzyk był nie tylko wirtuozem tego instrumentu, ale też jego konstruktorem i nauczycielem.

Nieżyjąca już muzykolożka prof. Jadwiga Sobieska w archiwalnym radiowym nagraniu opowiadała, że Śliwa miał typowo wielkopolską osobowość człowieka rzetelnego, pracowitego i surowego. - On nigdy nie wyszedł do grania, jeśli nie miał instrumentu dobrze nastrojonego. Dopiero gdy pokonywał trudności techniczne, gdy się rozegrał, pojawiał się w jego muzyce czynnik emocjonalny, który objawiał się w specyficzny sposób - wspominała.

W audycji usłyszeliśmy też głos Tomasza Śliwy. Muzyk zdradzał, że do wykonania kozła dobrze nadaje się nie tylko koźlęca skóra.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Anna Szotkowska

Data emisji: 19.05.2015

Godzina emisji: 12.00

bch/mc

Czytaj także

Goście Weselni i muzyka Metów. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 18:00
Koncert promował 31. płytę z serii "Muzyka Źródeł". Na album "Kapela Metów" złożyły się nagrania wybitnych muzyków Mazowsza Rawskiego
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie każdy cielak nadaje się na bębenek

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 18:07
Słynny na ziemi radomskiej bębnista Stanisław Wlazło opowiadał w nagraniu archiwalnym o trudach grania na weselach i zdradzał sekrety budowy swojego instrumentu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy mazurek przywędrował do nas z Pakistanu?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 18:48
– Niektórzy puryści uważają, że ojczyzną tego tańca jest kraina Beludżów – mówiła Maria Pomianowska, która powróciła właśnie z podróży do Pakistanu.
rozwiń zwiń