Wesoła Trójka + Jeden. Od podwiślaków do fokstrota

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 17:01
Gra już od 45 lat, od 5 jest zaś liderem kapeli Wesoła Trójka + Jeden. Henryk Salamon z Tarłowa na Powiślu Kieleckim opowiadał w Dwójce o swoich muzycznych losach.
Audio
  • Rozmowa z Henrykiem Salamonem, liderem kapeli Wesoła Trójka + Jeden (Źródła/Dwójka)
Zespół Wesoła Trójka + Jeden oprócz muzyki ludowej gra także utwory taneczne (zdj. ilustracyjne)
Zespół Wesoła Trójka + Jeden oprócz muzyki ludowej gra także utwory taneczne (zdj. ilustracyjne)Foto: istolethetv/flickr/cc

– Ojciec mój był przed wojną muzykantem, chodził po weselach i zabawach – mówił artysta. – Grywaliśmy razem przez 6 lat. Wtedy zasłyszałem od niego te wszystkie podwiślaki, oberki, kujawiaki, mazury i nauczyłem się ich – dodał.

Po śmierci ojca Henryk Salamon grał w kilku kapelach, a gdy także muzycy z jego pokolenia wymarli, podjął dwie próby założenia swojego zespołu. Udało się z Wesołą Trójką, do której po pewnym czasie dołączyły skrzypce, stąd w nazwie zespołu "+ Jeden".

Oprócz repertuaru ludowego zespół chętnie grywa walczyki, fokstroty, tanga. Choć wszędzie spotyka się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem, muzyk ubolewał, że nie zawsze idzie za tym wsparcie lokalnych władz. Ze smutkiem zauważył także niedobrą sytuację związaną z muzykowaniem młodzieży.

***

Rozmawiał: Kuba Borysiak

Gość: Henryk Salamon (klarnecista i saksofonista, lider zespołu Wesoła Trójka + Jeden)

Data emisji: 19.08.2015

Godzina emisji: 12.00

Materiał został wyemitowny w magazynie "Źródła".

mc/jp

Czytaj także

Orkiestra Dęta z Jędrzejówki: gramy od narodzin do zejścia

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 11:00
- Występujemy na weselach, pogrzebach, dbamy o oprawę uroczystości kościelnych, ślubów - wymieniał Józef Czerw, lider Orkiestry Dętej z Jędrzejówki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tysiąc festiwali w Polsce. Tej muzyki brak w telewizji

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 11:00
- Kiedyś były odpusty, teraz są festiwale - przytoczył słowa pewnej ludowej śpiewaczki Remigiusz Mazur-Hanaj, muzyk, badacz i animator kultury tradycyjnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowieści z serca Tatr". Na misia długo się czeka

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 15:00
– Gdy chcemy sfotografować konkretne zwierzę, często musimy poświęcić na to sporo czasu – mówił Marcin Strączyk-Helios z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
rozwiń zwiń