Sztuka nieokrzesana włocławskiego Nikofora

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 15:18
- Stanisław Zagajewski osiągnął sławę światową, jeśli chodzi o artystów z kręgów tzw. sztuki surowej - mówiła Krystyna Kotula, przedstawiając sylwetkę twórczą tego oryginalnego rzeźbiarza samouka.
Audio
  • Krystyna Kotula z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku o życiu i twórczości Stanisława Zagajewskiego (Źródła/Dwójka)
Fragm. rzeźby autorstwa Stanisława Zagajewskiego. Prace Zagajewskiego można zobaczyć na wystawie Szara strefa sztuki  - polscy twórcy art brut w warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym (15 lipca-18 września 2016)
Fragm. rzeźby autorstwa Stanisława Zagajewskiego. Prace Zagajewskiego można zobaczyć na wystawie "Szara strefa sztuki - polscy twórcy art brut" w warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym (15 lipca-18 września 2016)Foto: Edward Koprowski/PME w Warszawie

Nieznane są jego prawdziwe nazwisko i data urodzenia: w wieku dwóch lat został podrzucony pod kościół św. Barbary w Warszawie. - Sam podkreślał, że już jako dziecko w zakładach opiekuńczych najbardziej lubił lepić figurki z gliny - opowiadała Krystyna Kotula z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Talenty artystyczne, które Stanisław Zagajewski ujawniał już za młodu, spowodowały, że postanowiono wysłać go do szkoły budowalnej…

Zanim osiadł we Włocławku, zanim doceniono jego talent ("wcześniej kojarzył się z kloszardem, który pcha przez miasto dziecięcy wózek ze sforą piesków"), imał się wielu zajęć – był kucharzem, ogrodnikiem, krawcem. Wielki przełom w jego życiu przyniósł dopiero rok 1983.

***

Przygotował: Piotr Kędziorek

Gość: Krystyna Kotula (Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku)

Data emisji: 15.07.2016

Godzina emisji: 12.00

Materiał wyemitowany w audycji "Źródła".

jp/bch

Czytaj także

Zaginione dziedzictwo północnego Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 15:06
- Spóźniłem się o jakieś 10-15 lat - mówił w Dwójce skrzypek Bartosz Niedźwiecki, wielokrotny laureat festiwalu "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Wrona: muzykę ludową trzeba czuć

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 17:00
- Z nutek się jej nie wygra. Bo muzyka ludowa to nie zapisana prymka, tylko melodia zasłyszana, którą trzeba po swojemu ozdobić - podkreślał klarnecista, który wziął udział w koncercie Nowej Tradycji 2016 "Muzyka Źródeł: Lasowiacy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roman Wojciechowski. Ludowy multimedalista

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 15:00
- Mam jeszcze marzenie, żeby wystąpić na festiwalu w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą z kapelą - mówił w Dwójce jeden z najbardziej utytułowanych polskich muzyków ludowych.
rozwiń zwiń