Męskie śpiewanie po obu stronach granicy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 15:54
– Śpiewam pieśni dawnej zachodniej Grodzieńszczyzny, terenu podzielonego dziś na Białoruś i na Polskę – mówił Marcin Lićwinko z Rogożynka, jeden z laureatów tegorocznego festiwalu w Kazimierzu.
Audio
  • Marcin Lićwinko o tradycji muzycznej dawnej zachodniej Grodzieńszczyzny (Źródła/Dwójka)
Marcin Lićwinko w kazimierskim konkursie występował już w 2012 r.
Marcin Lićwinko w kazimierskim konkursie występował już w 2012 r.Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

II nagrodę w kategorii solistów śpiewaków Marcinowi Lićwince przyniosło wykonanie pieśni, które poznał kilkanaście lat temu w swoich podróżach po Grodzieńszczyźnie. – Jeździłem tam przez kilka lat, spotykałem śpiewaków, robiłem nagrania. Oprócz mnie nikt tam nie dotarł i nikt tych pieśni nie zarejestrował, a nawet nie słyszał – opowiadał.

Gość Dwójki tłumaczył, dlaczego tamte wyjazdy były ostatnią szansą na poznanie pieśni żniwnych, weselnych, obrzędowych i miłosnych, dlaczego to właśnie na Białorusi lepiej zachowała się polska tradycja muzyczna, a także zwracał uwagę na to, że powojenne granice rozdzieliły tę sztukę także pod względem płci.

***

Prowadzi: Anna Szewczuk

Gość: Marcin Lićwinko (śpiewak, teatrolog, animator kultury)

Data emisji: 28.07.2016

Godzina emisji: 12.17

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mc/jp

Czytaj także

Muzyka z Szypliszk. "Tutaj każdy miał swoją pieśń"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 14:00
- Śpiewać umiał prawie każdy. Nawet gdy ktoś nie był popularnym śpiewakiem, to miał piosenkę, z którą był kojarzony - mówił w Dwójce Józef Murawski z zespołu "Pogranicze" z Szypliszk. Grupa w tym roku świętuje 35-lecie istnienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapela ze Stęszewa. Muzyka nie zawsze z tej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 14:30
- Dzisiejsza kultura sprawia, że staramy się grać płynnie, dbamy o czystość dźwięku. W starszych nagraniach muzyka dudziarska jest bardzo wiejska, typowa do tańca – mówią w Dwójce członkowie Kapeli ze Stęszewa.
rozwiń zwiń