"Rytmy mazurkowe to polski hit eksportowy"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 12:50
- Znajdujemy je w muzyce europejskiej już od połowy XVI wieku, ale tym najbardziej znamiennym zjawiskiem jest fakt, że rytmy, które absolutnie zdominowały polską muzykę ludową, określają także idiom muzyki skandynawskiej - mówiła w Dwójce prof. Ewa Dahlig-Turek.
Audio
  • Prof. Ewa Dahlig-Turek o rytmach mazurkowych w Polsce i krajach skandynawskich (Źródła/Dwójka)
W Polsce przekaz ludowy trwa, a w Skandynawii jest rekonstruowany - mówiła w Dwójce prof. Ewa Dahlig-Turek
"W Polsce przekaz ludowy trwa, a w Skandynawii jest rekonstruowany" - mówiła w Dwójce prof. Ewa Dahlig-TurekFoto: Shutterstock/Conny Sjostrom

shutterstock taniec szwecja 1200.jpg
Polska z Polski, czyli ulubiony taniec Skandynawów

Badaczka wspominała w Dwójce konferencję w Norwegii w roku 1989, podczas której prezentowała nagrania skrzypków z centralnej Polski. - Moi norwescy i szwedzcy koledzy zaczęli szeptać, a potem powiedzieli, że to, co słyszą, jest bardzo podobne do muzyki w ich krajach.

Prof. Ewa Dahlig-Turek zwracała uwagę, że zarówno w Norwegii, jak i w Szwecji są tańce określane mianem polskich. - Obecne w nich są pewne elementy tego, co nazywamy rytmiką mazurkową. Być może dotarły tam wraz z polskimi muzykami, którzy grali na królewskim dworze w okresie, kiedy oba państwa miały wspólnego króla. W każdym razie, coś sprawia, że te tańce łączone są z Polską.

Gość "Źródeł" tłumaczył, że choć rytmika mazurkowa występuje nie tylko w Polsce, to nad Wisłą jest obecna w największym nagromadzeniu i jest silnie nacechowana symbolicznie. Co ciekawe, doświadczenia pokazują, że szwedzkie tańce polskie sprawiają trudność polskim muzykom i tancerzom. Prof. Dahlig-Turek tłumaczyła, dlaczego tak się dzieje, i zdradzała, że jest jedna rzecz, której zazdrości szwedzkim etnomuzykologom.

***

Tytuł audycji: Źródła

Przygotowali: Maria Baliszewska

Gość: prof. Ewa Dahlig-Turek (etnomuzykolog)

Data emisji: 29.03.2017

Godzina emisji: 12.00

bch/jp

Czytaj także

Taniec sprzyja zalotom, ale też budowaniu wspólnoty

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 21:00
- Taniec jest momentem, kiedy możemy sprawdzić naszego partnera pod kątem fizycznym, czy ma dobry zapach. W dworskim środowisku taniec był jedyną okazją kiedy osoby mogły się dotknąć przed wejściem w związek - mówiła podczas Dwójkowej dyskusji tancerka i choreografka Romana Angel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Pastor: bardzo lubiłem tańczyć

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 10:30
- Nie mam z tego okresu wspomnienia mordęgi, ale raczej wspomnienie obcowania z muzyką, widzami i innymi artystami. Najważniejszy był ten ułamek sekundy zrozumienia między nami – powiedział Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego i słynny choreograf, który swą karierę rozpoczynał od występów na scenie baletowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Orkiestra Sentymentalna prosi do tańca

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 18:44
– Będzie fokstrot, tango, walc, rumba, a także różne łączone rytmy – mówiła Gabriela Mościcka z Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej o nagrywanej właśnie drugiej płycie zespołu.
rozwiń zwiń