Sahara Zachodnia - największe więzienie świata

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 14:32
Zapraszamy na spotkanie z Bartkiem Sabelą, autorem książki "Wszystkie ziarna piasku", przejmującego reportażu o Afryce.
Gdy Bartek Sabela jechał do El Aain, stolicy okupowanej Sahary Zachodniej, instrukcja, którą otrzymał od saharyjskich aktywistów, brzmiała: nie rozmawiaj z nikim dłużej niż czterdzieści sekund, nigdy nie podawaj żadnych szczegółów, miejsc, nazwisk. Na zdj. fragm. okładki jego książki Wszystkie ziarna piasku
Gdy Bartek Sabela jechał do El Aaiún, stolicy okupowanej Sahary Zachodniej, instrukcja, którą otrzymał od saharyjskich aktywistów, brzmiała: "nie rozmawiaj z nikim dłużej niż czterdzieści sekund, nigdy nie podawaj żadnych szczegółów, miejsc, nazwisk". Na zdj. fragm. okładki jego książki "Wszystkie ziarna piasku"Foto: Wydawnictwo Czarne/mat. promocyjne

Sahara Zachodnia, ostatnia afrykańska kolonia i – jak mawiają sami Saharyjczycy – największe więzienie świata. Szesnaście lat wojny między partyzantami Frontu Polisario a wojskami marokańskimi i dwadzieścia pięć lat negocjacji nie przyniosły rozwiązania konfliktu. W jego wyniku połowa rdzennej ludności uciekła do Algierii i mieszka w obozach uchodźców. Druga żyje pod brutalną marokańską okupacją.


Gdy Bartek Sabela jechał do El Aaiún, stolicy okupowanej Sahary Zachodniej, instrukcja, którą otrzymał od saharyjskich aktywistów, brzmiała: "nie rozmawiaj z nikim dłużej niż czterdzieści sekund, nigdy nie podawaj żadnych szczegółów, miejsc, nazwisk".

***
Na "Spotkanie autorskie" w sobotę (18.06) w godz. 12.30-13.00 zaprasza Katarzyna Nowak.

mat. prom. Wyd. Czarne/jp/mc

Czytaj także

"13 pięter". Własne mieszkanie jako pułapka

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 13:00
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Filipem Springerem poświęconej książce o problemach polskiej polityki mieszkaniowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orbitowski o "Innej duszy" i naturze zła

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 11:00
- Seryjni mordercy to nie są czarujący, inteligentni ludzie. W zabiciu człowieka jest po prostu rodzaj bardzo upiornej, ale pociągającej wolności - uważa Łukasz Orbitowski, który w powieści "Inna dusza" mierzy się z naturą zła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pani Stefa wychodzi z cienia Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 14:00
- Problemem jest mit Korczaka, z którym on sam walczył, podkreślając że Dom Sierot to dzieło wielu osób, w tym Stefanii Wilczyńskiej - mówiła Magdalena Kicińska, autorka książki "Pani Stefa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chutnik o Jolancie: nie mówi, boi się, taka ameba

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 11:32
- Ona reprezentuje emocje i uczucia wszystkich tych, którzy nie odnaleźli się po roku 1989 - mówiła w Dwójce o bohaterce swojej książki zatytułowanej "Jolanta" Sylwia Chutnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pięćdziesiątka". Historia nietypowej alkoholiczki

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 12:00
- Moja bohaterka nie musi ukrywać tego, że pije. Poza tym nie ucieka w alkohol z powodu jakiejś traumy czy problemów - mówiła w Dwójce o swojej nowej książce Inga Iwasiów.
rozwiń zwiń