Marcin Świetlicki: na ziemi trzyma mnie język

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 12:07
"Jeśli nie masz już punktu oparcia, to przynajmniej nazywaj" napisał laureat tegorocznej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości.
Audio
Marcin Świetlicki w czasie koncertu Świetlików w Nowej Soli, luty 1997
Marcin Świetlicki w czasie koncertu Świetlików w Nowej Soli, luty 1997 Foto: Mohylek

- Po 20 latach od debiutu Świetlicki stał się nieusuwalnym elementem polskiej poezji, polskiej literatury – twierdzi juror Nagrody Poetyckiej Silesius prof. Piotr Śliwiński. - Jest jednym z tych autorów, który zachował ciągłość polskiej poezji. Jego korzenie, zwłaszcza romantyczne, są bardzo widoczne.

Oparciem dla Marcina Świetlickiego jest polszczyzna, język. To pozwala mu na uparte tworzenie. Krytyków lekceważy i nie liczy się z ich zdaniem. Pisze nie przeciw krytykom, ale przeciwko wszelkim dopustom losu. Jak mówi, jego przywiązanie do pisania przypomina przywiązanie chłopa do ziemi.

- Jestem potwornie upartym człowiekiem, jeśli czegoś się uchwycę, to się tego trzymam. Jako dziecko zacząłem pisać i czytać i nadal to robię. Właśnie uparcie. Wielokrotnie mi mówiono, żebym dał sobie spokój z pisaniem, mówiono mi, że nie powinienem robić wielu rzeczy. A ja je robię i robić będę – deklaruje Marcin Świetlicki.

- W tym roku nie mieliśmy wątpliwości, że nagrodę trzeba przyznać Marcinowi Świetlickiemu – mówi jurorka Justyna Sobolewska. – W zeszłym roku ukazał się tom wierszy zebranych, który pokazał skalę tej poezji.

Prof. Śliwiński, zauważył, że powinniśmy i nie powinniśmy zapominać, że Świetlicki jest młodym poetą. Zapomnieć powinniśmy, bo ma 50 lat i duży dorobek. Nie zapomnieć, bo w jego wierszach nie doszło do osiągnięcia stanu dojrzałości jako stanu równowagi, uporządkowania, rezygnacji… Ciągle jest drapieżny, bolesny i "zaczepialski". Nie tylko w wierszach:

- Uważam podpórki, którymi podpierają się inni poeci i pisarze, za haniebne! – mówi laureat Nagrody Silesius. - Kiedy czytam kolejny czyjś wiersz, w którym pojawia się "motyw malarstwa Vermeera", to myślę sobie, że oni uderzają w rzeczy oswojone, bezpieczne… A ja mam dość czytania wierszy oswojonych przez czytelnika. Czytelnik powinien być drażniony, zaniepokojony. Bo życie na tym polega.

Gala wręczenia nagrody Silesius odbędzie się dziś we Wrocławiu.

Audycję przygotowała Dorota Gacek.

 

Czytaj także

Znamy laureatów Nagrody Poetyckiej Silesius

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2008 17:31
Znamy laureatów Nagrody Poetyckiej Silesius. Statuetkę wręczono w trzech kategoriach. Za całokształt pracy twórczej wyróżniony został Tadeusz Różewicz, za najlepszą książkę ubiegłego roku jury uznało „Po tęczy” Andrzeja Sosnowskiego, a za najlepszy debiutancki tomik „Po sobie” autorstwa Julii Szychowiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uhonorowano laureatów Nagrody Poetyckiej Silesius

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2010 15:37
Poeta i tłumacz Piotr Sommer został uhonorowany Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości. Podczas uroczystej gali we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol poeta odebrał statuetkę Silesiusa i czek na 100 tys. zł.
rozwiń zwiń