Dobra publiczne w oczach zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 15:00
Gościem kolejnego "Skarbca Nauki Polskiej" była dr Natalia Letki z Instytutu Socjologii UW, dwukrotna beneficjentka programów stypendialnych Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
Audio
  • Dobra publiczne w oczach zwykłych ludzi (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Dobra publiczne w oczach zwykłych ludzi
Foto: Glow Images/East News

Dr Natalia Letki już w czasie studiów miała możliwość odbycia stażu na Oxfordzie w Wielkiej Brytanii, gdzie później pisała swój doktorat. Mimo kilkuletniego pobytu za granicą zdecydowała się jednak wrócić do Polski i tu kontynuować swoją naukową karierę, a grant FNP z ramienia Programu Homing-Powroty umożliwił jej prowadzenie ciekawych badań także w kraju.

Gość audycji interesuje się przemianami społecznymi w krajach postkomunistycznych, zajmowała się społeczeństwem obywatelskim i prowadziła badania nad zaufaniem społecznym w byłych państwach bloku wschodniego.

Jest także laureatką prestiżowego grantu ERC (European Research Council), dzięki któremu realizuje - wraz ze swoim zespołem - projekt "Dobra publiczne w oczach zwykłych ludzi. Badania nad stosunkiem i zachowaniem obywateli wobec dóbr publicznych i państwa". Z pomocą zagranicznych ekspertów udało się jej przeprowadzić badania w 13 krajach. Tematyka stosunku do dóbr publicznych na taką skalę nie była jeszcze na świecie badana.

Spotkanie z dr Natalią Letki w "Skarbcu Nauki Polskiej" poprowadziła Katarzyna Kobylecka.

mc/mm

Zobacz więcej na temat: NAUKA
Czytaj także

Uniwersytet Columbia pomoże poznać Polskę

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 16:00
Prestiżowa nowojorska uczelnia od lipca 2014 r. otworzy stanowisko Profesora Katedry Polskiej. Funkcję obejmie dr Małgorzata Mazurek. - Mam nadzieję, że uda nam się zainteresować polską kulturą studentów z całego świata - powiedziała w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia polskie w Cambridge kuszą tragiczną historią Polski i... hip-hopem

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 15:30
- Trauma zawsze przyciąga zagranicznych studentów. Dlatego chciałbym zaprosić do współpracy ludzi z Muzeum Powstania Warszawskiego, żeby pokazali swój ostatni film o powstaniu - mówił w Dwójce dr Stanley Bill, Australijczyk, który poprowadzi wykłady w ramach studiów polskich na uczelni w Cambridge.
rozwiń zwiń