Jak polityka wpływa na pisanie o historii?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 13:46
O tym opowiadał dr Jakub Muchowski, autor książki "Polityka pisarstwa historycznego. Refleksja teoretyczna Haydena White'a".
Audio
  • Jak polityka wpływa na pisanie o historii? Rozmowa z dr. Jakubem Muchowskim (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
To, jak wypowiadamy się o przeszłości, określa nasz stosunek do teraźniejszości i nasze oczekiwania wobec przyszłości
To, jak wypowiadamy się o przeszłości, określa nasz stosunek do teraźniejszości i nasze oczekiwania wobec przyszłościFoto: Pixabay/Hebifot

Publikacja ukazała się w prestiżowej, humanistycznej serii wydawniczej Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Prezentowana praca skupia się na zaproponowanym przez amerykańskiego historyka Haydena White'a opisie związków łączących pisarstwo historyczne i politykę. Podstawą myślenia White'a jest założenie o istnieniu ścisłej korelacji między poetyką a polityką pisarstwa historycznego.

Dr Jakub Muchowski jest historykiem, metodologiem, pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował na Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Jagiellońskim i University of Virginia. Stypendysta Narodowego Centrum Nauki i Fundacji Lanckorońskich.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzenie: Katarzyna Kobylecka

Gość: Dr Jakub Muchowski (historyk)

Data emisji: 12.02.2015

Godzina emisji: 13.00

bch/jp

Czytaj także

Mieszko II - król, który doprowadził kraj do ruiny

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 14:11
Będąc synem Bolesława Chrobrego Mieszko II pod żadnym względem nie dorównał jego sławie. Co prawda pisał i czytał po łacinie, znał grekę, fundował liczne kościoły, ale do historii przeszedł jako władca nieudolny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Odnowiciel: uciekinier, więzień, mąż stanu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 12:00
- Jego największym osiągnięciem był fakt, że sąsiedzi przestali czuć do Piastów aż tak wielką wrogość, jaką mieli w czasach Chrobrego i Mieszka II. Udało mu się także odzyskać kontrolę nad buntującymi się terenami – ocenia prof. Paweł Żmudzki.
rozwiń zwiń