80. urodziny Sir Harrisona Birtwistle'a na Promsach

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 12:00
"Night's Black Bird" to jeden z kilku utworów znakomitego brytyjskiego kompozytora, które zabrzmiały na tegorocznym festiwalu. We wtorek zapraszamy na retransmisję lipcowego występu BBC Philharmonic Orchestra z udziałem francuskiego pianisty Alexandre'a Tharaud
Harrison Bitwistle
Harrison Bitwistle Foto: PAP/ EPA/SIGI TISCHLER

"Night's Black Bird" Harrisona Birtwistle'a to melancholijna podróż przez mroki, rozjaśniona niekiedy zaśpiewami ptaków. Wieczór zakończyła bardziej zróżnicowana, jeśli chodzi o nastroje, V Symfonia Gustava Mahlera. Gorzka podniosłość marszu pogrzebowego, gwałtowność części drugiej i wreszcie rzewność słynnego Adagietta składają się na jeden z najbardziej efektownych utworów orkiestrowych w historii. Debiutujący na Promsach Alexandre Tharaud zaprezentował się natomiast w wirtuozowskim "Koncercie na lewą rękę" Ravela.

Retransmisję lipcowego koncertu poprowadzi Róża Światczyńska.

Program:

Sir Harrison Birtwistle Night's Black Bird

Maurice Ravel Koncert fortepianowy D-dur na lewą rękę

Gustaw Mahler V Symfonia cis-moll
Wyk. Alexandre Tharaud – fortepian, BBC Philharmonic Orchestra, dyr. Juanjo Mena
(30.07.2014 Royal Albert Hall, Londyn)
7 października (wtorek), godz. 19.30-21.30, wprowadzenie o 19.00

materiały promocyjne/mm/bch

Czytaj także

Richard Blackford: to zwierzęta nauczyły nas tańczyć i śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 13:00
- Ludzie nie mają monopolu na muzykowanie. Zwierzęta wydobywają dźwięki używając nie tylko własnych gardeł, lecz także środowiska, a nawet prostych instrumentów - uważa twórca "The Great Animal Orchestra". Symfonia Blackforda została prawykonana w sobotę na Festiwalu Muzycznym w Cheltenham oraz na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Jesień: poszukiwanie dźwięku na Dalekim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 14:00
- Muzyka współczesna doszła w pewnym momencie do ściany. Potrzebne jej były nowe inspiracje, które odnaleźliśmy w Azji - uważa znawczyni egzotycznych kultur muzycznych Maria Pomianowska. Na Warszawskiej Jesieni posłuchamy między innymi klasycznych instrumentów chińskich oraz indonezyjskiego gamelanu.
rozwiń zwiń