Stanisław Skrowaczewski i rosyjscy mistrzowie. Transmisja koncertu NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 18:00
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wykona w piątkowy wieczór dzieła Szostakowicza i Sznittkego.
Stanisław Skrowaczewski. Symfonika Brucknera to znak firmowy wybitnego dyrygenta
Stanisław Skrowaczewski. Symfonika Brucknera to znak firmowy wybitnego dyrygentaFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

[…] Oto dzieło, pisał [o V Symfonii Szostakowicza] Aleksy Tołstoj, które pokazuje formowanie się nowego człowieka – od początkowego tragicznego marazmu, przez nabranie oddechu, połączenie się z twórczymi siłami epoki, po końcowy triumf. Ów triumf, jak wyznał Szostakowicz w "Świadectwie", jest radością wymuszoną – szczęściem na komendę, z batem nad głową. Stanisław Skrowaczewski jest jednym z ostatnich dyrygentów, którzy pamiętają wciąż aurę tamtej, odległej już na szczęście, epoki.

(Marcin Trzęsiok)

Twórczość Alfreda Schnittkego […] trudno zaszeregować jednoznacznie do określonego stylu. […] Niemały wpływ na charakter jego dzieł wywarli wielcy przedstawiciele muzyki rosyjskiej XX wieku: Prokofiew, Szostakowicz i Strawiński […] Jego muzyka bywa kontemplacyjna, nostalgiczna, często jednak jest szorstka i obfituje w ostre struktury rytmiczne oraz dysonansową harmonię. Takie cechy posiada też powstały w 1960 roku – zatem jeszcze w okresie studiów – I Koncert fortepianowy.

(Karol Rafał Bula)

Program:

Alfred Schnittke Koncert na fortepian i orkiestrę

Dymitr Szostakowicz V Symfonia d-moll  op. 47

Wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Stanisław Skrowaczewski, Ewa Kupiec - fortepian

Na audycję "Filharmonia Dwójki" zapraszamy w piątek (21.11) w godz. 19.00-22.00. Transmisję poprowadzą Ewa Szczecińska i Marek Zwyrzykowski.

mat. prasowe NOSPR/mm/mc

Czytaj także

Jurek Dybał: sala NOSPR przypomina Musikverein

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 17:05
- Tam akustyka też jest bardzo wymagająca, trzeba wiedziec jak grać. Gościnne zespoły mają z tym dość duży problem - o swoich wrażeniach z występu na Festiwalu Otwarcia NOSPR w Katowicach mówił w Dwójce Jurek Dybał, kontrabasista Wiedeńskich Filharmoników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Beczała: nowa siedziba NOSPR zbliża Katowice do Londynu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 22:00
- Jestem pod ogromnym wrażeniem tej sali. Jest ona fenomenem na skalę światową, bo w czasach kryzysu, gdzie teatry są zamykane, gdzie na kulturę mało kto stawia, tutaj powstaje taka cudowna siedziba - mówił w Dwójce śpiewak, który swoim występem uświetnił Festiwal Otwarcia siedziby NOSPR.
rozwiń zwiń