Tęczowa symfonia Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 09:50
Dwie ostatnie spośród dziesięciu symfonii polskiego kompozytora zabrzmią w kolejnej audycji z cyklu "W poszukiwaniu harmonii".
W swojej IX Symfonii Andrzej Panufnik sięgnął po odwieczny symbol nadziei i optymizmu - tęczę.
W swojej IX Symfonii Andrzej Panufnik sięgnął po odwieczny symbol nadziei i optymizmu - tęczę.Foto: Eric Rolph, źr. Wikipedia, lic. CC

W 1824 roku Ludwig van Beethoven ukończył na zamówienie słynnego Royal Philharmonic Society swoją IX Symfonię. Ponad 150 lat później podobne zamówienie otrzymał Andrzej Panufnik. Nic więc dziwnego, że do zadania podszedł wyjątkowo poważnie. Tematem czysto instumentalnego dział uczynił nadzieję - stąd tytuł "Sinfonia di Speranza".

Wdzięcznym symbolem i formalnym wzorem dla polskiego kompozytora stała się tęcza. Jej kształt decyduje o ogólne - lustrzanej - strukturze utworu, a decydujące o fenomenie tęczy prawa optyki znajdują odzwierciedlenie w pracy z materiałem dźwiękowym.

Program:

Andrzej Panufnik IX Symfonia - Sinfonia della Speranza, wyk. Konzerthausorchester Berlin, dyr. Łukasz Borowicz

Andrzej Panufnik Sekstet smyczkowy, wyk. Kwartet Varsovia (Bogusław Bruczkowski – I skrzypce, Krzysztof Bruczkowski – II skrzypce, Artur Paciorkiewicz – altówka, Wojciech Walasek – wiolonczela), Stefan Kamasa – II altówka, Mariusz Skuła – II wiolonczela
Andrzej Panufnik X Symfonia, wyk. Konzerthausorchester Berlin, dyr. Łukasz Borowicz

Andrzej Panufnik Koncert wiolonczelowy, wyk. Raphael Wallfisch – wiolonczela, Konzerthausorchester Berlin, dyr. Łukasz Borowicz

Na kolejną odsłonę cyklu "W poszukiwaniu harmonii" zaprasza do "Filharmonii Dwójki" Marek Zwyrzykowski. Audycje w czwartek (18.12) w godz. 19.00-21.30.

mm

Czytaj także

Wojciech Michniewski: Panufnik wstrząsnął mną jak Górecki

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 15:00
- Jego muzyka miała w sobie podobny ładunek ekspresji co utwory Góreckiego i Kilara. Ale też ta emocja była mniej ostentacyjna, bardziej ukryta, a przez to "głębiej drążąca" - wspominał w setną rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika znakomity dyrygent i interpretator jego dzieł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Panufnik nieufny, bał się rozmawiać. Ze wspomnień Stanisława Skrowaczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 20:00
Znakomity kompozytor i dyrygent opowiadał w Dwójce o swojej kilkudziesięcioletniej przyjaźni z Andrzejem Panufnikiem. Jak się okazało, nie brakowało w tej historii chwil trudnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkłamywanie autobiografii Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 14:00
- Gdyby on siebie nie opisał w kategoriach męczeńsko-bohaterskich, to dziś by nie było problemu - mówił o wspomnieniach Andrzeja Panufnika prof. Michał Głowiński.
rozwiń zwiń