Schumann czy Lutosławski? Finał Konkursu Wiolonczelowego

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 21:10
Dziś poznamy zwycięzcę X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego. Transmisja koncertu w Dwójce.
Dorukhan Doruk, Zuzanna Sosnowska i Maciej Kułakowski - finaliści X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego
Dorukhan Doruk, Zuzanna Sosnowska i Maciej Kułakowski - finaliści X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. LutosławskiegoFoto: Wojtek Moskwa/materiały promocyjne

To pierwszy i jedyny tego typu konkurs w Polsce. Górna granica wieku jego uczestników to 24 lata. Konkurs jest więc adresowany do studentów, artystów dopiero rozpoczynających karierę. Program daje uczestnikom możliwość wyboru spośród najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych utworów wiolonczelowych od baroku do muzyki współczesnej. W szczególności zawiera wszystkie utwory wiolonczelowe Witolda Lutosławskiego i daje uczestnikom - finalistom - wyjątkową szansę wykonania z orkiestrą jego Koncertu wiolonczelowego.

W tym roku wyzwanie to podjęła Polka Zuzanna Sosnowska. Jej rodak Maciej Kułakowski oraz Turek Dorukhan Doruk wykonają natomiast Koncert wiolonczelowy Roberta Schumanna. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie. Trójka finalistów wyłoniona została w dwóch etapach przesłuchać spośród 49 uczestników tegorocznego konkursu.

Program:

Robert Schumann Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129
(solista: Dorukhan Doruk)

*

Robert Schumann Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129

(solista: Maciej Kułakowski)
*
Witold Lutosławski Koncert na wiolonczelę i orkiestrę

(solista: Zuzanna Sosnowska)

 

Wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza

***

Na transmisję z FIlharmonii Narodowej zapraszają do "Filharmonii Dwójki" - w czwartek (12.02) w godz. 18.00-21.30 - zapraszają Piotr Matwiejczuk i Małgorzata Pęcińska.

mm/mc

Czytaj także

Konkurs Lutosławskiego – kopniak dla wiolonczelistów

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 12:00
– Samo przygotowanie do konkursu dużo daje. Intensywna praca sprawia, że stajemy się odporni psychicznie – mówiła Magdalena Bojanowicz, laureatka Konkursu Lutosławskiego w 2011 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak grać Lutosławskiego? "Tak jak Mozarta"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 20:00
- Mimo ostrych połączeń harmonicznych każda nuta powinna zostać pięknie wygrana - uważa Jan Lewandowski, który zakwalifikował się do II etapu Konkursu Lutosławskiego.
rozwiń zwiń