Skarby polskiej polifonii w Jarosławiu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 09:50
W środowej "Filharmonii Dwójki” zapraszamy na koncert zespołu Ars Cantus zarejestrowany podczas ubiegłorocznego Festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni".
Historyczny szkic Jarosławia na kamienicy przy ulicy Kraszewskiego. Historia miasta sięgać może nawet XI wieku, choć w średniowieczu nie był to raczej ważny ośrodek muzyczny. Dziś twórcom Festiwalu Pieśń naszych korzeni  udaje się odwrócić bieg historii
Historyczny szkic Jarosławia na kamienicy przy ulicy Kraszewskiego. Historia miasta sięgać może nawet XI wieku, choć w średniowieczu nie był to raczej ważny ośrodek muzyczny. Dziś twórcom Festiwalu "Pieśń naszych korzeni" udaje się "odwrócić bieg historii"Foto: Mcdrwal, lic. CC, wikipedia

W podkarpackim Jarosławiu zabrzmiały utwory mszalne z tzw. rękopisu Kras 52, czyli najcenniejszego polskiego źródła średniowiecznej muzyki polifonicznej. W datowanym na pierwszą połowę XV wieku dokumencie znalazły się dzieła mistrzów niderlandzkich, ale przede wszystkich utwory Mikołaja z Radomia, najwybitniejszego polskiego kompozytora epoki średniowiecza.

Między innymi jego utwory wykonał w Jarosławiu zespół Ars Cantus, który powstał w roku 2000 jako grupa wokalna związana z Wrocławskimi Kameralistami, pracująca pod kierownictwem artystycznym Tomasza Dobrzańskiego. Ars Cantus wykonuje muzykę dawnych epok od średniowiecza do wczesnego baroku. Istotną część repertuaru Ars Cantus stanowią muzyczne zabytki Dolnego Śląska sięgające XIV wieku, często prezentowane słuchaczom po raz pierwszy od stuleci.

***

Program:

Mikołaj z Radomia Gloria, Credo; Etienne Grossin Gloria, Credo; Peter Sweilk Sanctus z tropem Gustanti necis pocula, Benedictus z tropem Lumen luminum; Mikołaj z Radomia Gloria, Credo; Johannes Ciconia Gloria, Regina Gloriosa, Credo; Mikołaj z Radomia Gloria z tropem Maria tripartitum, Credo; Antonio Zaccara da Teramo Gloria ad ogni vento z tropem Valeamus in sancto spiritu

Wyk. Ars Cantus, dyr. Tomasz Dobrzański

(XXII Festiwal "Pieśń Naszych Korzeni", 18.08.2014)

***

Na retransmisję koncertu zapraszamy do "Filharmonii Dwójki" w środę (4.03) w godzinach 19.00-21.30. Program poprowadzi Klaudia Baranowska.

mm/jp

Czytaj także

Francja zachwycona polską muzyką barokową

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 16:00
- Kompozycje Mikołaja Zieleńskiego są fantastyczne! Bardzo przypominają dzieła mistrzów "szkoły weneckiej" - zachwycała się Judith Pacquier z zespołu Les Traversées Baroques.
rozwiń zwiń