Strona główna > Artykuł

„W zdrowym ciele…” – reportaż Alicji Grembowicz

Polskie Radio

Jak kształtować zdrowe nawyki w walce z otyłością? Opowiadają organizatorzy i beneficjenci projektu "Zachowaj równowagę" realizowanego przez Instytut Żywności i Żywienia. Projekt obejmuje m.in. specjalistyczne 12-tygodniowe programy odchudzające.

fot. Glow Images/East News

Siedzący tryb życia, spożywanie dużej ilości cukrów i przetworzonej żywności to problemy, z którymi również i Polska się boryka. Nadwaga, choroby układu krążenia, cukrzyca i nowotwory, to tylko niektóre z wywoływanych w ten sposób schorzeń. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) od lat działa na rzecz zapobiegania otyłości. W nurt jej działań włączył się również polski Instytut Żywności i Żywienia, który dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z funduszu szwajcarskiego uruchomił program zwalczania epidemii nadwagi. Do końca 2016 roku mogą w nim wziąć udział osoby, które nie potrafią poradzić sobie z nadmiarem kilogramów.
Organizowane w wielu miastach specjalistyczne 12-tygodniowe programy odchudzające już przynoszą pierwsze efekty. Ich uczestnicy stracili średnio 6 kg, a rekordziści z Warszawy i Lublina „zrzucili” odpowiednio 11 i 16 kg! Oprócz ćwiczeń pod okiem specjalistów, uczestnicy mieli możliwość porozmawiania z dietetykiem, lekarzem i psychologiem. W swojej działalności Instytut nie zapomina również o najmłodszych. Wyrobienie odpowiednich nawyków żywieniowych w pierwszych latach życia będzie procentowało w późniejszym wieku. Do dzieci skierowano działania informacyjne i edukacyjne, zachęcając je do aktywności fizycznej, a dietetyk tłumaczył im, jak powinien wyglądać dobrze zbilansowany posiłek. Poradę dotyczącą prawidłowego odżywiania można było uzyskać w szkołach, przychodniach, a nawet w marketach. Specjaliści spotkali się również z klientami tych ostatnich, ucząc ich czytania etykiet oraz wybierania tych produktów, które są wartościowe i dobre dla zdrowia.

Więcej szczegółów na stronie www.zachowajrownowage.pl

Audycja współfinansowana przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, przygotowana we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju.