Strona główna > Artykuł

Reportaż radiowy na XIV Festiwalu "Dwa Teatry 2014"

Polskie Radio

Studio Reportażu i Dokumentu zaprasza Państwa do odwiedzenia Sopotu w niedzielę 15 czerwca. W ramach festiwalu „Dwa teatry” będą Państwo mogli posłuchać reportaży radiowych i spotkać się z ich twórcami.

Fragment plakaty reklamującego Festiwal Dwa Teatry 2014fot. materiały promocyjne

NIEDZIELA (15.06.2014)

DZIEŃ Z REPORTAŻEM RADIOWYM

SOPOT, Dworek Sierakowskich, ul. Czyżewskiego 12

 

15 czerwca 2014 r. (niedziela), godz. 10.00 – 15.00

Prowadzenie: Irena Piłatowska

W tym roku z okazji X-lecia Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów MELCHIORY zaprezentuję laureatów – Reportażystów Roku z ubiegłych lat.

 

10.00 – 10.50

PODWÓJNIE CHRZCZONY (25’00”)

Jan Smyk (Polskie Radio Białystok)

Miejsce i data urodzenia tego człowieka nie jest bez znaczenia. Urodził się w Białymstoku w dniu, w którym ministrowie Ulrich Friedrich Willy Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Michajłowicz Mołotow (Skriabin) w Moskwie podpisywali się pod dokumentem, w historii zwanym jako pakt Ribbentrop - Mołotow. Edward Linde – Lubaszenko, bo to o nim mowa – znany aktor – powiada: pakt, jego treść, wszedł do mojej biografii i rozstrzygał kilkakrotnie o moim losie. Z nazwiskiem Lubaszenko splotło się całe moje życie artystyczne. W 1991 roku dodałem do Lubaszenki człon Linde… Dlaczego?!

11.00 – 11.50

SZUKAŁAM WAS (24’30”)

Hanna Bogoryja Zakrzewska (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia S.A.)

Pani Ewa szukała wiele lat swoich synów, których straciła, gdy odbywała karę w więzieniu. Dzięki pomocy mediów dzieci odnalazły się we Francji. Niedawno zobaczyła swoich synów. Pierwszy raz po 20 latach rozłąki…

 

12.00 – 12.50

OPOWIEM CI O PAPUSZY (44’00”)

Cezary Galek (Radio Zachód Zielona Góra)

Historia cygańskiego taboru. Znakomity muzyk, kompozytor i popularyzator kultury Romów, twórca Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa” Edward Dębicki wraz z rodziną i przyjaciółmi był wielokrotnie bohaterem reportaży. To świat barwny, kolorowy i fascynujący. Jeden z ostatnich nagrany został trzy lata temu. Spotkanie odbyło się w gościnnym cygańskim domu państwa Dębickich pod Gorzowem. Na stole, obok cygańskiej herbaty i starych zdjęć, gospodarze położyli nie odczytany jeszcze do końca, nigdzie dotąd niepublikowany, pamiętnik ciotki Pana Edwarda – dziś sławnej, za życia potępionej – Bronisławy Wajs zwanej Papuszą. Cygańska poetka dzień po dniu skrupulatnie zapisywała w nim szczegóły swojego pięknego choć i tragicznego życia. Wraz z innymi pamiątkami przekazał go przed swoją śmiercią rodzinie Dębickich poeta i przyjaciel Cyganów Jerzy Ficowski. Pojawiła się cygańska muzyka, wspomnienia i niesamowita atmosfera czasów, które minęły, choć pamięć o nich zostanie ocalona...

 

13.00 – 13.50

CZARNY TEMAT REGINA (30’00”)

Jolanta Rudnik (Polskie Radio Koszalin)

Historia Reginy Mordas-Żylińskiej, żołnierza Armii Krajowej, współpracowniczki Łupaszki, odznaczonej Krzyżem Walecznych. Po wojnie kobieta podjęła współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa. Z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że jej donosy przyczyniły się do skazania na śmierć wielu osób.

14.00 – 14.50

ZŁOTY CHŁOPAK (40’00”)

Katarzyna Michalak (Polskie Radio Lublin)

To opowieść o Abrahamie Tuszyńskim, polskim Żydzie urodzonym w miasteczku Brzeziny koło Łodzi pod koniec XIX wieku. Marząc o wyprawie za ocean, Abraham dotarł do Rotterdamu, gdzie uległ magii kina. Stworzył kinowe imperium i zbudował jedno z najpiękniejszych kin świata 'Theater Tuschinski' w Amsterdamie. „Złoty chłopak” to jednocześnie osobista opowieść autorki…