Strona główna > Artykuł

20 lat konkursu stypendialnego im. Jacka Stwory. Seminarium odbyło się 4-6 listopada.

Polskie Radio

Jest to coroczne jesienne seminarium, podczas którego wybierani są laureaci aż trzech konkursów. Są to Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory, Grand Prix KRRiT oraz Grand Prix Prezesa Polskiego Radia.

fot. fot. Monika Malec, Radio Lublin

Reportażyści z całej Polski przyjechali do Warszawy. Był to czas słuchania, dyskutowania, wymiany doświadczeń, uczenia się. Szukania inspiracji i ładowania akumulatorów na cały kolejny rok.

W pierwszym dniu wspominaliśmy, skąd wziął swój początek konkurs stypendialny imienia Jacka Stwory. Irena Piłatowska rozmawiała z inicjatorką konkursu Janiną Jankowską. Zaproszeni do rozmowy zostali także stypendyści, którzy za swoje prace dostali nagrodę Prix Italia, czyli Patrycja Gruszyńska-Ruman i Bartosz Panek.

Tego samego dnia Katarzyna Michalak wygłosiła wykład „Od usłyszenia do opowiedzenia – rzecz o dramaturgii radiowej” . - Musimy mieć świadomość z jakich elementów składa się reportaż radiowy i jakie są ich funkcje - mówiła reportażystka.

Potem słuchaliśmy prac tegorocznych finalistów Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory:

Jakub Tarka - „Polcia” - Studio Reportażu i Dokumentu PR

Polcia - reportaż Jakuba Tarki.mp3

 

Mateusz Sadowski - „Droga do domu” - PR Lublin

Droga do domu - reportaż Mateusza Sadowskiego.mp3


Adriana Andrzejewska, Michał Zaręba - „Wstawaj śpiochu” - Radio PiK w Bydgoszczy

Wstawaj śpiochu - Adriany Andrzejewskiej i Michała Zaręby.mp3


Olga Mickiewicz-Adamowicz - „Czas wysokiej jakości” - Studio Reportażu i Dokumentu PR

Czas wysokiej jakości - reportaż Olgi Mickiewicz-Adamowicz.mp3


Ewelina Kosałka-Passia - „Kobieta z Marsa” - PR Katowice (autorka tego reportażu otrzymała wyróżnienie za oryginalność tematu i reporterski nerw – jury zachęca autorkę do wierności gatunkowi i dalszego wypowiadania się w formie reportażu radiowego)

Kobieta z Marsa - reportaż Eweliny Kosałki-Passii.mp3


Joanna Sikora - „Karty życia” - PR Białystok (ten reportaż został nagrodzony stypendium za precyzyjnie skonstruowany portret niejednoznacznej postaci głównego bohatera i perfekcyjne użycie środków radiowych)

Karty życia - reportaż Joanny Sikory.mp3


Dyskusję prowadziła Anna Sekudewicz .

Drugi dzień upłynął pod znakiem przesłuchań reportaży ubiegających się o Grand Prix KRRiT oraz Grand Prix Prezesa Polskiego Radia.

Można ich już posłuchać na naszej stronie

Tego samego dnia Małgorzata Małaszko (dyrektor Programu II) wygłosiła wykład o wykorzystaniu muzyki w reportażu. - Każdy dźwięk: czy to efekt, czy muzyka, czy słowo, ma swoje znaczenie - przekonywała. - Należy bardzo uważać przy doborze muzyki, być świadomym jej kontekstów, ale z drugiej strony - nie bać się eksperymentów i twórczej anarchii.

Czwartek był ostatnim dniem seminarium. Irena Piłatowska, Janina Jankowska, Agnieszka Czarkowska, Małgorzata Żerwe, Urszula Żółtowska - Tomaszewska i Cezary Galek dyskutowali o szukaniu tematów i ciekawych bohaterów. - Temat może leżeć dosłownie na ulicy - mówili reportażyści. - Trzeba też starać się dostrzegać więcej, niż inni, być bardzo uważnym i słuchać ludzi. Kiedyś pojechałam do małej miejscowości przygotować relację o sąsiedzkiej wigilii. Na miejscu okazało się, że nic nie jest tak różowe, jak wyglądało na pierwszy rzut oka. Cała wieś była ze sobą skłócona. Dla mnie to właśnie był temat na reportaż - opowiadała Agnieszka Czarkowska.

Seminarium zakończyło się przesłuchaniem pracy ubiegłorocznej laureatki Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory - Aleksandry Łapkiewicz-Kalinowskiej . Reportaż "Szczęściara" opowiada o chorej na stwardnienie rozsiane Alinie, której siłę do życia daje pamięć o dziadku - żołnierzu AK, jednym ze słynnych Cichociemnych.

Szczęściara - reportaż Aleksandry Łapkiewicz-Kalinowskiej.mp3

 

Dziękujemy wszystkim, którzy z nami byli. Do zobaczenia za rok!

 

Galeria
Seminarium Reportażystów w Warszawie