Strona główna > Artykuł

Reportaż radiowy na XII Festiwalu 'Dwa Teatry - Sopot 2012'

Polskie Radio

Studio Reportażu i Dokumentu wraz z Teatrem Polskiego Radia zaprasza Państwa do odwiedzenia Sopotu w niedzielę 20 maja. W ramach festiwalu „Dwa teatry” będą Państwo mogli posłuchać reportaży radiowych i spotkać się z ich twórcami.

fot.

W dniach 19 – 21 maja odbędzie się XII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2012”. W ramach festiwalu będą Państwo mogli posłuchać również reportaży radiowych i spotkać się z jego twórcami. Zapraszamy do Sopotu do Dworku Sierakowskich przy ul. Czyżewskiego 12, w godzinach 10.00 – 15.00, w niedzielę 20 maja.
Spotkania poprowadzi – Irena Piłatowska

10.00 - 11.00 –  „Chwilówki z banku pocieszenia”- Wojciech Markiewicz (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia)
Podróż życia z Leszkiem Długoszem do miejsc, ludzi, zdarzeń ważnych z perspektywy jego ciekawego, niebanalnego życia. Autor z mikrofonem towarzyszy bohaterowi w sentymentalnej wędrówce  m. in. po Wiedniu, Paryżu, Zamościu, Kazimierza nad Wisłą i ulicach Krakowa. Nowe wrażenia poeta chciałby zapisać w piosence nad  którą aktualnie pracuje. Zadaje sobie pytanie: czy ja dochodzę do niej, czy ona do mnie? Być może słuchacze będą świadkami narodzin nowej piosenki…

11.15 – 12.15 – „Zamknięta” – Cezary Galek (Polskie Radio Zachód Zielona Góra)

Opowieść o nadziei, miłości i poświęceniu. Jola pięć lat temu zapadła w śpiączkę. Miała wtedy 28 lat, kochających rodziców i całe życie przed sobą. Jej matka Maria od samego początku mocno wierzy, że córka wkrótce się obudzi. Może dlatego parametry życiowe Joli ciągle się poprawiają, dając nadzieję na przyszłość. Pięć lat temu nikt nie wróżył jej długiego życia. Jeszcze w szpitalu mówiono, że dni Joli są policzone. Jednak Pani Maria wraz z mężem nie pozwalają córce odejść, cały czas z uporem zachęcając do pozostania po tej stronie. Ma na to swoje matczyne sposoby. Reportaż jest próbą opisania niezwykłej atmosfery, która panuje w domu Państwa Podolskich. Jeżeli ma wydarzyć się cud, to stanie się to właśnie u nich.

12.30 – 13.30 – „Kordian i Helena” – Alicja Grembowicz i Irena Piłatowska (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia)

„Kordian i Helena” to opowieść o niezwykłej miłości z współczesną historią Polski w tle. On – studiował na trzech fakultetach - nie wierzył w miłość. I nagle spotkał ją – młodszą od niego o 8 lat, piękną dziewczynę. Miała zaledwie 14 lat. Czekał i nie dawał o sobie zapomnieć. Odwiedzał ją w domu rodziców i pisał do niej piękne listy. Po raz pierwszy rozdzieliła ich wojna. On wstąpił do Armii Krajowej. Zasłynął jako ten, który ocalił Kraków. Ona wraz z rodzicami wywieziona została do syberyjskich łagrów, z których ojciec już miał nie wrócić… Zabrała ze sobą listy ukochanego. Spotkali się po wojnie. Szybki, wyczekiwany ślub. Z 15 lat małżeństwa przeżyli razem zaledwie siedem… Przy portrecie męża wciąż stoją czerwone róże – symbol miłości…

13.45 – 14.45 – „Cierpienia i radości Stanisława Kulona” – Bożena Markowska (Polskie Radio SA)

To opowieść o losach rodzinnych, wybitnego rzeźbiarza , profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych .Stanisław Kulon urodził się w r.1930 w małej wiosce na Kresach Wschodnich, w rodzinie polskich osadników wojskowych. Jednak spokojne życie rodzinne i szczęśliwe dzieciństwo, zostały brutalnie przerwane .10 lutego 1940 roku całą rodzinę Kulonów - rodziców i sześcioro dzieci - Sowieci deportowali aż pod Ural. Katorżnicza praca i ciężkie warunki życia w uralskich łagrach, doprowadziły wkrótce do śmierci rodziców i młodszego rodzeństwa. Pozostałe przy życiu dzieci trafiły do sowieckich sierocińców. Dziś rzeźbiarz w drewnie utrwala dramaty i cierpienia, jakie stały się udziałem rodzin z Kresów. O cierpieniu i radości tworzenia, na przekór rozpaczy i smutkowi, opowiada artysta w reportażu.