Strona główna > Artykuł

Cmentarz Powstańców Warszawy: ocalmy od zapomnienia

Trójka

- Po wojnie komuniści dbali o to, aby chować tu poległych bezimiennie. O samej nekropolii mówiono Cmentarz Wolski nr 2, do dziś wielu nie wie, że właśnie tu znajduje się Cmentarz Powstańców Warszawy - mówi Wanda Traczyk-Stawska, żołnierz AK.

Pomnik "Polegli Niepokonani" Gustawa Zemły na Cmentarzu Powstańców Warszawyfot. wikipedia/ CC/ Zu

Cmentarz Powstańców Warszawy, oddajmy hołd bohaterom (Reportaż/Trójka)

- Z całej Warszawy zwożono tu prochy pomordowanych. W sumie 5,5 tony prochów, najwięcej poległych było z Woli. W ciągu dwóch dni rozstrzelano tu od 40 do 60 tys. ludzi. Nie sposób dojść ilu zginęło. Liczbę pochowanych szacowano na podstawie wagi prochów - opowiada Wanda Traczyk-Stawska.

Cmentarz Powstańców Warszawy to największy w Europie cmentarz wojenny, otwarty 25 listopada 1945 z przeznaczeniem na pochówki osób ekshumowanych początkowo do zbiorowych grobów "przejściowych" z ulic i placów Warszawy, poległych podczas Powstania Warszawskiego. Nekropolia znajduje się przy ul. Wolskiej 174/176, tuż obok Cmentarza Wolskiego.

Przy mogile zbiorowej nie ma tablicy z nazwiskami poległych, mimo że część z nich udało się zidentyfikować. Agnieszka Pawelec z Muzeum Powstania Warszawskiego przypomina, że od wielu lat Stołeczny Komitet ds. Cmentarza Powstańców wychodzi do odwiedzających z prośbą o przywrócenie pamięci poległym. Muzeum zbiera informacje nawet najdrobniejsze o wszystkich poległych i zaginionych w trakcie Powstania Warszawskiego .

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj kiedy chcesz>>>

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Pani Wanda Traczyk-Stawska, żołnierz AK pseudonim "Pączek", od lat walczy o to, aby to miejsce otrzymało godną rangę. Tym bardziej, że 69 lat po Powstaniu niewiele osób wie o istnieniu największego powstańczego cmentarza. Mimo to, tam zawsze palą się znicze… Niesamowicie wieczorem  w blasku ognia wygląda pomnik Polegli Niepokonani…Od lat w trosce o nekropolię wspierają ją harcerze.
O niesamowitej historii warszawskiej nekropolii opowiada reportaż "Zapalam znicz" Urszuli  Żółtowskiej-Tomaszewskiej

"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.


(gs)