Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Hanna Bogoryja-Zakrzewska 16.11.2015

Reportaże, które warto znać

Na tej liście są dzieła wybitne, ale są i takie, które może nie są arcydziełami, ale wzbudzają uznanie podjętym tematem, sposobem opowiadania, dramaturgią, pomysłem, dźwiękiem. Mamy nadzieję, że można wśród tych utworów znaleźć takie, które otworzą uszy, pobudzą wyobraźnię, zainspirują do własnych poszukiwań. To reportaże, które warto znać.
Magdalena Skawińska w akcji.Magdalena Skawińska w akcji.fot: Fundacja Neon Side


Gdzie szukać poniższych reportaży? Na stronach internetowych Studia Reportażu i Dokumentu, albo na stronach Rozgłośni Regionalnych.

1.    Witold Zadrowski – „Śmierć słonia”(Prix Italia)
2.    Witold Zadrowski – „Dachoman”
3.    Jerzy Janicki i Witold Zadrowski  - „Oczekiwanie”
4.    Jacek Stwora - „Czwarty takt po C literze” (Radio Kraków)
5.    Jacek Stwora -„Dzielnica szwarckopów” (Radio Kraków)
6.    Jacek Stwora - „Pasja – czyli misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej widziane” (Prix Italia) (Radio Kraków)
7.    Bronisław Wiernik i Zbigniew Kopalko „Gwizdek Galtona”
8.    Zbigniew Stepek  - „Był sad” (Radio Lublin)
9.    Krystyna Usarek – „Rodzice to załatwią”
10.    Alicja Maciejowska  - „Akcja bal”
11.    Wiesław Janicki „Starzy ludzie wyczekują” (Radio Białystok)
12.    Wiesław Janicki, Tomasz Piotrowski „Uchwalić uchwałę” (Radio Białystok)
13.    Krystyna Melion - „Głębokie zanurzenie” (Premios Ondas)
14.    Krystyna Melion i Maria Rosa Krzyżanowska - „Dwie godziny, 40 minut i 15 sekund byłem z narzeczoną"
15.    Krystyna Melion - „Cygańskie largo”
16.    Krystyna Melion - „One nie lubią ciszy”
17.    Krystyna Melion – „Człowiek”
18.    Andrzej Mularczyk  - „Dom”
19.     Joanna Zadrowska i Andrzej Mularczyk – „Skrzydła na własny użytek”
20.    Adam Wielowieyski i Witold Zadrowski  - „Trzy opowieści o ziemi i niebie” ( wyróżnienie Prix Futura)
21.    Janusz  Weroniczak, Janusz  Danielak  - "Traktat o czasie" (Radio Lublin)
22.    Maciej Drygas -„Testament” (Prix Italia)
23.    Janina Jankowska - " Polski sierpień" (Prix Italia)
24.    Janina Jankowska – „Powódź wszystkich Polaków – czyli dla potomnych jedno spojrzenie wstecz” (Premios Ondas)
25.    Janina Jankowska  - „Oszukani”
26.    Janina Jankowska, Magdalena Skawińska  - " Wojna legend czyli zaduma nad życiem Anny Walentynowicz"  
27.    Irena Linkiewicz - „Uwertura do życia” (Radio Zachód)
28.    Irena Linkiewicz - „W aspekcie kompensacji” (Radio Zachód)
29.    Irena Piłatowska – „Prawda odwrócona”
30.    Irena Piłatowska  -„Kosowo z daleka” (Premios Ondas)
31.    Irena Piłatowska i Waldemar Modestowicz  -  "Chwalcie łąki umajone"
32.    Irena Piłatowska  - „Przesłanie”
33.    Irena Piłatowska  - „Głosy i miejsce na ciszę”.
34.    Anna Sekudewicz i Anna Dudzińska  - „Cena Pracy” (Prix Italia) (Radio Katowice)
35.    Anna Sekudewicz  -"Głośniej"(Radio Katowice)
36.    Anna Sekudewicz - "Wdowa" (Radio Katowice)
37.    Anna Sekudewicz  - " Tajemnica czaszki z Katynia"(Radio Katowice)
38.    Anna Sekudewicz  - „Śpiewająca czarownica" (Radio Katowice)
39.    Maria Blimel i Wanda Wasilewska – „Zawód na czasie” (Premios Ondas) (Radio Merukry Poznań)
40.    Maria Blimel i Wanda Wasilewska – „Człowiek nie szklanka” (Radio Merkury Poznań)
41.    Katarzyna Błaszczyk  - „Listy Brazylia-Polska”
42.    Anna Bogdanowicz  - „Za cukier” (Radio Białystok)
43.    Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Ernest Zozuń  - „ Emilia- niewolnicy tajemnicy” ,
44.    Hanna Bogoryja-Zakrzewska - „Kilka wiosennych mgnień słupka”
45.    Hanna i Adam Bogoryja Zakrzewscy  - „Szlaufy”
46.    Agnieszka Czarkowska i Alicja Pietruczuk – „Cały wasz – czyli jak przez małą wieś przetoczyła się wielka historia” (Premios Ondas) (Radio Białystok)
47.    Agnieszka Czarkowska – „Droga ku słońcu” (Radio Białystok)
48.    Agnieszka Czarkowska – „Co ja powiem Panu Bogu” (Radio Białystok)
49.    Agnieszka Czarkowska – „Rozstrzelany zegarek” (Radio Białystok)
50.    Agnieszka Czyżewska  – „Na jednym wózku” (Radio Lublin)
51.    Agnieszka Czyżewska  - „Zamknięty dom” (Radio Lublin)
52.    Agnieszka Czyżewska, Katarzyna Michalak  - „Jedno proste zdanie” (Radio Lublin)
53.    Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak – „Szepty dzieciństwa” (Fundacja Głos Ewangelii)
54.    Anna Dudzińska  - „Nieidealna piosenka” (Radio Katowice)
55.    Anna Dudzińska  - „Ulice węglowe” (Radio Katowice)
56.    Cezary Galek  - „Zamknięta w butelce ze szkła zielonego” (Radio Zachód)
57.    Cezary Galek – „Kołysanka dla Brajana” (Premios Ondas) (Radio Zachód)
58.    Alicja Grembowicz  - „Snajper Luis”
59.    Patrycja Gruszyńska - Ruman  - „WiNna nieWiNna" (Prix Italia)
60.    Patrycja Gruszyńska – Ruman  - "Wrócę, kiedy słońce nie będzie mi już potrzebne"
61.    Patrycja Gruszyńska – Ruman, Magdalena Balcerak  - „Dopóki jestem”
62.    Dorota Hałasa i Katarzyna Michalak – „Modlitwa zapomnianej” (Prix Italia) (Radio Lublin)
63.    Anna  Kaczkowska  - "Na schodach"(Radio Lublin)
64.    Anna Kaczkowska  - "W zamku urodzona"(Radio Lublin)
65.    Anna Kaczkowska - „Nie ma kary dla prezydenta” (Radio Lublin)
66.    Mariusz Kamiński  - „Reportaż o zabijaniu” (Radio Lublin)
67.    Mariusz Kamiński  - „Przypadek Edwarda Margola”
68.    Ewelina Karpacz – Oboładze  - „Reasumpcja czyli powtórka z głosowania”
69.    Ewelina Karpacz – Oboładze  - „Literka po literce”
70.    Angelika Kuźniak i Magdalena Skawińska „Bajka”
71.    Jolanta Krysowata -  „Osieroceni” (Prix Europa) (Radio Wrocław)
72.    David Mairowitz, ( współpraca Joanna Szwedowska i Waldemar Modestowicz) –„ Duchy Warszawy”
73.    Monika Malec  - "Tego się nie da zobaczyć"(Radio Lublin)
74.    Mariusz Marks "Harley, mój kumpel" (Radio Wrocław)
75.    Katarzyna Michalak - „Niebieski płaszczyk” (Prix Italia) (Radio Lublin)
76.    Katarzyna Michalak  - „Złoty chłopak” (Prix Marulic) (Radio Lublin)
77.    Katarzyna Michalak  - „Mijając Ewę” (Radio Lublin)
78.    Katarzyna Michalak - „Dzień taty” (Radio Lublin)
79.    Monika Hemperek  i Katarzyna Michalak – „Chłopcy z Wygnanki” (Prix Europa) (Radio Lublin)
80.    Jędrzej  Morawiecki  - "Kartoszka" (Radio Wrocław)
81.    Małgorzata  Nabel  - "Pamiętnik z wieżowca Małgorzata" (Radio Zachód)
82.    Katarzyna Nowak - „Prosta historia narodzin Stwory, albo dziennik pokładowy marzenia”
83.    Bartosz Panek  - „Chcę więcej” (Prix Italia)
84.    Jolanta Rudnik  - "Dziewczynka z bilbordu" (Radio Koszalin)
85.    Małgorzata Sawicka, Wojciech Markiewicz - "Księga złoczyńców" (Prix Marulic) (Radio Lublin)
86.    Magdalena Skawińska "Nić'
87.    Magdalena Skawińska – „Libacja”
88.    Jan Smyk – „Ostatni kurs” (Radio Białystok)
89.    Jan Smyk – „Świętego Gabriela śmierć dla życia”  (Radio Białystok)
90.    Ewa Szkurłat - Adamska  - "Skończyliśmy z panem, czyli rolnik w państwie prawa" (Radio Kraków)
91.    Agnieszka Trofimiuk  - „Na ławeczce” (Radio Białystok)
92.    Wanda Wasilewska - „Laski, piaski i karaski” (Radio Merkury Poznań)
93.    Żaneta Walentyn i Michał Słobodzian  - „Chichot szatana” (Radio PiK)
94.    Hanna Wilczyńska – Toczko - „Malajka” (Radio Gdańsk)
95.    Hanna Wilczyńska – Toczko - „Nigdy się nie poddawaj” (Radio Gdańsk)
96.    Józef  Wycisk – „Kiedy śmierć pomaga żyjącym” (Radio Katowice)
97.    Józef  Wycisk – „Tryptyk Śląski – Starzyk” (Radio Katowice)
98.    Krzysztof Wyrzykowski  - „Świątynia pokoju”
99.    Krzysztof Wyrzykowski – „Historia trzech pierścieni”
100.   Małgorzata Żerwe  - „Stocznia – Suita Industrialna” (Radio Gdańsk)
101.   Małgorzata Żerwe - " Georgia. Fragmenty pamięci" (Radio Gdańsk)
102.   Małgorzata Żerwe i David Mairowitz - " Tunele miłości. Przystanek Las Vegas" (Prix Marulic)
 











Usłysz nas
  • W Jedynce - od poniedziałku do piątku o 22.30
  • W Trójce - od poniedziałku do czwartku o 18:15
  • W Czwórce - od poniedziałku do czwartku o 21.45
Wyszukaj reportaż Wpisz autora, tytuł, słowo kluczowe