Familijna Jedynka

Poranna niedzielna propozycja dla całych rodzin. Na dobry początek dnia i początek tygodnia - zaproszenie do dobrego spożytkowania czasu wolnego - zwolnionego z powszedniej krzątaniny i pośpiechu, ale nie zwolnionego od refleksji i dobrych pomysłów. Coś dla starszych i dla dzieci, dla tych, którzy chcą poznawać historię i ciekawe miejsca, ale także chcą z pewnej perspektywy spojrzeć na bieżące wydarzenia. W duchu chrześcijańskiego odczytania niedzieli - jako dnia odpoczynku, ale także - Dnia Pańskiego - coś dla ciała oraz coś dla ducha. Twórcy audycji - dziennikarze Redakcji Katolickiej Polskiego Radia - proponują w tym porannym trzygodzinnym paśmie: Tematy związane z bieżącymi świętami - kościelnymi czy państwowymi, a także związane z charakterem danego okresu Roku Liturgicznego - np. Adwentem czy Wielkim Postem Cykle tematyczne - takie jak choćby historyczne spotkania z królem Kazimierzem Wielkim na Szlaku Orlich Gniazd realizowane w czasie ostatnich wakacji Czy realizowany od ponad roku cykl Album Polski, czyli spotkania na styku kultur religii i czasu - okazja do prezentacji małych ojczyzn. W ramach tego cyklu na zaproszenie słuchaczy gościliśmy m.in. w Łebie, Skępem, Pelplinie, Chełmnie. Poza tematem wiodącym w każdy niedzielny poranek przygotowujemy dla Państwa - „Abyś dzień święty święcił” - refleksję ewangeliczną, - Słuchowisko dla dzieci, - Magazyn informacyjny "Z życia Kościoła". Każde spotkanie kończące się tuż przed niedzielną transmisją mszy świętej z kościoła p.w. Św. Krzyża w Warszawie - wieńczymy słowami Jana Pawła II - do których, naszym zdaniem, warto wracać. Za propagowanie nauczania JPII - Familijna Jedynka w październiku tego 2010 r. otrzymała nagrodę - medialnego Totusa - przyznawanego corocznie w przededniu Dnia papieskiego przez Radę Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Poza skrzydlatą statuetką Totusa Jedynka Familijna ma także swojego anioła stróża - który dzięki słuchaczom nosi imię Familian. Te - co najmniej dwa - skrzydlate anioły strzegą i wspierają nas - i w ich towarzystwie na zmianę małżeńskie duety Marioli i Macieja Orłowskich oraz Małgorzaty i Marcina Witanów oraz prowadzący audycje specjalne zapraszają do porannego świętowania niedzieli co tydzień - od gdoz. 6. do 9.

Familijna Jedynka

Czy media służą człowiekowi?

Czy media służą człowiekowi?

„W tym świecie media mogą nam pomóc, byśmy poczuli się bliżej siebie nawzajem, pomagając nam dostrzec jedność rodziny ludzkiej,(…) Kultura spotkania wymaga, abyśmy byli skłonni nie tylko dawać, ale także otrzymywać od innych. Media mogą nam w tym pomóc, zwłaszcza dzisiaj, kiedy sieci ludzkiej komunikacji osiągnęły bezprecedensowy rozwój.”

Klasztor na Łysej Górze

Klasztor na Łysej Górze

Dla jednych miejsce związane z legendarnymi sabatami czarownic, dla innych najstarsze w Polsce sanktuarium relikwii Krzyża Świętego.

Wypisać dziecko z religii?

Wypisać dziecko z religii?

Jak lepiej wykorzystać szansę jak daje religia w szkole? Czy wprowadzenie religii w szkole po przemianach ustrojowych spełniło oczekiwania zarówno uczniów, rodziców, jak i katechetów?

Ślady na piasku

"Wyklęty..."

Wyklęty...

14 września 2014 r. przypadła 65. rocznica śmierci ks. Władysława Gurgacza, młodego kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców.

Szkoła Przyjazna Rodzinie

Szkoła Przyjazna Rodzinie

Wychowanie oparte na podstawach wyrosłych z europejskiego kręgu kulturowego, u którego podstaw leży odpowiedzialność, wartość rodziny, szacunek dla życia daje gwarancję przygotowania młodych ludzi do podjęcia odpowiedzialności za własną rodzinę, kraj i życie społeczne.

W dużej rodzinie

W dużej rodzinie

„ Dzieciństwo powinno być tak piękne, żeby przez całe życie każde wspomnienie o nim dodawało nam sił” – piękne słowa…tylko kto z nas miał takie dzieciństwo?

"Warszawskie dzieci..."

Warszawskie dzieci...

W 70. rocznicę Powstania Warszawskiego, w 27. dzień bojów o Stolicę - wspomnienia uczestników.