Familijna Jedynka

Poranna niedzielna propozycja dla całych rodzin. Na dobry początek dnia i początek tygodnia - zaproszenie do dobrego spożytkowania czasu wolnego - zwolnionego z powszedniej krzątaniny i pośpiechu, ale nie zwolnionego od refleksji i dobrych pomysłów. Coś dla starszych i dla dzieci, dla tych, którzy chcą poznawać historię i ciekawe miejsca, ale także chcą z pewnej perspektywy spojrzeć na bieżące wydarzenia. W duchu chrześcijańskiego odczytania niedzieli - jako dnia odpoczynku, ale także - Dnia Pańskiego - coś dla ciała oraz coś dla ducha. Twórcy audycji - dziennikarze Redakcji Katolickiej Polskiego Radia - proponują w tym porannym trzygodzinnym paśmie: Tematy związane z bieżącymi świętami - kościelnymi czy państwowymi, a także związane z charakterem danego okresu Roku Liturgicznego - np. Adwentem czy Wielkim Postem Cykle tematyczne - takie jak choćby historyczne spotkania z królem Kazimierzem Wielkim na Szlaku Orlich Gniazd realizowane w czasie ostatnich wakacji Czy realizowany od ponad roku cykl Album Polski, czyli spotkania na styku kultur religii i czasu - okazja do prezentacji małych ojczyzn. W ramach tego cyklu na zaproszenie słuchaczy gościliśmy m.in. w Łebie, Skępem, Pelplinie, Chełmnie. Poza tematem wiodącym w każdy niedzielny poranek przygotowujemy dla Państwa - „Abyś dzień święty święcił” - refleksję ewangeliczną, - Słuchowisko dla dzieci, - Magazyn informacyjny "Z życia Kościoła". Każde spotkanie kończące się tuż przed niedzielną transmisją mszy świętej z kościoła p.w. Św. Krzyża w Warszawie - wieńczymy słowami Jana Pawła II - do których, naszym zdaniem, warto wracać. Za propagowanie nauczania JPII - Familijna Jedynka w październiku tego 2010 r. otrzymała nagrodę - medialnego Totusa - przyznawanego corocznie w przededniu Dnia papieskiego przez Radę Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Poza skrzydlatą statuetką Totusa Jedynka Familijna ma także swojego anioła stróża - który dzięki słuchaczom nosi imię Familian. Te - co najmniej dwa - skrzydlate anioły strzegą i wspierają nas - i w ich towarzystwie na zmianę małżeńskie duety Marioli i Macieja Orłowskich oraz Małgorzaty i Marcina Witanów oraz prowadzący audycje specjalne zapraszają do porannego świętowania niedzieli co tydzień - od gdoz. 6. do 9.

Familijna Jedynka

Potop Odrodzony. Nowe życie Sienkiewicza

Potop Odrodzony. Nowe życie Sienkiewicza

Podczas Gali Otwarcia 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, odbyła się premiera filmu „Potop Redivivus” Jerzego Hoffmana. Od października wersję zrekonstruowaną cyfrowo zobaczyć można w kinach.

Albania - wzór międzyreligijnego pokoju?

Albania - wzór międzyreligijnego pokoju?

Przed laty przeprowadzono tu okrutny eksperyment totalnej ateizacji. Dziś religia nie jest okazją do podziału i konfliktu ale płaszczyzną dialogu. Stąd tez wyruszyła w swoją życiową misję Matka Teresa z Kalkuty.

Czy media służą człowiekowi?

Czy media służą człowiekowi?

„W tym świecie media mogą nam pomóc, byśmy poczuli się bliżej siebie nawzajem, pomagając nam dostrzec jedność rodziny ludzkiej,(…) Kultura spotkania wymaga, abyśmy byli skłonni nie tylko dawać, ale także otrzymywać od innych. Media mogą nam w tym pomóc, zwłaszcza dzisiaj, kiedy sieci ludzkiej komunikacji osiągnęły bezprecedensowy rozwój.”

Klasztor na Łysej Górze

Klasztor na Łysej Górze

Dla jednych miejsce związane z legendarnymi sabatami czarownic, dla innych najstarsze w Polsce sanktuarium relikwii Krzyża Świętego.

Ślady na piasku

Ks. Jerzy

Ks. Jerzy

Tak naprawdę miał na imię Alfons, lubił motory, kochał ludzi i był zdeterminowany w walce o dobro, prawdę, wolność i miłość. W październiku mija 30 rocznica zamordowania bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Władysław Gurgacz. Wyklęty ksiądz, którego życie było jak film

Władysław Gurgacz. Wyklęty ksiądz, którego życie było jak film

Życie księdza Władysława Gurgacza przypominało scenariusz filmu akcji, został wyklęty i skazany po wojnie na karę śmierci. - To pierwszy proces, który ma wydźwięk ogólnopolski. W nagonce medialnej był przedstawiany jako "herszt bandy, herszt szajki złodziei i rzezimieszków" - mówi Filip Musiał z IPN.

Szkoła Przyjazna Rodzinie

Szkoła Przyjazna Rodzinie

Wychowanie oparte na podstawach wyrosłych z europejskiego kręgu kulturowego, u którego podstaw leży odpowiedzialność, wartość rodziny, szacunek dla życia daje gwarancję przygotowania młodych ludzi do podjęcia odpowiedzialności za własną rodzinę, kraj i życie społeczne.