Familijna Jedynka

Poranna niedzielna propozycja dla całych rodzin. Na dobry początek dnia i początek tygodnia - zaproszenie do dobrego spożytkowania czasu wolnego - zwolnionego z powszedniej krzątaniny i pośpiechu, ale nie zwolnionego od refleksji i dobrych pomysłów. Coś dla starszych i dla dzieci, dla tych, którzy chcą poznawać historię i ciekawe miejsca, ale także chcą z pewnej perspektywy spojrzeć na bieżące wydarzenia. W duchu chrześcijańskiego odczytania niedzieli - jako dnia odpoczynku, ale także - Dnia Pańskiego - coś dla ciała oraz coś dla ducha. Twórcy audycji - dziennikarze Redakcji Katolickiej Polskiego Radia - proponują w tym porannym trzygodzinnym paśmie: Tematy związane z bieżącymi świętami - kościelnymi czy państwowymi, a także związane z charakterem danego okresu Roku Liturgicznego - np. Adwentem czy Wielkim Postem Cykle tematyczne - takie jak choćby historyczne spotkania z królem Kazimierzem Wielkim na Szlaku Orlich Gniazd realizowane w czasie ostatnich wakacji Czy realizowany od ponad roku cykl Album Polski, czyli spotkania na styku kultur religii i czasu - okazja do prezentacji małych ojczyzn. W ramach tego cyklu na zaproszenie słuchaczy gościliśmy m.in. w Łebie, Skępem, Pelplinie, Chełmnie. Poza tematem wiodącym w każdy niedzielny poranek przygotowujemy dla Państwa - „Abyś dzień święty święcił” - refleksję ewangeliczną, - Słuchowisko dla dzieci, - Magazyn informacyjny "Z życia Kościoła". Każde spotkanie kończące się tuż przed niedzielną transmisją mszy świętej z kościoła p.w. Św. Krzyża w Warszawie - wieńczymy słowami Jana Pawła II - do których, naszym zdaniem, warto wracać. Za propagowanie nauczania JPII - Familijna Jedynka w październiku tego 2010 r. otrzymała nagrodę - medialnego Totusa - przyznawanego corocznie w przededniu Dnia papieskiego przez Radę Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Poza skrzydlatą statuetką Totusa Jedynka Familijna ma także swojego anioła stróża - który dzięki słuchaczom nosi imię Familian. Te - co najmniej dwa - skrzydlate anioły strzegą i wspierają nas - i w ich towarzystwie na zmianę małżeńskie duety Marioli i Macieja Orłowskich oraz Małgorzaty i Marcina Witanów oraz prowadzący audycje specjalne zapraszają do porannego świętowania niedzieli co tydzień - od gdoz. 6. do 9.

Familijna Jedynka

Nowy Rok - czas na zmiany

Nowy Rok - czas na zmiany

Wedle starego porzekadła „z Nowym Rokiem nowym krokiem” rozpoczynając Nowy Rok próbujemy zacząć od wszystko nowa. Z nadzieją przyjąć nowe.

Kto je przyjmuje - Mnie przyjmuje

Kto je przyjmuje - Mnie przyjmuje

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia zmienia charakter świąt. To okazja do skonfrontowania tajemnicy Wcielonego Boga z osobistym i rodzinnym doświadczeniem przyjęcia życia w bezbronnym dziecku.

Dziecko przychodzi dzisiaj

Dziecko przychodzi dzisiaj

W oparciu o kazanie papieża Franciszka wygłoszone w Betlejem podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej, chcemy mówić o sytuacji dzieci na świecie.

Ślady na piasku

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka

Rola babci i dziadka na przestrzeni lat uległa znacznej zmianie. Kiedyś była ważniejsza i nieco bardziej doniosła, ponieważ to właśnie dziadkowie byli zaraz po rodzicach najbliższymi opiekunami dzieci.

Alkoholiczka

Alkoholiczka

Zataczający się mężczyzna idzie w towarzystwie równie pijanej kobiety… Kto jest gorszy? Wiadomo - kobieta, bo jej nie wypada. Coraz częściej spotykamy się z alkoholizmem wśród płci pięknej, który zwykle jest widoczny dopiero w fazie końcowej, kiedy już pozostał wrak uzależnionego człowieka. Bo kobiety piją inaczej - w ukryciu.

Boże Narodzenie w Kościele prawosławnym

Boże Narodzenie w Kościele prawosławnym

Według kalendarza juliańskiego, którym posługuje się prawosławie, Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia, czyli wypada ono trzynaście dni później niż w Kościele katolickim.