Familijna Jedynka

Poranna niedzielna propozycja dla całych rodzin. Na dobry początek dnia i początek tygodnia - zaproszenie do dobrego spożytkowania czasu wolnego - zwolnionego z powszedniej krzątaniny i pośpiechu, ale nie zwolnionego od refleksji i dobrych pomysłów. Coś dla starszych i dla dzieci, dla tych, którzy chcą poznawać historię i ciekawe miejsca, ale także chcą z pewnej perspektywy spojrzeć na bieżące wydarzenia. W duchu chrześcijańskiego odczytania niedzieli - jako dnia odpoczynku, ale także - Dnia Pańskiego - coś dla ciała oraz coś dla ducha. Twórcy audycji - dziennikarze Redakcji Katolickiej Polskiego Radia - proponują w tym porannym trzygodzinnym paśmie: Tematy związane z bieżącymi świętami - kościelnymi czy państwowymi, a także związane z charakterem danego okresu Roku Liturgicznego - np. Adwentem czy Wielkim Postem Cykle tematyczne - takie jak choćby historyczne spotkania z królem Kazimierzem Wielkim na Szlaku Orlich Gniazd realizowane w czasie ostatnich wakacji Czy realizowany od ponad roku cykl Album Polski, czyli spotkania na styku kultur religii i czasu - okazja do prezentacji małych ojczyzn. W ramach tego cyklu na zaproszenie słuchaczy gościliśmy m.in. w Łebie, Skępem, Pelplinie, Chełmnie. Poza tematem wiodącym w każdy niedzielny poranek przygotowujemy dla Państwa - „Abyś dzień święty święcił” - refleksję ewangeliczną, - Słuchowisko dla dzieci, - Magazyn informacyjny "Z życia Kościoła". Każde spotkanie kończące się tuż przed niedzielną transmisją mszy świętej z kościoła p.w. Św. Krzyża w Warszawie - wieńczymy słowami Jana Pawła II - do których, naszym zdaniem, warto wracać. Za propagowanie nauczania JPII - Familijna Jedynka w październiku tego 2010 r. otrzymała nagrodę - medialnego Totusa - przyznawanego corocznie w przededniu Dnia papieskiego przez Radę Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Poza skrzydlatą statuetką Totusa Jedynka Familijna ma także swojego anioła stróża - który dzięki słuchaczom nosi imię Familian. Te - co najmniej dwa - skrzydlate anioły strzegą i wspierają nas - i w ich towarzystwie na zmianę małżeńskie duety Marioli i Macieja Orłowskich oraz Małgorzaty i Marcina Witanów oraz prowadzący audycje specjalne zapraszają do porannego świętowania niedzieli co tydzień - od gdoz. 6. do 9.

Familijna Jedynka

Tajemnica śmierci

Tajemnica śmierci

2 listopada, kiedy pamiętamy o naszych zmarłych chcemy zatrzymać się na tajemnicą śmierci i zastanowić się jak dobrze do tego wydarzenia w naszym życiu się przygotować.

Drogi i bezdroża Świętości

Drogi i „bezdroża” Świętości

„Święty spokój” czyli nic-nierobienie, „Święta krowa” czyli istota nietykalna – to niektóre z językowych sformułowań, które utrwalają albo są wyrazem stereotypów dotyczących świętości. Uroczystość Wszystkich Świętych jest okazją by w odniesieniu do fałszywych skojarzeń świętości zapytać – czym ona jest w istocie. Co czyni świętym i do czego świętość jest zaproszeniem.

Rodzina w kryzysie

Rodzina w kryzysie

Zadania rodziny i wobec rodziny w Kościele i w świecie. Jak odczytywać przesłanie zakończonego przed tygodniem Nadzwyczajnego Synodu Biskupów poświęconego rodzinie w kontekście obecnych czasów?

Ślady na piasku

Akademia Przyszłości

Akademia Przyszłości

Każdemu z wybranych dzieci gwarantuje opiekę osobistego tutora, wyprawkę do szkoły, spotkania z interesującymi ludźmi czy Dzień Dziecka w Fotelu Prezesa.

Śmierć w kulturze zachodniej

Śmierć w kulturze zachodniej

Czy jest to temat tabu? Jakie są współczesne zwyczaje pogrzebowe na Wyspach Brytyjskich? W jaki sposób kraje zachodnie czczą pamięć o zmarłych?

Ks. Jerzy

Ks. Jerzy

Tak naprawdę miał na imię Alfons, lubił motory, kochał ludzi i był zdeterminowany w walce o dobro, prawdę, wolność i miłość. W październiku mija 30 rocznica zamordowania bł. ks. Jerzego Popiełuszki.