Familijna Jedynka

Poranna niedzielna propozycja dla całych rodzin. Na dobry początek dnia i początek tygodnia - zaproszenie do dobrego spożytkowania czasu wolnego - zwolnionego z powszedniej krzątaniny i pośpiechu, ale nie zwolnionego od refleksji i dobrych pomysłów. Coś dla starszych i dla dzieci, dla tych, którzy chcą poznawać historię i ciekawe miejsca, ale także chcą z pewnej perspektywy spojrzeć na bieżące wydarzenia. W duchu chrześcijańskiego odczytania niedzieli - jako dnia odpoczynku, ale także - Dnia Pańskiego - coś dla ciała oraz coś dla ducha. Twórcy audycji - dziennikarze Redakcji Katolickiej Polskiego Radia - proponują w tym porannym trzygodzinnym paśmie: Tematy związane z bieżącymi świętami - kościelnymi czy państwowymi, a także związane z charakterem danego okresu Roku Liturgicznego - np. Adwentem czy Wielkim Postem Cykle tematyczne - takie jak choćby historyczne spotkania z królem Kazimierzem Wielkim na Szlaku Orlich Gniazd realizowane w czasie ostatnich wakacji Czy realizowany od ponad roku cykl Album Polski, czyli spotkania na styku kultur religii i czasu - okazja do prezentacji małych ojczyzn. W ramach tego cyklu na zaproszenie słuchaczy gościliśmy m.in. w Łebie, Skępem, Pelplinie, Chełmnie. Poza tematem wiodącym w każdy niedzielny poranek przygotowujemy dla Państwa - „Abyś dzień święty święcił” - refleksję ewangeliczną, - Słuchowisko dla dzieci, - Magazyn informacyjny "Z życia Kościoła". Każde spotkanie kończące się tuż przed niedzielną transmisją mszy świętej z kościoła p.w. Św. Krzyża w Warszawie - wieńczymy słowami Jana Pawła II - do których, naszym zdaniem, warto wracać. Za propagowanie nauczania JPII - Familijna Jedynka w październiku tego 2010 r. otrzymała nagrodę - medialnego Totusa - przyznawanego corocznie w przededniu Dnia papieskiego przez Radę Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Poza skrzydlatą statuetką Totusa Jedynka Familijna ma także swojego anioła stróża - który dzięki słuchaczom nosi imię Familian. Te - co najmniej dwa - skrzydlate anioły strzegą i wspierają nas - i w ich towarzystwie na zmianę małżeńskie duety Marioli i Macieja Orłowskich oraz Małgorzaty i Marcina Witanów oraz prowadzący audycje specjalne zapraszają do porannego świętowania niedzieli co tydzień - od gdoz. 6. do 9.

Familijna Jedynka

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Święto Bożego Ciała - tradycyjnie związane z procesją Eucharystyczną – jest okazją do uzewnętrznienia, manifestacji wiary. W tym kontekście w poranek Uroczystości Bożego Ciała w Familijnej Jedynce poszukamy odpowiedzi na pytanie: czy i na ile wiara znajduje swoje miejsce w przestrzeni publicznej.

Dar mądrości i rozumu

650 lat temu, w Zesłanie Ducha Świętego - ze względu na wagę przesłania Pięćdziesiątnicy - Kazimierz Wielki oficjalnie powołał do życia pierwszy na ziemiach polskich uniwersytet - STUDIUM GENERALE.

Ślady na piasku

Perła na pograniczu

7 sierpnia 1814 r. papież Pius VII w kościele Il Gesu w Rzymie dokonał kanonicznego przywrócenia zakonu Towarzystwa Jezusowego.

Brazylia - kultura, wiara i sport

Samba, karnawał no i oczywiście piłka nożna - z tym kojarzy się nam Brazylia i z tego słynie najbardziej. Futbol – to, można powiedzieć, druga po katolicyzmie panująca religia, a brazylijski Kościół to jedna z największych wspólnot na świecie.

Profesor

18 maja minęła 10 rocznica śmierci profesora Stefana Świeżawskiego - wielkiego filozofa, jedynego polskiego świeckiego delegata na Sobór Watykański II.