"Nie trać słuchu" - akcja społeczna Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nie trać słuchu" - akcja społeczna Trójki
Foto: Glow Images/East News

Program III Polskiego Radia chce uświadomić słuchaczom, że pogarszanie się i utrata słuchu są chorobą cywilizacyjną, której można zapobiegać. Akcję honorowym patronatem objął prof. Henryk Skarżyński.

Posłuchaj

Nie trać słuchu na antenie Trójki
+
Dodaj do playlisty
+

Od 13 lipca Trójka nadawaje cykl specjalnych audycji poświęconych problemom ze słuchem. Wśród tematów podejmowanych na antenie znajdują się problemy ze słuchem u dzieci i u bagatelizującej ten problem młodzieży, objawy pogorszenia słuchu i profilaktyka, głuchota jako choroba cywilizacyjna, wpływ głośnej muzyki na słuch bywalców klubów, koncertów i posiadaczy przenośnych odtwarzaczy mp3 oraz wpływ huku miejskiego oraz hałasu w miejscu pracy na słuch.

Naukowcy twierdzą, że za kilka lat aparaty słuchowe będą tak powszechne jak dziś okulary. Pogarszanie się słuchu to tzw. cicha plaga – latami może rozwijać się w ukryciu. Dwie najważniejsze przyczyny głuchnięcia to: starzejące się społeczeństwo oraz rozpowszechnienie się przenośnych odtwarzaczy muzyki. Głośne koncerty, filmy wyświetlane w kinach, kanały telewizyjne nadawane z różnym natężeniem głośności, często nieprzyjemnie zaskakującym przy zmienianiu programu lub nadawaniu reklam, a nawet zwykły hałas miejski mogą powodować kłopoty ze słuchem.

Ponad 70% Polaków odczuwa uciążliwy, męczący hałas, z tego co trzeci – często. Co dziesiąty pytany uważa, że z powodu hałasu ma kłopoty ze zdrowiem i samopoczuciem. Jak wynika z raportu CBOS "Zagrożenie hałasem – opinie z lat 1999-2009" najczęstsze dolegliwości wymieniane przez badanych to: nerwowość, rozdrażnienie i nadpobudliwość. A także przemęczenie, bóle lub zawroty głowy, migreny i bezsenność.

Zobacz całą stronę serwisu >>>

Polecane