Blogerka roku pokonała ból nie do pokonania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Blogerka roku pokonała ból nie do pokonania
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Życie Agnieszki Kalugi wyglądało jak z podręcznika szczęśliwej rodziny. – Podczas podróży poślubnej aż rozpłakałam się na plaży, bo pomyślałam, że ludziom nie dzieje się tyle dobra na raz. Zupełnie, jakbym przeczuwała, że zbliża się tragedia – opowiadała bohaterka "Godziny prawdy”.

Posłuchaj

Agnieszka Kaluga o tym, jak podnieść się po śmierci dziecka (Godzina prawdy/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Agnieszka Kaluga urodziła się 17 stycznia 1977 roku w Poznaniu. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Zaraz po studiach wyszła za mąż za swojego wieloletniego chłopaka. Szybko udało się jej zajść w ciążę. Wszystko układało się tak, jak sobie wymarzyła. Niestety do czasu...

Jej córka, Martynka urodziła się jako kilogramowy wcześniak. Przez 10 dni walczyła o życie, jednak jej organizm był za słaby. - Pamiętam, jak tego dziesiątego dnia wzięłam ją za rączkę i powiedziałam: "dziecko, jeśli nie masz już siły walczyć, to możesz odejść, a ja obiecuję, że poradzę tu sobie bez ciebie". Córka zmarła dwie godziny później... A mnie, paradoksalnie, ta obietnica bardzo pomogła w przezywaniu żałoby - mówiła w Trójce Agnieszka Kaluga.

Po śmierci Martynki pani Agnieszka założyła stowarzyszenie dla rodziców, którzy stracili swoje dzieci. - Dowiedziałam się, że w Polsce rocznie przybywa miasto osieroconych rodziców, to około 40 tys. ludzi, którzy stracili dziecko w wieku do 18 roku życia. Ja nie chciałam strawić swojego życia na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie "dlaczego". Chciałam strawić życie nadając sens temu, co się stało. Moim sensem było to, że dowiedziałam się, jak pomagać innym rodzicom po stracie - mówiła bohaterka "Godziny prawdy".

Ukojenie przyniosła jej też praca wolontariusza w hospicjum. - Dziś żyję kilkoma rzeczami jednocześnie. Jestem mamą i żoną, od czterech lat jestem wolontariuszką, studiuję zaocznie psychologię, piszę też blog o moich przeżyciach i doświadczeniach z hospicjum - dodaje Agnieszka Kulig.

W 2011 roku jej blog otrzymał tytuł Bloga Roku w dziedzinie literatura. Przyznano mu też dwa inne wyróżnienia. Odwiedź zorkownia - hospicyjna myśloodsiewnia.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy, którą prowadził Michał Olszański. Na "Godzinę prawdy" zapraszamy w każdy piątek po godz. 12.

Polecane