Walka z mową nienawiści. Wolnościowe murale dla Ireny Sendler

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Walka z mową nienawiści. Wolnościowe murale dla Ireny Sendler
Murale dla Ireny Sendlerowej (projekt: Tyber)Foto: Fundacja Klamra

O niezwykłej akcji Fundacji Klamra upamiętniającej Irenę Sendler, jedną ze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, mówi w audycji "Do południa" Paula Sawicka. Kiedyś działaczka opozycji, dziś prezes Otwartej Rzeczpospolitej - Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii, przyjaciółka Marka Edelmana.

Posłuchaj

Walka z mową nienawiści. Wolnościowe murale dla Ireny Sendler (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W efekcie inicjatywy Fundacji Klamra powstanie w całej Polsce kilka murali Ireny Sendlerowej, która w czasie II wojnie światowej ocaliła od śmierci blisko żydowskich 2500 dzieci.
- To kolejna inicjatywa Darka Paczkowskiego, który w swoich działaniach jest skierowany na to, żeby jak najszerszą lokalną społeczność wciągać w to, co robi. To aktywna edukacja. On bardzo dużo rzeczy robi z dziećmi i młodzieżą. Jest m.in. autorem znanego swego czasu wizerunku Włodzimierza Lenina z irokezem na głowie i murali przy Rondzie Wolnego Tybetu w Warszawie - opowiada gość audycji "Do południa" .
Paula Sawicka opowiada, że gdy Paczkowski, który wymyślił mural Marka Edelmana na 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim, szukał wtedy wsparcia. - M.in. zwrócił się do mnie i Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. Poparłam go, zwłaszcza, że podobała mi się jego motywacja. Chodziło mu nie tylko o to, żeby uczcić 70. rocznicę powstania, ale także postawę Marka Edelmana. On jest dla niego wzorem - dodaje.

Gość Katarzyny Pruchnickiej mówi, że Darek Paczkowski i jego fundacja zajmują się tym samym, co Otwarta Rzeczpospolita, czyli zwalczaniem mowy nienawiści i czynów nienawiści. Zamalowuje nienawistne napisy wolnościowymi muralami. - Zaczęliśmy taką formę pracy, w której Otwarta Rzeczpospolita udziela poparcia jego działaniom. Wydaje się, że to dobry kierunek, żeby wszyscy ludzie w Polsce, którzy zajmują się takimi sprawami, mogli się skrzyknąć i razem mówić "nie" i nie być obojętnym - uważa Paula Sawicka.

Audycję przygotowała i prowadziła Katarzyna Pruchnicka.

Do słuchania audycji "Do południa" zapraszamy od poniedziału do czwartku od godz. 9 do 12.
(mp, gs)

Polecane