"Nadciąga noc". W Iraku po godz. 22 nawet koty boją się wychodzić na ulicę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nadciąga noc". W Iraku po godz. 22 nawet koty boją się wychodzić na ulicę
Dym nad BagdademFoto: PAP/ALI HAIDER

- W Polsce słyszeliśmy, że była wojna w Iraku, że Saddam został obalony, ale nie wiemy co dalej. W tej książce czas powojenny jest pokazany bardzo obrazowo - o reportażu "Nadciąga noc" Anthony'ego Shadida opowiadała redaktorka Anna Brynkus-Weber.

Posłuchaj

"Nadciąga noc. Irakijczycy w cieniu amerykańskiej wojny" - opowieść o książce Anthonego Shadida (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Nadciąga noc. Irakijczycy w cieniu amerykańskiej wojny" to zdaniem wielu jedna z najlepszych książek o współczesnym Iraku. Jej autor, amerykański korespondent bliskowschodni, Anthony Shadid za swoje relacje z Iraku dwukrotnie został uhonorowany najważniejszą amerykańską nagrodą dziennikarską - Nagrodą Pulitzera. Za pierwszym razem w roku 2004 komisja uzasadniała werdykt niespotykaną zdolnością Shadida do dokumentowania głosów i emocji Irakijczyków, w czasie amerykańskiej inwazji z roku 2003.

/

- Shadid pokazuje Irak oczami Irakijczyków, to nie jest relacja kogoś oderwanego od ich kultury, kogoś, kto się dopiero z nią zapoznaje - podkreślała Anna Brynkus-Weber, redaktorka polskiego wydania książki "Nadciąga noc". Sam Shadid w jednym z wywiadów opowiadał, że Amerykanie są zmęczeni kolejnymi doniesieniami o liczbie zabitych w Iraku. On, o trwającym tam konflikcie, opowiada nie przez liczby, ale głosem zwykłych ludzi, którzy muszą zmagać się z życiem w permanentnym chaosie i niebezpieczeństwie.

- Shadid pokazuje, że po obaleniu Saddama, Irakijczycy są zostawieni sami sobie i nie wiedzą, jak się poruszać w tym świecie. Muszą zmierzyć się z bandytyzmem, który nie został przez nikogo opanowany, ale też z prozaicznymi problemami, jak brak wody i prądu - opowiadał gość Michała Nogasia w audycji "Do południa".

W kontekście ciemności, które zapadają w irackich miastach po zachodzie słońca, symbolicznego znaczenia nabiera tytuł książki. Znakomicie wyjaśnia go fragment przytoczonego w reportażu przez Shadida dziennika 14-letniej Irakijki Amal: Nikt nie wychodzi na ulice po 21.30. O tej porze już nie można. Ulice są puste. Włóczą się po nich tylko koty, ale po 22.00 nawet koty się boją. Nic i nikogo nie widać, ani kotów, ani ludzi, ani psów, ani przejeżdżających samochodów, tylko chodnik...

Więcej o książce, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne - w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

Audycji "Do południa" słuchać można od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00

(bch, ei)

-------------------------

Lista osób nagrodzonych książką:
Pawel, Legionowo
Agnieszka, Konstancin-Jeziorna
Marek, Karolinów 
Paweł, Jedlicze
Lechosław, Białogard
Anna, Sulejówek 
Judyta, Borek Stary
Dominika, Chorzów
Robert, Lidzbark Warmiński
Paweł, Krupia Wólka
Adam, Białystok
Magda, Lublin
Lucyna, Rybnik
Agnieszka, Kraków
Magdalena, Warszawa
Robert, Wrocław
Agnieszka, Warszawa
Dorota, Warszawa 
Łukasz, Witowice Dolne
Ewa, Żory

Polecane