Ewa Kopacz przedstawiła swój gabinet

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ewa Kopacz przedstawiła swój gabinet
Desygnowana na premiera Ewa Kopacz w towarzystwie kandydatów na ministrówFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Jest to rząd silnych osobowości, merytorycznie przygotowany do wypełniania zadań, które przed nim postawię. Najtrudniejszym zadaniem będzie odbudowanie zaufania Polek i Polaków - powiedziała desygnowana na premiera Ewa Kopacz.

Posłuchaj

Ewa Kopacz przedstawiła swój gabinet (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wyjaśniała, że "od początku chciała stworzyć silny rząd, który daje gwarancję poparcia całej Platformy Obywatelskiej i odpowiedzialnego koalicjanta". - Dokonałam wyboru ludzi, którzy bardzo dobrze wiedzą, że ich codzienna praca jest wyjątkową służbą dla Polaków - zaznaczyła. Zapowiedziała, że będzie "ostrym recenzentem i uważnym obserwatorem" działań nowych ministrów.
Wicepremierami nowego rządu będą minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, szef resortu gospodarki Janusz Piechociński.

Ewa Kopacz oznajmiła, że co do nominacji Siemoniaka nie miała żadnych wątpliwości. - To była moja pierwsza decyzja. Chcę, żeby był jednym z moich najbliższych współpracowników, nie tylko dlatego, że dzisiejsze czasy wymagają silnej armii, ale przede wszystkim z uwagi na jego kwalifikacje i osobowość - oświadczyła.

O szefie ludowców powiedziała, że to "polityk, którego nie musi przedstawiać, (...) człowiek o wielu kompetencjach". - Stawiam na sprawdzony zespół w gospodarce, a Janusz Piechociński jest jego mocnym filarem - dodała.

Ewa
Ewa Kopacz oraz od lewej: Maria Wasiak (minister infrastruktury i rozwoju), Tomasz Siemoniak (wicepremier, minister obrony narodowej), Włodzimierz Karpiński (minister skarbu państwa), Janusz Piechociński (wicepremier, minister gospodarki), Cezary Grabarczyk (minister sprawiedliwości) i Mateusz Szczurek (minister finansów). Fot. PAP/Radek Pietruszka

Z rządu Donalda Tuska Kopacz wymieniła pięciu ministrów. Ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który jest kandydatem koalicji PO-PSL na marszałka Sejmu, zastąpi były wiceszef Platformy Grzegorz Schetyna.
- Nie muszę go państwu przedstawiać. To ten, który w poprzednim rządzie pełnił bardzo odpowiedzialną funkcję wicepremiera i szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w tej kadencji bardzo sprawny przewodniczący komisji spraw zagranicznych - stwierdziła.

- Pewnie będziecie państwo pytać, czy będzie ciągłość, bo w końcu poprzedni szef dyplomacji - minister Sikorski - odchodzi do Sejmu. Będzie ciągłość - oceniła. Jej zdaniem Schetyna "potrafił bardzo ładnie współpracować" z Radosławem Sikorskim.

Nowym ministrem spraw wewnętrznych zostanie Teresa Piotrowska (ze stanowiskiem pożegna się Bartłomiej Sienkiewicz). - Dzisiaj w Europie resorty tzw. siłowe przypisywane są kobietom, silnym kobietom. Piotrowska jest silną kobietą, da radę - stwierdziła Kopacz.
Ministerstwem Sprawiedliwości pokieruje Cezary Grabarczyk (zastąpi Marka Biernackiego). Kopacz zaznaczyła, że to jej "najbliższy współpracownik od trzech lat, wielki przyjaciel, ale też człowiek, o którym mogłabym powiedzieć, że kocha ludzi, jest przyzwoity i ponad wszystko stawia prawo".

Ewa
Ewa Kopacz oraz od lewej: Małgorzata Omilanowska (minister kultury i dziedzictwa narodowego), Cezary Grabarczyk (minister sprawiedliwości), Mateusz Szczurek (minister finansów), Grzegorz Schetyna (minister spraw zagranicznych) i Teresa Piotrowska (minister spraw wewnętrznych). Fot. PAP/Radek Pietruszka

Na czele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji stanie Andrzej Halicki (za Rafała Trzaskowskiego). Marszałek oświadczyła, że od przyszłego szefa MAC oczekuje "domknięcia rozpoczętych przez jego poprzedników projektów dotyczących cyfryzacji, informatyzacji, administracji".

Elżbietę Bieńkowską, która jest kandydatką na unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości, w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju zastąpi wiceprezes PKP, była wojewoda radomska Maria Wasiak.
- Jednym z jej głównych zadań będzie przede wszystkim dopilnowanie z całą starannością tego, co się dzieje w infrastrukturze. Chcemy dzisiaj Polakom powiedzieć: będziecie jeździć szybciej, będziecie jeździć wygodniej, będziecie jeździć po dobrych drogach. To wy jesteście świadkami tego, że ta osoba, ta drobna, ale jakże energiczna kobieta, to zagwarantuje - oświadczyła Kopacz.
Ministerstwem Zdrowia pokieruje jego dotychczasowy szef Bartosz Arłukowicz. Funkcję ministra sportu będzie pełnił dalej Andrzej Biernat. Maciej Grabowski pozostanie na stanowisku ministra środowiska. Ministerstwem Skarbu pokieruje dalej Włodzimierz Karpiński.
Joanna Kluzik-Rostkowska będzie kontynuowała swoją pracę jako minister edukacji. Ministrem nauki i szkolnictwa wyższego pozostanie Lena Kolarska-Bobińska. Resortem pracy i polityki społecznej pokieruje, jak dotychczas, Władysław Kosiniak-Kamysz.
Ministerstwu Kultury szefować będzie Małgorzata Omilanowska. Marek Sawicki pozostanie na stanowisku ministra rolnictwa. Ministerstwem Finansów kierować będzie dalej Mateusz Szczurek.

Małgorzata Fuszara będzie ministrem ds. równego traktowania, a szefem kancelarii premiera będzie dalej Jacek Cichocki.

x-news.pl, TVN24

Nowy rząd zostanie zaprzysiężony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w poniedziałek. Tego dnia Ewa Kopacz ustąpi też z funkcji marszałka Sejmu.

Wysłuchaj całej relacji!
"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(Trójka/PAP/kk/mk)

Polecane