Trójka

Tegoroczni zdobywcy Kolosów - o przygodzie, walce i samotności

19.03.2015 15:20
- To była walka z koszmarnymi warunkami, atakami hipotermii i sztormami - opowiada Adrian Gronek, który w 14 dni przebiegł 830 km na Alasce.
Finaliści Kolosów za rok 2014. Z przodu Aleksander Doba, który dwukrotnie przepłynął kajakiem Atlantyk
Finaliści Kolosów za rok 2014. Z przodu Aleksander Doba, który dwukrotnie przepłynął kajakiem AtlantykFoto: Adrian Larisz / Kolosy.pl
Posłuchaj
34'24 Paweł Drozd rozmawia z tegorocznymi zdobywcami Kolosów (Do południa/Trójka)
więcej
Tak wyglądały Kolosy 2014
Tak wyglądały Kolosy 2014

W weekend w Gdyni zakończyły się 17. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, popularnie zwane Kolosami. Wyróżnienie za wyczyn roku zdobył Krzysztof Suchowierski, który zrealizował międzynarodową rowerową wyprawę drogami pamięci. Jednym z jej celów było oddanie hołdu osobom represjonowanym na Syberii. - Mróz przyczyniał się do tego, że nasze przerwy były minimalne, a co za tym idzie - wysiłek stawał się bardzo odczuwalny - mówi.

Nagrodę specjalną otrzymał Aleksander Doba - za ponowne, samotne przepłynięcie kajakiem Atlantyku. W audycji wymieniamy innych laureatów prestiżowych nagród i prezentujemy fragmenty rozmów, które przeprowadził z nimi Paweł Drozd.

Aleksander Doba: kajakarstwem zaraziłem całą rodzinę

***

Tytuł audycji: Do południa

Prowadził: Paweł Drozd

Goście: Piotr Tomza (rzecznik prasowy Kolosów), Krzysztof Suchowierski (zdobywca wyróżnienia za wyczyn roku), Adrian Gronek (w 14 dni przebiegł 830 km na Alasce), Karolina i Aleksander Klajowie (laureaci wyróżnień)
Data emisji: 19.03.2014
Godzina emisji: 10.15

fbi

Czytaj także

Pokolenie Kolosów. Podróżnicy rosną w siłę

05.03.2014 18:00
- Kolosy to nie tylko te wyprawy w miejsca, gdzie jeszcze nikogo nie było, ale przede wszystkim podróże, które ludzie podejmują z pasji - mówił w audycji "Do południa" Piotr Tomza, podróżnik i współorganizator gdyńskich Kolosów.
Pokolenie Kolosów. Podróżnicy rosną w siłę
Foto: Adrian Larisz
Posłuchaj
20'36 Piotr Tomza o 15. Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów zwanych powszechnie Kolosami (Do południa/Trójka)
więcej

Są wśród nich nazwiska, które na zawsze wpisały się do historii. Są tu też nazwiska ludzi szerzej nieznanych, młodych, którzy odkryli, że nie potrafią usiedzieć w miejscu i często ruszają w świat bez pieniędzy, bez pomocy, ale za to z radością i pewnością, że gdzieś tam jest coś, wartego zobaczenia. Wartego doświadczenia. Mowa o uczestnikach Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów zwanych powszechnie Kolosami, które w ten weekend (8-9 marca) w Gdyni odbędą się już po raz piętnasty.

- Tam się pokazują podróżnicy, którzy są atrakcyjni dla publiczności nie dlatego, że byli już w telewizji i mają znane nazwisko, tylko dlatego, że gdzieś byli i potrafią o tym ciekawie opowiedzieć - wyjaśniał Piotr Tomza. Impreza regularnie gromadzi kilkutysięczną widownię.

publiczność
Publiczność Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów zwanych powszechnie Kolosami; fot. Adrian Larisz

W tym roku towarzyszy jej okolicznościowa publikacja "Pokolenie Kolosów", w której znalazło się 15 opowieści o wybitnych polskich podróżnikach. Niektórzy z nich swoją pasję przypłacili życiem. - Wspominamy w tej książce m.in. Artura Kozłowskiego, nurka jaskiniowego, który zginął w 2011 roku w jednej z irlandzkich jaskiń. To był człowiek, który szukał maksymalnej formy wyrazu - opowiadał autor. W książce są też historie m.in. grotołaza Andrzeja Ciszewskiego, rowerzysty Marka Klonowskiego, żeglarza Henryka Widera czy kajakarza Aleksandera Doby.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z Piotrem Tomzą. Audycję "Do południa" poprowadził Paweł Drozd.
bch/mp

Zobacz więcej na temat: Paweł Drozd podróże Trójka

Czytaj także

Piotr Strzeżysz: rowerem przez świat

05.02.2015 14:43
Nie potrafi stać w miejscu, zimą przemierzył na rowerze Himalaje, był uczestnikiem wyprawy Afryka Nowaka, teraz znów jest w trasie - w maju 2014 roku wyruszył z Alaski, za cel obrał sobie Ziemię Ognistą. Ma tam dotrzeć za trzy tygodnie.
Piotr Strzeżysz w Peru. Trasa między miastami Chimbote i Huarmey
Piotr Strzeżysz w Peru. Trasa między miastami Chimbote i HuarmeyFoto: Piotr Strzeżysz
Posłuchaj
25'22 Piotr Strzeżysz: rowerem przez świat (Do południa/Trójka)
więcej

- Fizycznie mam już dosyć, psychicznie też słabo się czuję, najchętniej bym już wracał. Ale muszę się jeszcze trochę przemęczyć - śmieje się Piotr Strzeżysz, który obecnie jest w południowej Argentynie. - Zmęczenie głowy jest czynnikiem decydującym, siły fizyczne można z siebie wykrzesać. Jak w głowie nie ma chęci jazdy, to nogi na niewiele się zdadzą - dodaje gość Trójki i podkreśla, że choć czuje trud drogi, to dwa tygodnie po powrocie do kraju będzie za nim tęsknił.

Czy obecna wyprawa jest dla niego kontynuacją poprzednich, czy jednak zmianą, nowym rozdziałem? - To kolejny krok, zupełnie naturalny. Czy będzie następny? Myślę, że tak. Póki mam siłę - mówi z uśmiechem Piotr Strzeżysz.

W rozmowie z Pawłem Drozdem globtroter opowiada również o kosztach wyjazdu - w krajach takich jak Boliwia czy Peru można przeżyć za 10 dolarów dziennie, nie jest to możliwe natomiast w Kostaryce czy Argentynie. W kryzysowym momencie pomógł mu przyjaciel, który na Facebooku założył stronę "Zupa dla Piotra", dzięki której rowerzysta mógł się poczuć w podróży trochę bardziej komfortowo.

W audycji mówiliśmy także o projekcie Rowerowe Jamboree 2015.

***

Tytuł audycji: Do południa

Prowadził: Paweł Drozd
Gość: Piotr Strzeżysz
Data emisji: 05.02.2014
Godzina emisji: 10.15
(mk)

Czytaj także

Maja Sontag: do Afryki trzeba dojrzeć

12.02.2015 13:00
- Chcąc cieszyć się Afryką, trzeba spowolnieć. Tam na wszystko się czeka. Miejscowy busik może jechać 3 godziny, a może też i trzy dni - mówi Maja Sontag o swojej podróży na Madagaskar.
Sonia Sontag, autorka książki Majubaju, czyli żyrafy wychodzą z szafy, opowiada w Trójce o swojej podróży na Madagaskar
Sonia Sontag, autorka książki "Majubaju, czyli żyrafy wychodzą z szafy", opowiada w Trójce o swojej podróży na MadagaskarFoto: Maja Sontag
Posłuchaj
21'39 Maja Sontag: do Afryki trzeba dojrzeć (Do południa/Trójka)
więcej

Rozmówczyni Pawła Drozda przekonuje, że ktoś, kto jest przyzwyczajony do europejskiej punktualności, to na początku pobytu w Afryce będzie poirytowany. - Ja sama potrzebowałam tygodnia na spowolnienie. Gdy brałam to, co los mi zgotował, to było świetnie - przyznaje.

Maja Sontag gościem Grażyny Dobroń w "Dobronocce" >>>

Maja Sontag wybrała się na Madagaskar samotnie. Jak mówi, stanowiła zjawisko dla miejscowych, szczególnie gdy widzieli ją - wysoką Europejkę - jadącą na wypożyczonym motorze. Uśmiechali się, zaczepiali i chcieli dowiedzieć się więcej o kraju, z którego przyjechała.

Michał Nogaś o książce "Majubaju, czyli żyrafy wychodzą z szafy" >>>

W "Do południa" podróżniczka opowiada o wielu aspektach swojej wyprawy na Madagaskar: przepysznej kuchni, typowych zwierzętach i wierzeniach mieszkańców wyspy. Poza Madagaskarem, Maja Sontag zwiedziła w Afryce także Senegal, Gambię i Zimbabwe.

***

Tytuł audycji: Do południa

Prowadził: Paweł Drozd
Gość: Maja Sontag
Data emisji: 12.02.2014
Godzina emisji: 10.15

(fbi)

Czytaj także

Doba: pokazałem, że Polak potrafi

12.02.2015 14:30
- Starych znajomych poznaję, nosa nie podnoszę wysoko. Byłem, jestem i pozostanę normalny - mówi 68-letni polski kajakarz, który w środę został ogłoszony przez National Geographic Podróżnikiem Roku 2014/2015.
Aleksander Doba - polski kajakarz ogłoszony przez National Geographic Podróżnikiem Roku 20142015
Aleksander Doba - polski kajakarz ogłoszony przez National Geographic Podróżnikiem Roku 2014/2015Foto: Aleksander Doba
Posłuchaj
04'53 Aleksander Doba: pokazałem, że Polak potrafi (Do południa/Trójka)
więcej

W prestiżowym plebiscycie organizowanym przez amerykańską edycję magazynu głosowało pół miliona osób z całego świata. Najwyżej ocenili niezwykłe osiągnięcie mieszkańca Polic, którym było samotnie przepłynięcie kajakiem Atlantyku w jego najszerszym odcinku - z Europy do Stanów Zjednoczonych. Rejs trwał 167 dni.

<<< Tu posłuchasz sierpniowej rozmowy Pawła Drozda z Aleksandrem Dobą >>>

Aleksander Doba zdaje sobie sprawę z tego, że jego dokonanie jest inspiracją dla wielu osób, także starszych. - To dobrze, bo pokazałem, że Polak potrafi przygotować się do czegoś ciekawego, trudnego i może to skutecznie zrealizować - przyznaje w rozmowie z Trójką i już planuje podobny rejs, tym razem z Nowego Jorku do Portugalii.

Na pytanie Pawła Drozda, jak na pomysł zapatruje się żona pana Aleksandra, podróżnik odpowiada: "Moja żona ma poglądy ustabilizowane. Jest przeciwna wszelkim moim oceanicznym wyprawom. Gdy jednak ruszyłem w pierwszy rejs, to właśnie ona najbardziej mnie wspierała duchowo. Dziękuję jej bardzo".

***

Tytuł audycji: Do południa

Prowadził: Paweł Drozd
Gość: Aleksander Doba
Data emisji: 11.02.2014
Godzina emisji: 10.15

(fbi/mp)

 


Czytaj także

Pozdro z KRLD, czyli jak wygląda Korea Północna

05.03.2015 17:00
- Podczas wycieczki do Korei zawsze się coś dzieje i zawsze jest to dziwne, ciekawe, niezwykłe i nowe. Przede wszystkim nowe - mówi autor bloga "Pozdro z KRLD" Emil Truszkowski.
Emil Truszkowski opowiada o tym, w jakim stopniu władza koreańska wpływa na codzienne życie obywateli
Emil Truszkowski opowiada o tym, w jakim stopniu władza koreańska wpływa na codzienne życie obywateliFoto: Emil Truszkowski
Posłuchaj
15'31 Emil Truszkowski opowiada Pawłowi Drozdowi o swoich wspomnieniach z Korei Południowej (Do południa/Trójka)
więcej

Po niemal 5 miesiącach, na początku marca Korea Północna otworzyła ponownie swoje granice dla ruchu turystycznego. Dotychczasowy zakaz wjazdu oficjalnie był podyktowany zagrożeniem wirusem Ebola. - Teraz też nie można tam pojechać sobie ot tak samemu, trzeba znaleźć biuro podróży, które organizuje wyjazdy grupowe - mówi autor bloga "Pozdro z KRLD" Emil Truszkowski.

Rozmówca Pawła Drozda tłumaczy też, dlaczego nie każdy będzie się dobrze czuł podczas wizyty w Korei Północnej i dodaje, że w kilkudziesięcioosobowej grupie prawie zawsze jest specjalny agent...

***

Tytuł audycji: Do południa

Prowadził: Paweł Drozd

Goście: autor bloga "Pozdro z KRLD" Emil Truszkowski
Data emisji: 05.03.2014
Godzina emisji: 10.15

(fbi/mp)

Czytaj także

Kolosalne wydarzenie dla miłośników podróży

12.03.2015 12:49
Jak w kilka dni zobaczyć zieleń Amazonii, okołobiegunową biel i różnobarwność trzech Ameryk? Wystarczy wybrać się do Gdyni, gdzie po raz szesnasty rozpoczynają się Kolosy!
Kolosy to największa w Polsce impreza dla miłośników podróży
Kolosy to największa w Polsce impreza dla miłośników podróżyFoto: materiały organizatora
Posłuchaj
07'27 Piotr Tomza, rzecznik prasowy Kolosów, opowiada o największej imprezie podróżniczej w Polsce (Do południa/Trójka)
więcej

Na pytanie o to, czym właściwie są zwane Kolosami Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, odpowiadał w audycji "Do południa" Piotr Tomza, rzecznik prasowy wydarzenia. - To największa impreza podróżnicza w Polsce, a nawet w Europie. To trzy dni pokazów i prezentacji z wypraw, które odbyły się w roku kalendarzowym poprzedzającym imprezę - mówił.

Z audycji dowiadujemy się, gdzie będą odbywać się pokazy zdjęć i filmów, z kim będą mogli spotkać się uczestnicy Kolosów i… jak to jest jeździć rowerem po zimowych drogach Jakucji.

Patronem medialnym Kolosów jest radiowa Trójka. Impreza odbywa się w dniach 13-15 marca w Gdyni.

***

Tytuł audycji: Do południa

Prowadził: Paweł Drozd

Gość: Piotr Tomza (rzecznik prasowy Kolosów)
Data emisji: 12.03.2014
Godzina emisji: 10.15

iwo/ei

Czytaj także

Kokosy, banany, jajka - duchy pomagają swatać w Indonezji

12.03.2015 13:24
Anna Jaklewicz przyznaje, że w wielu krajach ludzie oferowali jej pomoc w znalezieniu męża. Jednak rytuał, w którym brała udział w Indonezji, to zupełnie inna historia.
Szamani Bissu oferowali bohaterce audycji specjalny rytuał, dzięki któremu miała znaleźć męża
Szamani Bissu oferowali bohaterce audycji specjalny rytuał, dzięki któremu miała znaleźć męża Foto: Anna Jaklewicz
Posłuchaj
16'27 Anna Jaklewicz opowiada o niezwykłym 9-miesięcznym pobycie w Indonezji (Do południa/ Trójka)
więcej

- Podróżuję po wioskach i miejscach bardzo tradycyjnych, gdzie mało zrozumiałe jest to, że kobieta w wieku 30 plus może jeszcze nie mieć męża. W Indonezji uznano, że to jakaś klątwa, którą należy ze mnie zdjąć, więc szamanka zaoferowała czary - opowiadała Anna Jaklewicz.

Szamanka należała do tzw. piątej płci, a do odprawienia rytuału potrzebne jej były m.in. jajka, banany, kokosy i… papieros. Anna Jaklewicz zdradziła w audycji, jak dokładnie wyglądała wizyta u szamanki i co trzeba było robić później. Wspominała też gościnę u tzw. leśnych ludzi i opowiadała o rytualnych pogrzebach toradżów, które trwają blisko tydzień i odbyć się mogą nawet kilka lat po śmierci. A zanim do nich dojdzie, zmarli "mieszkają" w domu z rodziną.

***

Tytuł audycji: Do południa

Prowadził: Paweł Drozd

Goście: Anna Jaklewicz (podróżniczka)
Data emisji: 12.03.2014
Godzina emisji: 10.20

ei/iwo

Zobacz więcej na temat: Paweł Drozd podróże Trójka

Czytaj także

Krzysztof Wielicki: wszystko zaczyna się od marzeń

14.03.2015 15:01
Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów to największa impreza podróżnicza w Polsce. Zaprasza na nią himalaista Krzysztof Wielicki.
Polski himalaista Krzysztof Wielicki przygotowuje zimowy atak na K2
Polski himalaista Krzysztof Wielicki przygotowuje zimowy atak na K2Foto: PAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
05'08 Himalaista Krzysztof Wielicki opowiada o Kolosach i pasji wspinania (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
więcej

Rozmówca Pawła Drozda informuje, że w spotkaniach - zwanych popularnie Kolosami - bierze udział kilka tysięcy osób. - To młodzi ludzie, którzy mogą się tu zarazić bakcylem podróżowania - stwierdza.

Krzysztof Wielicki zauważa, że poznawanie świata "zaczyna się od marzeń". - Człowiek musi uwierzyć w coś, co czasem jest niemożliwe, bo właśnie dzięki wierze potrafi to osiągnąć - podsumowuje himalaista, który opowiada w audycji o Kolosach oraz o wielkiej pasji wspinania.

Kolosalne wydarzenie dla miłośników podróży >>>

Patronem medialnym Kolosów jest radiowa Trójka. Impreza odbywa się w dniach 13-15 marca w Gdyni.

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Rozmawiał: Paweł Drozd
Gość: Krzysztof Wielicki (himalaista, członek kapituły Kolosów)
Data emisji: 14.03.2015
Godzina emisji: 13.33

iwo/asz