Trójka

Powojenna Polska. "W tych ruinach było życie"

05.05.2015 13:38
W audycji "Do południa" przedstawiamy książkę "W powojennej Polsce 1945-1948", której autorami są Maja i Jan Łozińscy. - Opowiadają w niej o życiu codziennym w trudnych czasach - mówi Michał Nogaś.
W powojennej Polsce 1945-1948 to znakomity opis życia codziennego przepleciony fragmentami wspomnień, dzienników, listów i artykułów prasowych (na zdjęciu: przechodnie na ulicach stolicy, wrzesień 1947 r.)
"W powojennej Polsce 1945-1948" to znakomity opis życia codziennego przepleciony fragmentami wspomnień, dzienników, listów i artykułów prasowych (na zdjęciu: przechodnie na ulicach stolicy, wrzesień 1947 r.)Foto: PAP/CAF
Posłuchaj
11'57 Maja i Jan Łozińscy opowiadają o książce "W powojennej Polsce 1945-1948" (Do południa/Trójka)
więcej

/

Publikacja Mai i Jana Łozińskich to opowieść o życiu mieszkańców Polski w niezwykłym okresie historii naszego kraju, jakim były pierwsze lata po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Na początku autorzy przypominają czytelnikom, jak wyglądała ówczesna Polska. Opowiadają o przejęciu władzy przez komunistów, procesach i wyrokach śmierci, zniszczonych miastach oraz podzielonych rodzinach. Potem przytaczają wiele ciekawych, wziętych z życia opowieści i anegdot.

- Przez długi czas byliśmy pod wpływem fotografii, które często były martyrologiczne. One pokazywały same ruiny, bo miały być wyrzutem sumienia, dowodem na to, że nic nie zostało. Ale jak ktoś przyjrzy się zdjęciom, to zobaczy, że w tych ruinach było życie - stwierdza Jan Łoziński.

Autorzy książki mówią w audycji o poniemieckim bogactwie, literackim boomie i ciastkach sprzedawanych w "bezciastkowe dni". Zapraszamy do wysłuchania ich opowieści.

***

Tytuł audycji: Do południa
Autorzy: Michał Nogaś i Natalia Grzeszczyk
Goście: Maja i Jan Łozińscy (autorzy książki "W powojennej Polsce 1945-1948")
Data emisji:
5.05.2015
Godzina emisji: 10:20

materiały promocyjne/iwo/ei

 

Lista osób nagrodzonych książkami:

Marta, Zbrudzewo

Aleksander, Zielona Gora

Witold, Katowice

Piotr, Pilawa Dolna

Marek, Puszczykowo

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

"Ukryty modernizm" - Warszawa widziana oczami Christiana Kereza

07.02.2015 13:34
"Ukryty modernizm" to książka, która pozwala nam spojrzeć na Warszawę z nowej perspektywy i odkrywa przed nami to, co zakryte.
Ukryty modernizm to książka, która pozwala nam spojrzeć na Warszawę z nowej perspektywy
"Ukryty modernizm" to książka, która pozwala nam spojrzeć na Warszawę z nowej perspektywy Foto: mat. promocyjne/Karakter
Posłuchaj
08'01 Jan Strumiłło opowiada o książce "Ukryty modernizm" (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
więcej

Szwajcarski architekt Christian Kerez wygrał kilka lat temu konkurs na projekt budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jego projekt, który ostatecznie nie został zrealizowany, nawiązywał do modernistycznej architektury stolicy. Dlaczego? Kerez zachwycił się tym, co inni krytykują i czemu odmawiają prawa do piękna: modernistycznymi budynkami epoki komunizmu.

materiały

Jan Strumiłło - autor publikacji wydanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Wydawnictwo Karakter - przytoczył w trakcie audycji rozmowę, którą podczas pracy nad książką przeprowadził z Kerezem. - Próbowałem mu wytłumaczyć historię Pałacu Kultury i uwarunkowania historyczne powstania niektórych budynków z czasów socrealizmu. I on powiedział coś takiego: kiedy ty patrzysz na budynki, widzisz historię, a kiedy ja patrzę na budynki, widzę budynki - powiedział rozmówca Michała Nogasia.

Na okładce publikacji znajdują się słowa Christiana Kereza, które idealnie oddają ideę leżącą u podstaw powstania książki: "Żyjemy w czasach, kiedy architektura robi się niekiedy śmieszna w swoim retorycznym zadęciu. Bywa projektowana tylko po to, by zrobić wrażenie. Tymczasem jakość architektury wychodzi dopiero po latach i myślę, że to dwuznaczność warszawskiego modernizmu powoduje, że jest on ciekawy".

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Rozmawiał: Michał Nogaś
Gość: Jan Strumiłło
Data emisji: 07.02.2015
Godzina emisji: 12.42

(materiały promocyjne/iwo/mk)

Czytaj także

Warszawa i Bukareszt, czyli małe Paryże

06.04.2015 20:55
"Paryże Innej Europy" to tytuł książki Błażeja Brzostka o Warszawie i Bukareszcie - miastach, które w poprzednich stuleciach nazywano małymi Paryżami.
Fragment okładki książki Paryże Innej Europy. Warszawa i Bukareszt, XIX i XX wiek Błażeja Brzostka
Fragment okładki książki "Paryże Innej Europy. Warszawa i Bukareszt, XIX i XX wiek" Błażeja BrzostkaFoto: mat. promocyjne
Posłuchaj
22'52 Michał Nogaś rozmawia z autorem książki "Paryże Innej Europy" - Błażejem Brzostkiem (Do południa/Trójka)
więcej

Foto:

Jak zauważa Michał Nogaś, książka Błażeja Brzostka, to "opowieść o dwóch miastach, o dziejach naszego kontynentu i o roli, jaką te miasta odgrywały i jaką chciały odgrywać". - To historia o marzeniach, wizjach i aspiracjach, a także o tym, że oba te miejsca chciały być "jak" - mówi prowadzący audycję.

Warszawa i Bukareszt. W czym te dwa miasta były i są do siebie podobne? Dlaczego Błażej Brzostek zdecydował się na takie właśnie zestawienie? O to wszystko pytamy samego autora, który opowiada słuchaczom Trójki o XIX- i XX-wiecznych stolicach oraz o paryskości warszawianek.

I choć w tytule książki jej autor nawiązuje do Paryża, w audycji mówi też o małych Moskwach, małych Nowych Jorkach i niedużych Rzymach…

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadził: Michał Nogaś
Gość:
Błażej Brzostek (autor książki "Paryże innej Europy. Warszawa i Bukareszt, XIX i XX wiek")
Data emisji:
7.04.2015
Godzina emisji: 09.05

iwo/ei

Czytaj także

Dziennik z getta - lektura, która nie daje komfortu

10.04.2015 10:33
Są książki bezlitosne i nieprzyjemne, które zalicza się do lektur obowiązkowych. Jedną z nich jest z pewnością "Dziennik. Pięć zeszytów z łódzkiego getta" Dawida Sierakowiaka.
Dawid Sierakowiak podczas uwięzienia w getcie zaczął pisać pamiętnik, który prowadził do śmierci (na zdjęciu: mural przedstawiający wizerunek dziecka z łódzkiego getta na kamienicy przy ul. Łagiewnickiej w Łodzi)
Dawid Sierakowiak podczas uwięzienia w getcie zaczął pisać pamiętnik, który prowadził do śmierci (na zdjęciu: mural przedstawiający wizerunek dziecka z łódzkiego getta na kamienicy przy ul. Łagiewnickiej w Łodzi)Foto: PAP/Grzegorz Michałowski
Posłuchaj
11'10 Michał Nogaś mówi o książce "Dziennik. Pięć zeszytów z łódzkiego getta" Dawida Sierakowiaka (Trójkowy znak jakości)
więcej

/

Autorem dzienników jest młody Polak pochodzenia żydowskiego - utalentowany, dobrze zapowiadający się autor, który zmarł z głodu w wieku 19 lat i do końca był świadomy tego, co dzieje się wokół. - Jest to książka bezlitosna, lektura, która nie daje komfortu i wytrąca nas z dobrego samopoczucia - mówi o dziennikach Michał Nogaś.

Z audycji dowiadujemy się, dlaczego opublikowano tylko część zapisków Dawida Sierakowiaka, i poznajemy gorzką opowieść o życiu w getcie, która zaczyna się pięknie i beztrosko: jest ciepłe lato 1939 roku…

***

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Prowadził: Michał Nogaś
Data emisji: 10.04.2015
Godzina emisji: 7:40

iwo/mp

Czytaj także

(Nie)codzienność na granicy wojny i pokoju

17.04.2015 10:13
"1945. Wojna i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej to jedenaście reportaży o tym, jak 70 lat temu wyglądało życie w Polsce. - To najwspanialsza z możliwych praca reporterska - mówi o publikacji Michał Nogaś.
Jak wyglądało życie w Polsce w 1945 roku? (na zdjęciu:  plac Trzech Krzyży w Warszawie, 1945 rok)
Jak wyglądało życie w Polsce w 1945 roku? (na zdjęciu: plac Trzech Krzyży w Warszawie, 1945 rok)Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Posłuchaj
10'10 "1945. Wojna i pokój" - reportaże Magdaleny Grzebałkowskiej (Trójkowy znak jakości/Trójka)
więcej

/

"1945. Wojna i pokój" to opowieści o zwykłych ludziach i ich zmaganiu się z powojennym losem. - Tam nie ma historii o tym, jak kształtowała się władza, nie ma opowieści o Bierucie, o Wasilewskiej, o Osóbce-Morawskim, jest mowa o tym, co ich decyzje znaczyły dla ludzi, którzy przeżyli wojnę i musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości - wyjaśnia Michał Nogaś.

Z audycji dowiadujemy się, jak niezwykłe historie opisała w książce Magdalena Grzebałkowska oraz jak trudne i szczere pytania zadawała swoim rozmówcom. Możemy też usłyszeć, jak Wojciech Mann odczytuje fragmenty "ogłoszeniowego" scenariusza…

***

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 17.04.2015
Godzina emisji: 7:40

iwo/mk

Czytaj także

"Z najwyższej półki": Magdaleny Grzebałkowskiej opowieść o roku 1945

19.04.2015 17:53
Po znakomitej biografii rodziny Beksińskich dobrze znana naszym Słuchaczom reporterka znów to zrobiła! Napisała świetną książkę.
Ten, kto spokojnie przeżył rok 1945, miał prawdziwe szczęście - mówią bohaterowie reportaży Magdaleny Grzebałkowskiej
Ten, kto spokojnie przeżył rok 1945, miał prawdziwe szczęście - mówią bohaterowie reportaży Magdaleny Grzebałkowskiej Foto: źródło Narodowe Archiwum Cyfrowe/ nac.gov.pl
Posłuchaj
48'29 "Z najwyższej półki": Magdaleny Grzebałkowskiej opowieść o roku 1945 (Z najwyższej półki/Trójka)
więcej

Tym razem opowiada w niej o codziennym życiu w niecodziennym czasie, tuż przed i zaraz po zakończeniu II wojny światowej. W Polsce.

(Nie)codzienność na granicy wojny i pokoju>>>

Większość z nas nie pamięta tamtego roku. Być może zdążyliśmy zapytać pradziadków, dziadków, rodziców: jak to było, gdy skończyła się wojna? Tańczyliście z radości, padaliście sobie w objęcia na ulicach, odetchnęliście z ulgą? Większość z nas zadziwiłaby zapewne odpowiedź: dla wielu to był czas lęku, trwogi, niepokoju. Bo jak mówią bohaterowie reportaży Magdaleny Grzebałkowskiej: ten, kto spokojnie przeżył rok 1945, miał prawdziwe szczęście.

Beksińscy okiem Magdaleny Grzebałkowskiej: też myślałam, że to fatum>>>

/

Nowa książka świetnej reporterki to jedenaście tekstów oraz ogłoszenia z gazet, między innymi z "Życia Warszawy", "Dziennika Bałtyckiego" i "Dziennika Polskiego" (ich fragmenty, odczytane przez redaktorów Manna i Nogasia w piątkowy poranek można znaleźć tu>>> ). Autorka szuka świadków wydarzeń sprzed siedemdziesięciu lat.
Tych, którzy szabrowali, wchodzili do poniemieckich domów i zabierali własność, uznawali te wszystkie firanki, garnki, szafy, fortepiany za swoje. Ale czy mamy prawo ich oceniać? Co wiemy o tym, jak ludzki organizm odreagowuje sześć lat okupacji, życia w ciągłym strachu?
Tych, których przesiedlono i kazano zamieszkać w nowych domach, z których właśnie wygnano dotychczasowych mieszkańców. Lub do takich, w których dotychczasowi mieszkańcy przez kilkanaście miesięcy jeszcze mieli pozostać. Co wiemy o takiej koegzystencji? Czy zawsze na pierwszy plan wychodziła chęć zemsty?
Tych, którzy powracali do miast i szukali szczątków dawnych mieszkań. Wchodzili w gruzy, po trupach powstańców, jak w Warszawie. Wchodzili do zachowanych kamienic, ale nie wiedzieli, czy już na zawsze będzie to ich nowy adres, jak we Wrocławiu.
Tych, którzy uciekali, brnęli kilometrami po skutym lodzie Zalewie Wiślanym, patrząc, jak sąsiedzi – z całym dobytkiem – nagle topią się w przeręblu. Czy wiemy, jakie to uczucie? Czy byli winni tylko dlatego, że urodzili się, żyli jako obywatele III Rzeszy?
I tak dalej, dalej, dalej...
Na te i inne pytania szukała odpowiedzi Magdalena Grzebałkowska. W tym wydaniu "Z najwyższej półki" rozmawiamy o książce "1945. Wojna i pokój", która otrzymała Trójkowy Znak Jakości. Poruszymy zaledwie kilka wątków.
Zapewniam: to fascynująca lektura!
Polecam nieustająco profil audycji na FB, działający także między kolejnymi wydaniami programu. A od dziś są nas już ponad 33 tysiące!
Michał Nogaś
ksiazki@polskieradio.pl

Magdalena
Magdalena Grzebałkowska i Michał Nogaś w obiektywie Filipa Springera