Prawdziwa mama Muminków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prawdziwa mama Muminków
Muminkowa okupacja studia TrójkiFoto: PR/G. Darmetko

"Tematem moich utworów zawsze jestem ja, w przemianie" mówiła o swojej pracy Tove Jansson, autorka opowiadań o Muminkach. Miała więc w sobie coś i z Małej Mi, i z Włóczykija, i z Paszczaka. Teraz poznajemy ją nie tylko przez pryzmat małych trolli.

Posłuchaj

Muminkowe historie w "Do południa"
+
Dodaj do playlisty
+

Choć pierwsze opowiadanie o Muminkach powstało w 1945 roku, Tove Jansson tworzyła ponad 70 lat, to dotąd niewiele wiedzieliśmy o fińskiej autorce piszącej po szwedzku.

Gdy, w przeddzień ukazania się w Polsce biografii "Tove Jansson - Mama Muminków" , Michał Nogaś postanowił na antenie Trójki opowiedzieć o pisarce, wszystkie pokolenia słuchaczy dzwoniły i pisały, by podzielić się swoimi uwagami o ulubionych postaciach. Jak się okazało Muminek, Mama Muminka, Tata Muminka, Paszczak, Panna Migotka, Mała Mi, Włóczykij, a nawet Buka mają zarówno swoich miłośników, jak i przeciwników. Nie zawsze jednak Muminki wyglądały tak, jak dziś ...

Mama

/

- Niesamowicie twarda, pewna siebie dziewczynka po latach przyznała, że pisała, by odreagować własną dziecinność. Były bowiem dwie Tove: jedna zagubiona, ta w środku, a druga zdyscyplinowana i silna. Swoją pracę nazywała "kleceniem", odpisywała na wszystkie listy czytelników, była perfekcjonistką i wierzyła, że w życiu najważniejsze są praca i miłość - opowiada o pisarce trójkowy redaktor.

Książkę, która właśnie ukazuje się z Trójkowym Znakiem Jakości, napisała Boel Westin , profesor ze Sztokholmu. Listy, notatki, opowiadania, ilustracje, dokumenty - to wszystko pozwoliło ukazać niezwykle interesujące życie Tove, która pochodziła z artystycznej rodziny i sama tworzyła od wczesnego dzieciństwa. - W wieku 7 lat założyła pierwsze "wydawnictwo" - zszywała tworzone przez siebie tomiki, których uzbierało się w tamtym okresie 14. To były straszne opowieści bez szczęśliwych zakończeń. Dopiero później złagodniała, jej wyobraźnia i zakończenia stały się bardziej przyjazne - dodaje Michał Nogaś .

Jansson była także malarką, tworzyła komiksy, a jej prace doczekały się niezliczonych nagród. W 1976 roku otrzymała legitymację nr 133 Orderu Uśmiechu! A Muminki doczekały się muzeum ...

Muminki

Muminki
Muminki w Trójce. fot. M.Nogaś

- W pierwszej książce wyglądają inaczej, są bardziej wysmukłe, mają dłuższe pyszczki. Muminki ewoluowały, ale z całą pewnością wiadomo, że są trollami - wyjaśnia pisarka Joanna Olech , autorka wstępu do "Mamy Muminków".

Mama Muminka to opoka rodziny, Muminek - wrażliwy marzyciel, a Mała Mi ... - Ona jest koszmarem, strasznym snem rodzica, dzieckiem, które nie poddaje się żadnym regułom, jest zupełnie autonomiczne. Według mnie ta postać zrodziła się z marzenia o wolności - uważa gość Trójki.

Jak wygląda życie Muminków w ich domku, a także ilustracje do poszczególnych opowiadań autorstwa Jansson można oglądać w muzeum Dolina Muminków, które urządzono w Muzeum Sztuki w Tampere, w Finlandii. - W pewien sposób Finowie rozpoznają siebie w tej historii - Muminki kochają naturę, żyją razem, utrzymują przyjaźnie, są społecznością - mówi Elina Bonelius , rzeczniczka prasowa muzeum.

Jak doszło do tego, że polscy ilustratorzy wygrali konkurs na animowaną adaptację "Muminków"? Jak wyglądało życie prywatne Tove, kim była Tuulikki Pietilä i czy wszyscy boją się Buki? Dowiecie się słuchając całej audycji oraz fragmentu wywiadu z Tove!

Audycję przygotował i prowadził Michał Nogaś.

Zobacz jak wygląda muzeum Dolina Muminków:


Polecane