Biblioteki, najpiękniejsze miejsca na świecie!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Biblioteki, najpiękniejsze miejsca na świecie!
Duńska Biblioteka KrólewskaFoto: Thue/Wikipedia/domena publiczna

To nie tylko miejsca obcowania z literaturą, do biblioteki można pójść zjeść, spotkać się z przyjaciółmi czy wybrać się koncert. W "Do południa" zwiedzaliśmy najpiękniejsze biblioteki.

Posłuchaj

Biblioteki, najpiękniejsze miejsca na świecie!
+
Dodaj do playlisty
+

Na początku roku jeden z magazynów internetowych, zajmujący się kulturą, sztuką i architekturą, przypomniał listę 25 najpiękniejszych bibliotek publicznych na świecie…

Wszystkie zdjęcia i wspaniałe budynki do zobaczenia TU >>

Nie znalazł się na niej, niestety, żaden polski budynek – ale wkrótce może się to zmienić! Otwarte w październiku 2012 roku w Katowicach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka – CINiBA zdobyło wiele prestiżowych nagród, wśród nich tytuł Najlepszego Budynku Użyteczności Publicznej, nagrodę SARP oraz Grand Prix Prezydenta RP dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku. O budynku , "Rudzielcu", bo tak gmach CINiBA nazywają mieszkańcy stolicy Śląska, Annie Dudzińskiej z Radia Katowice opowiadali projektanci Dariusz Herman i Piotr Śmierzewski, którzy starali się nadać mu aurę tajemniczości. - Patrząc na niego ciężko dostrzec ile ma kondygnacji, tak jak trudno sobie wyobrazić, ile jest tam książek - mówią goście "Do południa". Sercem budynku jest oczywiście czytelnia, gdzie dominują beton i drewno.

Centrum
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA), fot. Zpz/Wikimedia Commons/lic. CC

Wśród najpiękniejszych bibliotek świata znalazła się Duńska Biblioteka Królewska, nazywana Czarnym Diamentem, m.in. za sprawą elewacji wykonanej z czarnego granitu. - Znajdują się tam niezwykle istotne dla kultury rękopisy Kierkegaarda, ale jest też miejsce na bardziej swobodną działalność, funkcjonują sala koncertowa, księgarnia czy restauracja. Taki podział przestrzeni w latach 90. gdy powstawała placówka był rewolucją. Biblioteka dzięki przeszkleniom zapewnia czytelnikom światło naturalne - mówi Kristian Ahlmark z pracowni architektonicznej schmidt/hammer/lassen architects, który pracował przy jej projektowaniu.

Zachwyca także Miejska Biblioteka w Amsterdamie o powierzchni ponad 28 tys. metrów kwadratowych. Imponuje w niej nie tylko kolekcja książek, ale także parking rowerowy zaplanowany na 2 tys. jednośladów, który jednak okazał się... zbyt mały. O tym budynku, w rozmowie z Janem Niebudkiem, opowiadał jego projektant Jo Coenen.

Audycję prowadził i przygotował Michał Nogaś.
"Do południa" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku od 9.00 do 12.00. Zapraszamy.

Polecane