Zobacz fotografie autora pierwszego polskiego kolorowego zdjęcia! (galeria)

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zobacz fotografie autora pierwszego polskiego kolorowego zdjęcia! (galeria)
Foto: Fot.: Stanisław Wilhelm Lilpop /archiwum Muzeum w Stawisku/FOTONOVA

Pierwsze polskie kolorowe zdjęcie wykonał Stanisław Wilhelm Lilpop. Fotografia ta była na dodatek trójwymiarowa i pokazywała sławną osobę. W audycji "Do południa" mówiliśmy o tym i wielu innych niezwykłych zdjęciach Lilpopa, które można oglądać na wystawie w Warszawie.

Posłuchaj

Tomasz Wierzejski, kurator wystawy "Będę to fotografował w kolorach” o zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W 150-lecie urodzin Stanisława Wilhelma Lilpopa w warszawskim Domu Spotkań z Historią zorganizowano wystawę zdjęć jego autorstwa zatytułowaną "Będę to fotografował w kolorach".  Od 4 lipca do 17 listopada 2013 będzie można obejrzeć około 180 fotografii z lat 1908-1930, z czego część w technice 3D.

Polowania w Afryce roku 1910 uwiecznione przy pomocy aparatu stereoskopowego i zdjęcia dokumentujące życie Europy w pierwszych dekadach XX wieku – to tylko część tego, co będzie można zobaczyć na tej unikalnej wystawie.

Tomasz Wierzejski, kurator wystawy i redaktor naczelny agencji Fotonova mówi, że Stanisław Wilhelm Lilpop był fotografem amatorem, ale z ogromnym talentem. Zdaniem gościa audycji "Do południa" właśnie Lolipop jest autorem pierwszego polskiego kolorowego zdjęcia, a nie, jak wcześniej przypuszczano, Tadeusz Rząca, który w 1912 sfotografował krakowskie kwiaciarki.

Kwiaciarki
Kwiaciarki na Rynku Głównym w Krakowie, ok. 1912 roku. Autorem fotografii jest Tadeusz Rząca. Zdjęcie jest własnością publiczną.

Rozmówca Pawła Drozda podkreśla, że zdjęcie przedstawiające Hanię Lilpopówna (później Annę Iwaszkiewiczową) z przyjaciółką Marią Wysocką (później Piątkowska) zostało wykonane najpóżniej w 1909 roku. - Na dodatek jest ono zrobione w trójwymiarze i jeszcze w pewnym sensie jest to zdjęcie celebryckie - mówi Tomasz Wierzejski.

Po
Po prawej Hania Lilpopówna (później Anna Iwaszkiewiczowa) z przyjaciółką Marią Wysocką (później Piątkowska). Ogród willi Lilpopów Aida w Podkowie Leśnej, 1909. Fot.: Stanisław Wilhelm Lilpop / archiwum Muzeum w Stawisku/FOTONOVA

Stanisław Wilhelm Lilpop (1863 – 1930) to pochodzący ze znanej warszawskiej rodziny przemysłowców, założyciel miasta-ogrodu Podkowa Leśna, ojciec Anny Iwaszkiewiczowej i fundator domu w Stawisku.

Audycję przygotował i prowadził Paweł Drozd.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do godz. 12.00.

(pg/mat. promocyjne)

Polecane