Europa jest skorumpowanym kontynentem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Europa jest skorumpowanym kontynentem?
Skandale korupcyjne w PortugaliiFoto: Glow Images/East News

Komisja Europejska opublikowała pierwszy raport antykorupcyjny ukazujący skalę tego problemu w 28 krajach członkowskich Unii. Okazuje się, że nie jest dobrze.

Posłuchaj

Korupcja zżera Europę? (Trójka/Euranet - Europa od kuchni)
+
Dodaj do playlisty
+

Gość audycji "Euranet - Europa od kuchni", Aleksandra Kobylińska z Instytutu Spraw Publicznych podkreśla, że unijna komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem, która zaprezentowała sprawozdanie, stwierdziła wręcz, że "korupcja w Unii Europejskiej zapiera dech" i wezwała wszystkie kraje Wspólnoty do wzmożonych działań. Za dwa lata ma być przedstawiony kolejny raport.
Komisja Europejska zajęła się tematem zamówień publicznych. Jak tłumaczy gość Ernesta Zozunia, w wielu krajach członkowskich są one nieprzejrzyste, a gra toczy się o bardzo wysoką stawkę, ponieważ według statystyk KE, tego rodzaju zamówienia na różne usługi i dobra stanowią ok. 20 proc. PKB UE.
- Skala zjawiska jest różna w zależności od państwa. Są kraje, które mają świetne zabezpieczenia przeciwko korupcji, doskonałe praktyki czy wysoki poziom etyki życia publicznego, dzięki czemu przypadki korupcji są u nich bardzo rzadkie. To państwa skandynawskie - mówi Kobylińska.
Jak zaznacza gość radiowej Trójki, trudno tak naprawdę stwierdzić czy poziom korupcji się zwiększa, czy zmniejsza. - Mówimy tu o percepcji, czyli postrzeganiu poziomu korupcji. Większość Europejczyków jest zdania, że poziom korupcji wzrósł w ostatnich trzech latach. Takie poczucie mają przede wszystkim Grecy, Włosi, Hiszpanie. Ale mały jest odsetek osób, które miały bezpośrednią styczność z problemem - wyjaśnia.

***

W raporcie zwrócono uwagę, że Polska wprowadziła środki oraz dopracowała politykę w dziedzinie zwalczania korupcji, jednak konieczne są bardziej kompleksowe rozwiązania. Komisja sugeruje wprowadzenie długoterminowej strategii antykorupcyjnej, opisując konkretne działania, ramy czasowe oraz odpowiedzialne podmioty. Według Brukseli, dalsze reformy są potrzebne, by poprawić transparentność w zakresie zamówień publicznych i służby zdrowia. Polska powinna także przeciwdziałać "potencjalnemu upolitycznieniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował Ernest Zozuń.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.

(kk/IAR - relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli)

Polecane