Trójka

Frank McComb i Ania Szarmach w Trójce. Zobacz wideo!

11.05.2014 20:05
Frank McComb ponownie odwiedza Polskę, na scenie towarzyszy mu po raz kolejny Ania Szarmach. Uwieńczeniem ich wspólnej klubowej trasy koncertowej był koncert w Trójce. Zapraszamy do słuchania i oglądania.
Ania Szarmach i Frank McComb
Ania Szarmach i Frank McCombFoto: Jacek Konecki
Obejrzyj
Wyjątkowy koncert w Trójce: Frank McComb i Ania Szarmach, cz. 1
Wyjątkowy koncert w Trójce: Frank McComb i Ania Szarmach, cz.2
Frank McComb i Ania Szarmach w Trójce
Frank McComb i Ania Szarmach w Trójce

Transmisja ze studia im. Agnieszki Osieckiej odbyła się w niedzielę, 11 maja po godz. 20:05

Słuchaj Trójki w internecie >>>

Ten wyjątkowy wieczór muzyczny składał się z dwóch części koncertowych. Frank McComb oraz Ania Szarmach na wspólnej scenie wykonali najpiękniejsze kompozycje ze swoich repertuarów. Ich wzajemna fascynacja wszelakimi odcieniami muzyki soul, r’n’b oraz jazzu była gwarancją niespotykanego muzycznego show.

Frank McComb – amerykański soulowo-jazzowy wokalista, klawiszowiec i kompozytor. Za sprawą barwy głosu porównywany do Donny’ego Hathaway’a i Steviego Wondera. Współpracował z wieloma renomowanymi artystami, w tym z Prince’em, Chaką Khan, Teddym Pendergrassem, Geraldem Levertem i Teeną Marie. Jako wokalista i pianista współpracował i koncertował z czołówką światowych muzyków takich jak Stevie Wonder, George Duke , George Benson, Brandford Marsalis, Marcus Miller i wielu innych.

Słuchaj koncertów w  Trójce i na moje.polskieradio.pl >>>

Ania Szarmach – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Gościnnie zapraszana do wielu muzycznych projektów. Jej głos można usłyszeć na kilkudziesięciu płytach. Współpracowała m.in. z takimi artystami jak Edyta Górniak, Natalia Kukulska, Ewa Bem, Polucjanci, Sistars czy Kayah. Wydała trzy solowe albumy. Doceniona przez publiczność i krytyków. Nominowana m.in. do Fryderyków.

Podczas tego wieczoru muzycznego Frankowi McCombowi i Ani Szarmach towarzyszyli znakomici muzycy.

/

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO , dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

(mat.prasowe, gs)

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Koncert Sharon Corr - mistrzyni subtelnych melodii

09.05.2014 20:00
Współzałożycielka irlandzkiej grupy The Corrs w Trójce zaprezentowała swój solowy repertuar. Nie zabrakło utworów z jej ostatniej płyty "The Same Sun". Artystka wystąpiła w Liście Przebojów Programu Trzeciego.
Sharon Corr podczas koncertu w Trójce
Sharon Corr podczas koncertu w TrójceFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Obejrzyj
Koncert Sharon Corr w Trójce

Transmisja koncertu ze studia im. Agnieszki Osieckiej na antenie Trójki odbyła się w piątek, 9 maja o godz. 19.05.

W zespole The Corrs, który współtworzy ze swoim rodzeństwem, Sharon Corr zawsze stała nieco z tyłu. Grała w nim na skrzypcach i śpiewała w chórkach. Gdy została matką dwojga dzieci, artystka zdecydowała się na rozpoczęcie kariery solowej, która pozwoliła jej w pełni wyrazić się artystycznie.

Koncerty w Trójce. Słuchaj i oglądaj wideo >>>

W 2010 roku Corr wydała debiutancki album "Dream Of You", a dwa lata później fani mogli posłuchać kolejnej płyty - "The Same Sun". Pierwszy singiel z tego krążka "Take a Minute", znalazł się na 11. miejscu irlandzkiej listy przebojów oraz na 20. miejscu we Francji.

Urodzona w rodzinie muzyków, Sharon gry na skrzypcach zaczęła się uczyć w wieku sześciu lat. Początkowo skrzypaczką miała zostać jej siostra Caroline, ale nie była tym zainteresowana. Rodzice posłali więc na lekcje Sharon. Jako początkująca instrumentalistka wstąpiła do orkiestry Redeemer South i grała w niej przez kolejnych siedem lat, opuszczając w tym czasie tylko dwie lekcje gry.

Słuchaj koncertów w Trójce na moje.polskieradio.pl >>>

W 1990 roku Sharon Corr wraz z dwiema siostrami i bratem założyła zespół The Corrs, szerokiej publiczności znany przede wszystkim z utworu "Breathless", którym grupa podbiła listy przebojów. W ciągu 15 lat zespół, którego twórczość jest połączeniem popu, rocka i muzyki celtyckiej, sprzedał 45 milionów płyt.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO , dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

sharoncorr.com, Wikipedia, bk, gs

Zobacz więcej na temat: muzyka Trójka

Czytaj także

"Granda": alternatywna wersja Brodki

28.04.2014 12:27
- Niewiele osób było zainteresowanych tym, co robimy. Dopiero na zaawansowanym etapie do studia przyszli ludzie z wytwórni. Po przesłuchaniu powiedzieli, że nie może być lepiej, że takiego materiału się spodziewali - mówi Monika Brodka o pracy nad albumem "Granda", który był bohaterem audycji "Historia pewnej płyty".
Monika Brodka
Monika BrodkaFoto: mat. promocyjne
Posłuchaj
29'34 "Granda": alternatywna wersja Brodki (Historia pewnej płyty/Trójka)
więcej

Podczas ostatnich Fryderyków "Granda" głosami publiczności została wybrana płytą 20-lecia.

Trzeci krążek pochodzącej z Żywiecczyzny artystki ukazał się 20 września 2010 roku. - Monika postanowiła, że nie będzie już nagrywać tzw. józkowych płyt, których producentami są Paweł Jóźwicki i Bogdan Kondracki, tylko chce być bardziej niszową piosenkarką. Nie bardzo wierzyliśmy w tę alternatywną wersję Brodki - mówi Jacek Jagłowski, ówczesny menadżer artystki.

Poszukiwania producenta albumu doprowadziły do Bartka Dziedzica, dotąd znanego twórcy reklam radiowych. - Połączył nas Marcin Macuk, który jest ojcem chrzestnym tego projektu - wspomina Monika Brodka i zaznacza, że na powstanie płyty wpływ miały "trzy silne inspiracje": dobre piosenki w prostej oprawie spod znaku The Ting Tings, rock'n'rollowy i nonszalancki zadzior Franz Ferdinand oraz muzyka M.I.A., która swoje egzotyczne korzenie i pochodzenie świetnie łączy z nowoczesnymi brzmieniami.

Zobacz wideo z koncertu Moniki Brodki w Trójce! >>>

Jako jeden pierwszych demo "Grandy" dostał Piotr Metz. Dziennikarz podkreśla, że choć Monika Brodka to wyrazista, mająca na siebie pomysł artystka, sukces jej trzeciego albumu jest zasługą zespołowej pracy, w którą zaangażowani byli m.in. Radek Łukasiewicz z formacji Pustki oraz Jacek "Budyń" Szymkiewicz z zespołu Pogodno.

Premierę płyty poprzedził wydany 13 sierpnia 2010 roku utwór "W pięciu smakach". Piosenkę po raz pierwszy zaprezentowano w Liście Przebojów Programu Trzeciego. - Początkowo nie czułem tego utworu, chociaż sądziłem, że może się spodobać ludziom. Monika natchnęła mnie mówiąc, żebym napisał wesołą historię o tym, jak zakochała się w kucharzu z chińskiej knajpy i że teraz chce, by dla niej gotował - opowiada autor tekstu Radek Łukasiewicz, który jako "pomoc naukową" kupił kurs "Chiński w jeden miesiąc" z dołączoną płytą ze wskazówkami fonetycznymi. Ostatecznie zamiast chińskich słów w piosence pojawiły się jednak wokalizy.

Monika Brodka po raz pierwszy zaprezentowała "Grandę" podczas Orange Warsaw Festival 2010. I zagrała va banque. - Zapowiedziała, że chce zaśpiewać na festiwalu tylko nową płytę, żadnych przebojów. Spodobał mi się ten odważny pomysł - mówi Piotr Metz. - Więcej czasu spędziłem na obserwowaniu reakcji publiczności niż słuchaniu muzyki i widziałem, że ludzie to kupują - dodaje Jacek Jagłowski.

"Granda" otrzymała Fryderyka w kategorii album roku pop oraz produkcja muzyczna roku. - Wiele osób mówiło mi, że to była jedna Polska płyta, jaką kupili w tamtym roku. Że to album, który coś zmienił na polskim rynku, że coś drgnęło. To dla mnie największe komplementy - podkreśla wokalistka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowali Anna Gacek i Tomasz Żąda.

Na "Historię pewnej płyty" zapraszamy w każdą sobotę od godz. 18.05 do 19.00.

(mk)

Zobacz więcej na temat: Monika Brodka muzyka Trójka

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Tolerancja"

30.04.2014 13:48
- Utwór powstał na kolanie, w rumorze domowym, w towarzystwie dzieci i gości. W chwilach, kiedy na szybko muszę coś poważnie powiedzieć, odnoszę się do ewangelii. Utwór "Tolerancja" jest niczym innym jak zebraniem pewnych sugestii, zaleceń ewangelicznych, które znamy wszyscy, ale nie odnosimy ich wprawnie do sytuacji, które dotyczą nas i bliźnich - opowiada Stanisław Soyka.
Stanisław Soyka w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej
Stanisław Soyka w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki OsieckiejFoto: PR/W. Kusiński
Posłuchaj
04'28 Jak powstawała "Tolerancja" Stanisława Soyki (Do południa/Trójka)
więcej

Większość z nas zna słowa refrenu, mało kto pamięta jednak historię powstania utworu. - Na początku lat 90. Polska borykała się z problemem rozprzestrzeniania się wirusa HIV, wielu zarażonych było wśród narkomanów. Władze reagowały, tworząc dla nich specjalne domy, gdzie mieli znaleźć pomoc. Osoby mieszkające w sąsiedztwie ośrodków obawiały się zarażenia wirusem - przypomina Jan Niebudek. Dochodziło do dramatycznych sytuacji, jeden z ośrodków nawet podpalono.

"Słucham: Wolność" - tu znajdziesz wszystkie odcinki cyklu Jana Niebudka>>>

Trójkowa powtórka z historii >>>

Jedną z osób najbardziej zaangażowanych w pomoc chorym był ksiądz Arkadiusz Nowak, obecnie pracujący w Krajowym Centrum ds. AIDS. - Grupa artystów zaczęła z nami współpracować. Wśród nich był Staszek Soyka, który odwiedzał nas w ośrodku w Konstancinie razem z Korą Jackowską, Haliną Frąckowiak, z Eleni - wspomina gość cyklu "Słucham: Wolność". Ksiądz Nowak postanowił zorganizować serię koncertów pod hasłem "Tolerancja". Jednym z artystów, współorganizatorów wydarzenia był Stanisław Soyka.

Wśród artystów występujących podczas koncertów znajdował się m.in. chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, w przedsięwzięciu uczestniczyli także muzycy z Boliwii, artyści z Afryki, wśród polskich artystów wystąpili m.in. Czesław Niemen, Marek Grechuta i Kora. Brakowało jednak klamry - utworu, który mógłby stać się swoistym hymnem koncertów, wówczas spontanicznie narodziła się "Tolerancja" Stanisław Soyki.

Pieśni niepokornych - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

- Ta piosenka jest hymnem wielu szkół, wielu fundacji. Sam słyszałem ją w różnych okolicznościach np. na peronie kolejowym śpiewaną przez grupę wczasowiczów. To są znaki, które wskazują, że piosenka weszła głębiej w świadomość społeczną - opowiada artysta.

Na cykl "Słucham: Wolność" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.20. Zakończy się specjalnym podsumowaniem 4 czerwca, czyli dokładnie w 25. rocznicę rozpoczęcia historycznych wyborów.

(gs/mk)

Zobacz więcej na temat: Jan Niebudek muzyka Trójka