Trójka

Hauschka i przygoda z preparowanym fortepianem

05.06.2014 17:00
Po Madrycie, Sztokholmie i Tokio - przyszedł czas na przejęcie Warszawy! Polska edycja festiwalu Red Bull Music Academy odbyła się między 5 a 7 czerwca. Rozpoczął ją czwartkowy koncert wyjątkowego pianisty - Hauschki.
Hauschka
Hauschka Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Obejrzyj
Koncert Hauschki. Przygoda z preparowanym fortepianem
Hauschka w Trójce!
Hauschka w Trójce!

Transmisja wydarzenia ze studia im. Agnieszki Osieckiej odbyła się w czwartek 5 czerwca od godz. 20.05.

Hauschka to pseudonim Volkera Bertelmanna , zdecydowanie najbardziej znanego użytkownika preparowanego fortepianu XXI wieku. Porównywany do Steve’a Reicha, Johna Cage’a, czy Erica Satie, swój pierwszy duży kontrakt podpisał z wytwórnią… hip-hopową.

Koncerty w Trójce. Słuchaj i oglądaj wideo >>>

Zaczynał od prób z elektroniką, by stwierdzić, że wszystkie efekty - także rytmiczne - może osiągnać na odpowiednio spreparowanym fortepianie. Hauschka jest pracowity i nieprzewidywalny, wciąż zaangażowany w projekty filmowe, teatralne i galeryjne.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO , dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

(redbull.com/gs)

Czytaj także

35-lecie zespołu Dżem w Trójce. Zobacz wideo z koncertu!

30.03.2014 21:00
- To zjawisko, które od 35 lat cieszy, wzrusza, bawi i przede wszystkim jest nam opoką. Nosi proste, krótkie i dźwięczne miano: Dżem - tymi słowami Jan Chojnacki zapowiedział koncert legendarnej grupy w Trójkowym studiu im. Agnieszki Osieckiej.
Maciej Balcar, obecny wokalista grupy Dżem
Maciej Balcar, obecny wokalista grupy Dżem Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio
Obejrzyj
35-lecie zespołu Dżem w Trójce. Zobacz wideo z koncertu!

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Jubileuszowy koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów zainaugurował również obchody 52. urodzin Trójki.

Nieokiełznana wyobraźnia. Kultowe audycje Trójki >>>
Trójka w prima aprilis. Audycja, jakiej świat nie słyszał! >>>

Choć muzyczna Polska poznała Dżem na początku lat 80., korzenie grupy sięgają dużo, dużo głębiej. Aż do roku 1973, kiedy to raczej niezobowiązująco grywali ze sobą bracia Beno (gitara basowa) i Adam (gitara) Otrębowie, Paweł Berger (piano) i Aleksander Wojtasiak (perkusja).

Przełomowy koncert zespołu Dżem w Trójce >>>
I niewiele lub nic nie zmieniło dojście wokalisty (grającego na harmonijce) Ryszarda Riedla. Bo zespół ani nie miał stałej bazy, ani własnego repertuaru (na swoje potrzeby adaptując przeboje zachodnich mistrzów w postaci Cream, Santany czy Rolling Stones), ani nawet... nazwy. Dopiero gdy sytuacja zmusiła do zapełnienia wolnego miejsca na plakacie, stanęło na nazwie Jam (od jamowania). Polski zapis nazwy trafił się - zupełnym przypadkiem kierującym ręką organizatorki jednego z koncertów - w roku 1974.

Dżem nie miał też jeszcze jednej rzeczy - stałego składu. Spośród muzyków, którzy doszli na przestrzeni lat, najważniejszy okazał się Leszek Faliński. To on wraz z Riedlem stanowił wówczas siłę napędową zespołu. Oni dwaj komponowali pierwsze oryginalne utwory grupy (własny program wykluł się latem 1979 roku w mazurskich Wilkasach). To oni nalegali, by Dżem wziął udział w festiwalu w Jarocinie. I postawili na swoim.

Tak rozpoczęła się historia zespołu, który w pamięci fanów (i nie tylko) zapisał się na trwałe takimi przebojami, jak "Sen o Viktorii", "Dzikość mego serca", "Autsajder", "Wehikuł czasu" czy "List do M.". Zapraszamy do obejrzenia fragmentu koncertu, będącego podsumowaniem 35 lat działalności grupy, która aktualnie gra w składzie:

  • Maciej Balcar – śpiew, harmonijka ustna,
  • Adam Otręba – gitara solowa, śpiew,
  • Benedykt "Beno" Otręba – gitara basowa, śpiew,
  • Jerzy Styczyński – gitara solowa,
  • Janusz Borzucki – instrumenty klawiszowe, organy Hammonda,
  • Zbigniew Szczerbiński – perkusja.

Słuchaj koncertów w Trójce na moje.polskieradio.pl >>>

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

(źródło: www.dzem.com.pl, ei, mk, gs, mp)

Czytaj także

Leszek Możdżer w "Offensywie De Luxe". Zobacz galerię zdjęć

11.04.2014 22:05
"Offensywa De Luxe" za nami już po raz ósmy! Anna Gacek i Piotr Stelmach zaprezentowali to, co najlepsze w polskiej muzyce. W studiu im. Agnieszki Osieckiej słuchaliśmy m.in. Leszka Możdżera.
Anna Gacek i Leszek Możdżer
Anna Gacek i Leszek MożdżerFoto: Jacek Konecki/PR
Posłuchaj
00'29 Anna Gacek i Piotr Stelmach zapraszają na Offensywę De Luxe (Trójka)
więcej

Transmisja koncertu na antenie Trójki odbyła się w piątek, 11 kwietnia, od godz. 22.05.

Partnerem koncertu był PZU.

/

 

Coroczne święto audycji "Offensywa" tym razem wyjątkowo późno, bo dopiero w kwietniu. Ale za to w jakim składzie! W roli głównej Leszek Możdżer, a był to jego pierwszy koncert w Trójce!

Jak zawsze, na "Offensywie De Luxe" wyróżniliśmy młodego wykonawcę. Naszą nadzieją na rok 2014 jest cudownie hałasujący zespół Kaseciarz.

A na deser, zawsze obowiązkowy na tych koncertach, "czynnik de luxe", czyli coś wyjątkowego. W tym roku to nieczęsto koncertujący Daniel Bloom ze swoją muzyką filmową. Artysta pojawił się w muzycznym składzie stworzonym specjalnie na ten jeden wieczór.

Podsumujmy: Kaseciarz, Daniel Bloom, Leszek Możdżer. Taki koncert tylko w Trójce, takie rzeczy tylko w "Offensywie"!

--------------------------------------------------------

Jak przyznał wybitny pianista jego przygoda z muzyką była z początku... ucieczką. - Schroniłem się w muzyce po to, żeby nie musieć rozmawiać z ludźmi i nie poddawać się nieznośnym zasadom kurtuazji, które obowiązują wszystkich - opowiadał  znakomity muzyki i kompozytor Leszek Możdżer w audycji "Historia pewnej płyty" poświęconej początkom swojej kariery.

Najnowszy album Leszka Możdżera nagrany wspólnie z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco, zatytułowany "Polska” ukazała się pod koniec października. - Każdy kontakt z inną kulturą sprawia, że zaczynam widzieć ludzkość w sposób abstrakcyjny, widzę ją z dystansu. Widzę, że jestem Polakiem i widzę ten przedziwny smutek, który w sumie lubię - przyznał pianista w audycji poświęconej płycie "Polska”.

Leszek Możdżer - pianista, kompozytor i aranżer, uważany za największe objawienie polskiego jazzu ostatniej dekady. Urodzony w 1971 roku, na fortepianie gra od piątego roku życia. Przeszedł wszystkie szczeble formalnej edukacji aż do dyplomu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą to uczelnię ukończył w 1996.

Jazzem zainteresował się stosunkowo późno, bo dopiero w klasie maturalnej, gdy miał 18 lat. Za właściwy start można uznać pierwszą próbę z zespołem "Miłość", która miała miejsce w 1991. Rok później otrzymał wyróżnienie indywidualne na Międzynarodowym Konkursie Jazz Juniors '92 w Krakowie. Jest laureatem Paszportu "Polityki" w kategorii Rock-pop-estrada (2004). Otrzymał m.in. nagrodę Ministerstwa Spraw Zagranicznych za promowanie kultury polskiej za granicą. Od 1994 roku regularnie wybierany przez czytelników "Jazz Forum" Pianistą Roku.

W 2012 roku został potrójnym zwycięzcą Jazz Top 2011 w kategoriach Muzyk Roku, Najlepszy Pianista i Album Roku ("Komeda"). W 2013 roku został poczwórnym laureatem czytelników "Jazz Forum" jako najlepszy pianista, kompozytor, Muzyk Roku oraz za album "Polska" nagrany z Larsem Danielssonem oraz Zoharem Fresco.

Od wielu lat współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem przy nagraniach muzyki filmowej. Zapraszają go do współpracy inni wybitni liderzy polskiego jazzu, jak: Tomasz Stańko, Janusz Muniak, Michał Urbaniak, Piotr Wojtasik. Współpracował także z uznanymi gwiazdami światowej sceny, takimi jak: Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archie Shepp, David Liebman. Wraz ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem oraz izlaelskim perkusistą i wokalistą Zoharem Fresco współtworzy trio jazzowe. Z Andrzejem Bauerem i m.bunio.s współtworzy projekt LUTOSPHERE. Leszek Możdżer nagrał już ponad 100 albumów.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

(gs, mat.prasowe)

Czytaj także

Frank McComb i Ania Szarmach w Trójce. Zobacz wideo!

11.05.2014 20:05
Frank McComb ponownie odwiedza Polskę, na scenie towarzyszy mu po raz kolejny Ania Szarmach. Uwieńczeniem ich wspólnej klubowej trasy koncertowej był koncert w Trójce. Zapraszamy do słuchania i oglądania.
Ania Szarmach i Frank McComb
Ania Szarmach i Frank McCombFoto: Jacek Konecki
Obejrzyj
Wyjątkowy koncert w Trójce: Frank McComb i Ania Szarmach, cz. 1
Wyjątkowy koncert w Trójce: Frank McComb i Ania Szarmach, cz.2

Transmisja ze studia im. Agnieszki Osieckiej odbyła się w niedzielę, 11 maja po godz. 20:05

Słuchaj Trójki w internecie >>>

Ten wyjątkowy wieczór muzyczny składał się z dwóch części koncertowych. Frank McComb oraz Ania Szarmach na wspólnej scenie wykonali najpiękniejsze kompozycje ze swoich repertuarów. Ich wzajemna fascynacja wszelakimi odcieniami muzyki soul, r’n’b oraz jazzu była gwarancją niespotykanego muzycznego show.

Frank McComb – amerykański soulowo-jazzowy wokalista, klawiszowiec i kompozytor. Za sprawą barwy głosu porównywany do Donny’ego Hathaway’a i Steviego Wondera. Współpracował z wieloma renomowanymi artystami, w tym z Prince’em, Chaką Khan, Teddym Pendergrassem, Geraldem Levertem i Teeną Marie. Jako wokalista i pianista współpracował i koncertował z czołówką światowych muzyków takich jak Stevie Wonder, George Duke , George Benson, Brandford Marsalis, Marcus Miller i wielu innych.

Słuchaj koncertów w  Trójce i na moje.polskieradio.pl >>>

Ania Szarmach – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Gościnnie zapraszana do wielu muzycznych projektów. Jej głos można usłyszeć na kilkudziesięciu płytach. Współpracowała m.in. z takimi artystami jak Edyta Górniak, Natalia Kukulska, Ewa Bem, Polucjanci, Sistars czy Kayah. Wydała trzy solowe albumy. Doceniona przez publiczność i krytyków. Nominowana m.in. do Fryderyków.

Podczas tego wieczoru muzycznego Frankowi McCombowi i Ani Szarmach towarzyszyli znakomici muzycy.

/

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO , dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

(mat.prasowe, gs)