Trójka

Łanuszka śpiewa Cohena

24.01.2015 23:55
Michał Łanuszka nagrał płytę z utworami Leonarda Cohena. Jak w nowej wersji brzmi legendarny repertuar, sprawdziliśmy na żywo w Trójce.
Michał Łanuszka na scenie w studiu Trójki
Michał Łanuszka na scenie w studiu TrójkiFoto: Wojciech Kusiński/PR
Obejrzyj
Koncert Michała Łanuszki w studiu im. Agnieszki Osieckiej - cz. 1
Koncert Michała Łanuszki w studium im. Agnieszki Osieckiej, cz. 2
Koncert Michała Łanuszki
Koncert Michała Łanuszki

Koncert Michała Łanuszki z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego odbył się w Trójce, w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w sobotę (24.01) o godz. 22.05. Gospodarzem koncertu w audycji "Mało Obiektywnie" był Mariusz Owczarek.

Płyta "Łanuszka / Cohen" to podróż przez świat męskich emocji... Miłość, tęsknota, pożądanie, czułość, namiętność. Słowem: kwintesencja męskiego romantyzmu, który dziś jest towarem deficytowym. Krążek Michała Łanuszki z piosenkami Leonarda Cohena w zupełnie nowych polskich przekładach autorstwa Michała Kuźmińskiego.

- Rozpoczynając pracę nad tą płytą nie przypuszczałem nawet jak intensywna emocjonalnie będzie to dla mnie podróż. Nie przypuszczałem, jak głęboko w sobie będę musiał poszukiwać emocji, czasem bardzo mrocznych i bolesnych, by te piosenki wypełnić prawdą. Nie przypuszczałem też, jak wiele się dowiem o samym sobie i jak wiele się o sobie samym nauczę. Każda z tych cohenowskich historii powoli stawała się też moją historią - tak o swojej płycie mówi Michał.

Wszystkie nowe tłumaczenia zostały w pełni zaakceptowane przez Mistrza Leonarda, a na krążku znajdują się piosenki zarówno te bardzo intymne w klimacie, jak "Jestem twój/I’m Your Man" czy "Chelsea Hotel #2", jak i zrealizowane z rozmachem przy wsparciu kwartetu smyczkowego wielkie cohenowskie przeboje, jak "Hallelujah" czy "Dla ciebie walc/Take this Walz". Wszystkie te utwory na żywo usłyszeliśmy w Trójce.

Naszych wcześniejszych koncertów słuchać można na moje.polskieradio.pl >>>

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO , dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

(mat. prasowe)

Zobacz więcej na temat: Leonard Cohen muzyka Trójka
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Leonard Cohen: "nie staram się na nowo wynaleźć koła"

22.09.2014 13:00
Kanadyjski artysta skończył właśnie 80 lat. Nagrał nową płytę i przyznał, że... ma już w połowie gotowy materiał na kolejny album.
Leonard Cohen
Leonard CohenFoto: PAP/EPA/YOAN VALAT
Posłuchaj
06'38 Leonard Cohen: "nie staram się na nowo wynaleźć koła" (Mało obiektywnie/Trójka)
więcej

Na najnowszym albumie studyjnym "Popular Problems" Leonard Cohen wciąga nas w splątane uliczki snów i nadaje nowy ton nadziei i rozpaczy, radości i żałobie. Śpiewa o ludzkiej kondycji w chwilach, gdy "dusza otwiera się w komnatach tęsknoty". W jego hipnotyzującym, niskim głosie słychać świadomość i zaangażowanie.

Duży wkład w nagranie krążka miał wieloletni współpracownik artysty Patrick Leonard. - Pat pracował z moim synem Adamem przy jego płycie "Like a Man", którą uważam za bardzo dobry album. Zawsze podziwiałem umiejętności Patricka we współpracy z wielkimi gwiazdami, ale kiedy usłyszałem jego płytę z muzyką instrumentalną, improwizowaną, dotarło do mnie, jak bardzo jest utalentowany - komplementuje Leonard Cohen producenta muzycznego. - Stworzyliśmy razem kilka piosenek, co okazało się bardzo łatwe, a jednocześnie dość tajemnicze. Obaj jesteśmy zadowoleni z naszej współpracy, mamy już prawie w połowie gotową następną płytę - deklaruje artysta.

Na "Popular Problems" słychać wpływy gospel, bluesa i country. - Taka jest moja muzyka. Nie staram się na nowo wynaleźć koła. Używam form już wypróbowanych, bo to się po prostu dobrze sprawdza - dodaje Leonard Cohen.

Jaki będzie tytuł kolejnej płyty Leonarda Cohena? Czy artysta - jak obiecał - rzuci palenie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego dźwięku!

Audycja Mariusza Owczarka "MO, czyli Mało Obiektywnie" na antenie Trójki w każdą sobotę od godz. 22.05 do północy.

(mat. promocyjne, mk, to, ei)