Trójka

Rykarda Parasol w Trójce. Zobacz i posłuchaj niezwykłego koncertu!

25.04.2013 12:40
Ostatnia płyta artystki "Against The Sun" ugruntowuje jej pozycję jako czołowej przedstawicielki sceny "folk/ rock noir" i przywołując porównania z artystami takiego pokroju jak Nick Cave, Johnny Cash, Lou Reed.
Artystka podczas koncertu w Trójce prezentowała m.in. piosenki z ostatniej płyty pt. Against The Sun.
Artystka podczas koncertu w Trójce prezentowała m.in. piosenki z ostatniej płyty pt. "Against The Sun".Foto: Fot.: Andrzej Bołdaniuk
Obejrzyj
Rykarda Parasol w Trójce - cz. 1
Rykarda Parasol w Trójce - cz. 2
Rykarda Parasol w Trójce
Rykarda Parasol w Trójce

Koncert odbył się 15 maja 2013 roku i był transmitowany na antenie Trójki.

Nowy album "Against The Sun" ukazał się w Polsce 15 kwietnia. Muzyczne tropy prowadzą tym razem w stronę amerykańskiej muzyki soul i francuskiego popu, literacko odwołuje się – podobnie jak na poprzednich albumach – do osobistych przeżyć Artystki. "Against The Sun" ugruntowuje jej pozycję jako czołowej przedstawicielki sceny "folk/ rock noir" i przywołuje porównania z artystami takiego pokroju jak Nick Cave, Johnny Cash, Lou Reed; od strony literackiej jej mroczne opowieści porównywane są do prozy Williama Faulknera i poezji Christiny Rosetti .
O pierwszym singlu z albumu "The Cloak of Comedy" Rykarda pisze: Poczucie humoru, jakie rozwijamy w sobie w dzieciństwie, pomaga nam unikać emocjonalnego zranienia i sytuacji, w których odczuwamy dyskomfort. Talent do obserwacji absurdów życia może się przejawiać zarówno w piosenkach, jak i w żarcikach opowiadanych na przyjęciu towarzyskim. W dorosłym życiu w dalszym ciągu posiłkuję się piosenką i poczuciem humoru, aby osłodzić sobie gorzkie, trudne do przełknięcia prawdy. Zazwyczaj sprawdza się to jako metoda radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Co do samej piosenki, powiem tyle, że mierzy się z ukrytymi wątpliwościami, jakie nachodzą nas przed podjęciem decyzji oraz z siłami rządzącymi pewnymi mechanizmami. W tym przypadku jednak spotyka nas więcej bólu niż śmiechu... O ile oczywiście weźmiecie ją na poważnie. Jeśli zechcecie potraktować ją jak żart, pamiętajcie, że to tylko piosenka.


Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO , dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

Zobacz więcej na temat: koncerty w Polskim Radiu muzyka
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Nostalgiczny koncert Klary w Trójce!

28.07.2013 21:10
Klara Jędrzejewska to młoda artystka, która sama pisze teksty i komponuje muzykę do swoich utworów, a profesjonalizm, z jakim to robi, zadziwia niejednego dojrzałego muzyka, m.in. wokalistę IRY, który został producentem muzycznym jej debiutanckiego albumu.
Podczas koncertu Klara zaprezentowała materiał z płyty Away, która została wydana pod patronatem Trójki, a także dwie piosenki do tej pory niepublikowane.
Podczas koncertu Klara zaprezentowała materiał z płyty "Away", która została wydana pod patronatem Trójki, a także dwie piosenki do tej pory niepublikowane. Foto: fot.: Andrzej Jarocki/ Polskie Radio
Obejrzyj
Koncert Klary cz. 1
Koncert Klary cz. 2

Koncert odbył się 28 kwietnia 2013 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i był transmitowany na antenie Trójki. Powtórkę koncertu można było usłyszeć 28 lipca. Zapraszamy także do oglądania materiału wideo.

Przygoda Klary z muzyką zaczęła się od wierszyków pisanych dla rozładowania negatywnych emocji i piosenek z bajek, które śpiewała na huśtawce. - Brak na rynku muzycznym artysty czy muzyki, która by mi w całości odpowiadała sprawił, że zdecydowałam się sama pisać teksty i komponować muzykę - wyjaśniła w "Markomanii".

Podczas koncertu Klara zaprezentowała materiał z płyty "Away", która została wydana pod patronatem Trójki, a także dwie piosenki do tej pory niepublikowane.

Klarze podczas występu towarzyszył zespół pod kierownictwem Tomasza Momota w składzie:

I skrzypce - Piotr Kulczyński

II skrzypce - Bartosz Kaproń

Altówka - Ewa Woroch

Wiolonczela - Anna Wilk

Śpiew - Natalia Wilk

Fortepian, aranżacje -Tomasz Momot

Gitara - Piotr Bogutyn

Gitara basowa - Hubert Kozera

Perkusja, instrumenty perkusyjne  - Grzegorz Kuligowski

Kupując płytę Klary "Away" na sklep.polskieradio.pl otrzymasz trójkową dwuzłotówkę! >>>

Klara śpiewa, gra na kilku instrumentach: gitarze akustycznej, ukulele, pianie, instrumentach klawiszowych i cymbałkach, a także rysuje.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

Zobacz więcej na temat: koncerty w Polskim Radiu muzyka

Czytaj także

Generation Next zagrali w Trójce - zobacz wideo i galerię zdjęć!

06.05.2013 13:08
Następna Generacja to zespół wyjątkowy, stworzony przez dzieci gigantów polskiego jazzu, po których odziedziczyli oni nie tylko miłość do muzyki, ale i talenty.
Generation Next w Trójce
Generation Next w TrójceFoto: Fot.: Jacek Konecki
Obejrzyj
Koncert Generation Next cz. 1
Koncert Generation Next cz. 2

Koncert odbył się 5 maja i był transmitowany na antenie Trójki.

Zespół Generation Next zadebiutował 11 kwietnia 2013 roku na prestiżowym festiwalu Jazz nad Odrą, nad którym patronat miała Trójka. W trakcie koncertu odbyło się nagranie płyty live, której wydanie planowane jest na przełom lipca i sierpnia 2013 roku. Już pierwsza inauguracyjna trasa zespołu była bardzo dobrze nagłośnionym wydarzeniem, o którym mówiło całe środowisko jazzowe.

Generation Next tworzą: Piotr Schmidt - trębacz (syn jednego z najwybitniejszych polskich historyków muzyki jazzowej, autora 3-tomowej "Historii Jazzu", książki, na której wychowały się dwa pokolenia muzyków i fanów jazzu w Polsce); Jacek Namysłowski - puzonista (syn żywej legendy, jednego z największych saksofonistów i kompozytorów jazzowych w Polsce, Zbigniewa Namysłowskiego); Gabriel Niedziela - gitarzysta (syn jednego z najwybitniejszych polskich kontrabasistów jazzowych, Jacka Niedzieli-Meiry, wielkiego artysty, kompozytora, pedagoga, a obecnie też historyka muzyki jazzowej); Tomasz Wendt - saksofonista tenorowy (syn wybitnego tenorzysty jazzowego Adama Wendta, który w swym dorobku ma współpracę z takimi muzykami, jak Randy Brecker, Mike Stern, Chick Corea czy zespołem Walk Away).

Podczas koncertu w Trójce towarzyszyli im: Francesco Angiuli (Włochy) - kontrabas (w Polsce znany głównie z długiej współpracy z Piotrem Wojtasikiem) i Arek Skolik - perkusja.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

/


Czytaj także

Koncert Marka Dyjaka w Trójce. Obejrzyj i posłuchaj!

12.05.2013 12:50
Dyjak jest jak prawdziwy buntownik, co to rzuca się głową naprzód, a dopiero potem podlicza bilans zysków i strat. Takie są też jego koncerty - zero taryfy ulgowej, śpiewa to, co czuje i myśli.
Marek Dyjak
Marek DyjakFoto: Andrzej Bołdaniuk/Polskie Radio
Obejrzyj
Marek Dyjak - koncert w Trójce (cz. 1)
Marek Dyjak - koncert w Trójce (cz. 2)

Premiera najnowszego albumu artysty "Kobiety" odbyła się 12 kwietnia 2013 roku, patronem płyty jest Trójka. "Kobiety" to 11 piosenek największych Polskich piosenkarek i tekściarek mi. in.: Osieckiej, Nosowskiej, Bartosiewicz, Celińskiej, Groniec, Umer, Mielczarek w wykonaniu Marka Dyjaka.

- Każda z tych pieśni to pieśń wyjątkowa, dobrze zaśpiewana przez panie i już sama świadomość tego powodowała, że praca nad albumem była wyzwaniem. Te pieśni są ważne i nie mają płci, są uniwersalne - podkreślał muzyk w audycji "Myśliwiecka 3/5/7".

Jednym z utworów, który znalazł się na płycie jest "Sen" Edyty Bartosiewicz. W lipcu 2012 roku po pierwszym koncercie Męskiego Grania 2012 , który odbył się w Warszawie, Marek Dyjak opowiedział na antenie Trójki o niezwykłym przeżyciu, jakim był pierwszy raz, gdy usłyszał piosenkę Edyty Bartosiewicz pt. "Sen". - Pani Edyta zaśpiewała coś, co sprawiło, że chciałem być lepszy - mówił.

Na pierwszy singiel "Atramentowa Rumba" można oddać głos na Liście Przebojów Trójki

- Dopiero jako 40-letni facet mam dom, za który płacę rachunki. Przystosowuję się do takiego życia. Ten nowy świat jest dla mnie "zaczarowany" - zdradza Marek Dyjak w Trójce.

Marek Dyjak stwierdził na antenie Trójki, że przez 19 lat żył w drodze. - A przez to byłem jak mężczyzna z obrazów Edwarda Hoppera: samotny na końcu baru. Teraz buduję sobie nowy świat, uczę się go - zwierzył się. Właśnie o byciu włóczęgą opowiada jego piosenka "Człowiek (Złota Ryba)”. - To ballada drogi, tak jak u Kerouaca i Bukowskiego. Może nie bandycki, ale punkowy jazz - tłumaczył.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

Zobacz więcej na temat: koncerty w Polskim Radiu muzyka