Trójka

Wyjątkowy koncert Katy Carr - zobacz galerię zdjęć!

01.06.2013 12:00
Oprócz piosenek z ostatniej, dobrze znanej płyty "Paszport", Katy zaśpiewała w Trójce też kilka utworów ze swoich trzech poprzednich płyt, które ukazały się w Wielkiej Brytanii.
Katy Carr w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej
Katy Carr w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej Foto: Andrzej Bołdaniuk/PR
Posłuchaj
06'39 Podekscytowana Katy Carr przed koncertem w Trójce (Lista osobista/Trójka)
więcej
Katy Carr zagrała w Trójce
Katy Carr zagrała w Trójce

Koncert odbył się 1 czerwca 2013 roku w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i był transmitowany na antenie Trójki.

Katy Carr urodziła i wychowała się w Anglii, ale emocjonalnie jest bardzo związana z Polską, rodzinnym krajem swojej matki. W Wielkiej Brytanii ma już ugruntowaną pozycję. Do tej pory wydała trzy płyty: "Screwing Lies" (2001), "Passion Play" (2003) oraz "Coquette" (2009). Otrzymała wiele nagród i nominacji, ostania i bardzo ważna dla Katy to nominacja do London Music Award 2012, razem z Kate Bush, PJ Harvey, Arctic Monkeys.

Katy Carr w "LP Trójce": zagranie w Trójce to wielki zaszczyt >>>

W Polsce Katy Carr dała się poznać dzięki pochodzącej z płyty "Coguette" piosence "Kommander’s Car", która była piosenką dnia w Trójce . Inspiracją do napisania tego utworu była dla Katy historia brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego w Auschwitz urodzonego w Tczewie Kazimierza Piechowskiego. Uciekinierzy przebrani w SS-mańskie mundury wyjechali z obozu samochodem naczelnika Rudolpha Hössa. Pisząc tę piosenkę Katy nie wiedziała, że bohater tego wydarzenia żyje. Kiedy dowiedziała się, że Kazimierz Piechowski mieszka na Wybrzeżu, odwiedziła go w Polsce i zafascynowana jego opowieścią postanowiła wyprodukować 25-minutowy film, opowiadający o jego ucieczce z obozu.

Wizyty w Polsce, spotkania z Kazimierzem Piechowskim, praca nad filmem opowiadającym o ucieczce z Auschwitz spowodowały, że najnowsza płyta "Paszport" stała się symbolicznym powrotem Katy Carr do polskich korzeni. "Paszport" był płytą tygodnia w Trójce .

Album zwiera m.in. polskie pieśni patriotyczne, wybrane wspólnie z p. Kazimierzem Piechowskim. I tak obok, "O Mój Rozmarynie" czy "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę", znalazły się kompozycje własne wokalistki inspirowane polskim folklorem, w większości śpiewane częściowo po polsku, częściowo po angielsku. Artystka postanowiła na tej płycie zamieścić też utwór "Kommander’s Car", który zapoczątkował jej bliższe kontakty z Polską i przyczynił się do powstania płyty "Paszport".

O miłości do Polski i naszej historii oraz o płycie "Paszport" i koncercie w Trójce Katy Carr opowiedziała w audycji Piotra Barona "LP Trójka". Zapraszamy!

Jesienią tego roku planowane jest wydanie w Polsce trzech pierwszych płyt Katy Carr.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO , dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

Zobacz więcej na temat: koncerty w Polskim Radiu muzyka
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Koncert String Big Band - zobacz wideo!

25.05.2013 14:00
Z połączenia aranżacji Krzysztofa Herdzina, brzmienia Sinfonii Vivy oraz fascynujących improwizacji członków Atom String Quartet powstał niezwykły projekt, który otwiera nowy gatunek w kameralnej muzyce smyczkowej.
Z połączenia aranżacji Krzysztofa Herdzina, brzmienia Sinfonii Vivy oraz fascynujących improwizacji członków Atom String Quartet powstał niezwykły projekt, który otwiera nowy gatunek w kameralnej muzyce smyczkowej.
Z połączenia aranżacji Krzysztofa Herdzina, brzmienia Sinfonii Vivy oraz fascynujących improwizacji członków Atom String Quartet powstał niezwykły projekt, który otwiera nowy gatunek w kameralnej muzyce smyczkowej.Foto: Andrzej Bołdaniuk
Obejrzyj
Koncert String Big Band cz. 1
Koncert String Big Band cz. 2

Retransmisja koncertu odbyła się 30 maja 2013 roku.
Zgromadzeni w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej mogli usłyszeć standardy muzyki jazzowej - utwory m. in. Duke’a Ellingtona, George'a Gershwina, Glenna Millera w autorskim opracowaniu Krzysztofa Herdzina na orkiestrę smyczkową.
Innowacyjność projektu polega na przełożeniu formy i języka Big Bandu na orkiestrę smyczkową.

Koncert został zarejestrowany i będzie wydany na płycie przez Polskie Radio dzięki wsparciu: Rödl & Partner, Fungis i Stoart.

/

 

Wykonawcy:
Atom String Quartet
Orkiestra Sinfonia Viva
Gościnnie: Krzysztof Herdzin, Agnieszka Wilczyńska, Robert Kubiszyn

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

Czytaj także

Nostalgiczny koncert Klary w Trójce!

28.07.2013 21:10
Klara Jędrzejewska to młoda artystka, która sama pisze teksty i komponuje muzykę do swoich utworów, a profesjonalizm, z jakim to robi, zadziwia niejednego dojrzałego muzyka, m.in. wokalistę IRY, który został producentem muzycznym jej debiutanckiego albumu.
Podczas koncertu Klara zaprezentowała materiał z płyty Away, która została wydana pod patronatem Trójki, a także dwie piosenki do tej pory niepublikowane.
Podczas koncertu Klara zaprezentowała materiał z płyty "Away", która została wydana pod patronatem Trójki, a także dwie piosenki do tej pory niepublikowane. Foto: fot.: Andrzej Jarocki/ Polskie Radio
Obejrzyj
Koncert Klary cz. 1
Koncert Klary cz. 2

Koncert odbył się 28 kwietnia 2013 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i był transmitowany na antenie Trójki. Powtórkę koncertu można było usłyszeć 28 lipca. Zapraszamy także do oglądania materiału wideo.

Przygoda Klary z muzyką zaczęła się od wierszyków pisanych dla rozładowania negatywnych emocji i piosenek z bajek, które śpiewała na huśtawce. - Brak na rynku muzycznym artysty czy muzyki, która by mi w całości odpowiadała sprawił, że zdecydowałam się sama pisać teksty i komponować muzykę - wyjaśniła w "Markomanii".

Podczas koncertu Klara zaprezentowała materiał z płyty "Away", która została wydana pod patronatem Trójki, a także dwie piosenki do tej pory niepublikowane.

Klarze podczas występu towarzyszył zespół pod kierownictwem Tomasza Momota w składzie:

I skrzypce - Piotr Kulczyński

II skrzypce - Bartosz Kaproń

Altówka - Ewa Woroch

Wiolonczela - Anna Wilk

Śpiew - Natalia Wilk

Fortepian, aranżacje -Tomasz Momot

Gitara - Piotr Bogutyn

Gitara basowa - Hubert Kozera

Perkusja, instrumenty perkusyjne  - Grzegorz Kuligowski

Kupując płytę Klary "Away" na sklep.polskieradio.pl otrzymasz trójkową dwuzłotówkę! >>>

Klara śpiewa, gra na kilku instrumentach: gitarze akustycznej, ukulele, pianie, instrumentach klawiszowych i cymbałkach, a także rysuje.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

Zobacz więcej na temat: koncerty w Polskim Radiu muzyka

Czytaj także

Koncert Andrzeja Bachledy. Zobacz wideo i galerię zdjęć!

27.04.2013 14:00
Andrzej Bachleda, kuzyn Alicji Bachledy Curuś, przez 20 lat trenował i brał udział w zawodach narciarskich. Dwukrotnie wystąpił na olimpiadach. Parokrotnie był mistrzem Polski i Francji. Ale od prawdziwej miłości uciec się nie da. A tą jest muzyka.
Koncert Andrzeja Bachledy. Zobacz wideo i galerię zdjęć
Foto: Jacek Konecki/ Polskie Radio
Obejrzyj
Koncert Andrzeja Bachledy cz. 1
Koncert Andrzeja Bachledy cz. 2

Andrzej Bachleda już jako 5-latek rozpoczął naukę gry na fortepianie - pod okiem dziadka, tenora Andrzeja Bachledy Curuś.
Na najnowszej płycie muzyka, "Balanga", znalazło się kilkanaście kompozycji. Słowa do piosenek napisali Andrzej Sikorowski, Jacek Cygan i Joanna Włodarska. Na krążku Bachleda nie rozstaje się z banjo i... znakomitym skrzypkiem Karolem Dobrowolskim.
Andrzej Bachleda gra koncerty pod każdą szerokością i długością geograficzną, najczęściej we Francji i Szwajcarii, ale z "Balangą" zamierza przemierzyć Polskę wzdłuż i wszerz.
Artysta ma w sobie wrażliwość muzyczną górala wyrzuconego na szeroki ocean nut z całego świata, jest wiarygodny zarówno wcielając się we francuskiego barda w piosence "Itineraire”, bluesmana w claptonowskim stylu w "Home”, Cygana w "Le Marc”, podróżnika szukającego nocą katharsis w Indiach w "Tu Dors”, czy włóczęgi w "Chien”. Na "Balandze” znalazło się miejsce nawet na odrobinę psychodelii.


Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO , dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

Zobacz więcej na temat: koncerty w Polskim Radiu muzyka

Czytaj także

Generation Next zagrali w Trójce - zobacz wideo i galerię zdjęć!

06.05.2013 13:08
Następna Generacja to zespół wyjątkowy, stworzony przez dzieci gigantów polskiego jazzu, po których odziedziczyli oni nie tylko miłość do muzyki, ale i talenty.
Generation Next w Trójce
Generation Next w TrójceFoto: Fot.: Jacek Konecki
Obejrzyj
Koncert Generation Next cz. 1
Koncert Generation Next cz. 2

Koncert odbył się 5 maja i był transmitowany na antenie Trójki.

Zespół Generation Next zadebiutował 11 kwietnia 2013 roku na prestiżowym festiwalu Jazz nad Odrą, nad którym patronat miała Trójka. W trakcie koncertu odbyło się nagranie płyty live, której wydanie planowane jest na przełom lipca i sierpnia 2013 roku. Już pierwsza inauguracyjna trasa zespołu była bardzo dobrze nagłośnionym wydarzeniem, o którym mówiło całe środowisko jazzowe.

Generation Next tworzą: Piotr Schmidt - trębacz (syn jednego z najwybitniejszych polskich historyków muzyki jazzowej, autora 3-tomowej "Historii Jazzu", książki, na której wychowały się dwa pokolenia muzyków i fanów jazzu w Polsce); Jacek Namysłowski - puzonista (syn żywej legendy, jednego z największych saksofonistów i kompozytorów jazzowych w Polsce, Zbigniewa Namysłowskiego); Gabriel Niedziela - gitarzysta (syn jednego z najwybitniejszych polskich kontrabasistów jazzowych, Jacka Niedzieli-Meiry, wielkiego artysty, kompozytora, pedagoga, a obecnie też historyka muzyki jazzowej); Tomasz Wendt - saksofonista tenorowy (syn wybitnego tenorzysty jazzowego Adama Wendta, który w swym dorobku ma współpracę z takimi muzykami, jak Randy Brecker, Mike Stern, Chick Corea czy zespołem Walk Away).

Podczas koncertu w Trójce towarzyszyli im: Francesco Angiuli (Włochy) - kontrabas (w Polsce znany głównie z długiej współpracy z Piotrem Wojtasikiem) i Arek Skolik - perkusja.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

/


Czytaj także

Koncert Marka Dyjaka w Trójce. Obejrzyj i posłuchaj!

12.05.2013 12:50
Dyjak jest jak prawdziwy buntownik, co to rzuca się głową naprzód, a dopiero potem podlicza bilans zysków i strat. Takie są też jego koncerty - zero taryfy ulgowej, śpiewa to, co czuje i myśli.
Marek Dyjak
Marek DyjakFoto: Andrzej Bołdaniuk/Polskie Radio
Obejrzyj
Marek Dyjak - koncert w Trójce (cz. 1)
Marek Dyjak - koncert w Trójce (cz. 2)

Premiera najnowszego albumu artysty "Kobiety" odbyła się 12 kwietnia 2013 roku, patronem płyty jest Trójka. "Kobiety" to 11 piosenek największych Polskich piosenkarek i tekściarek mi. in.: Osieckiej, Nosowskiej, Bartosiewicz, Celińskiej, Groniec, Umer, Mielczarek w wykonaniu Marka Dyjaka.

- Każda z tych pieśni to pieśń wyjątkowa, dobrze zaśpiewana przez panie i już sama świadomość tego powodowała, że praca nad albumem była wyzwaniem. Te pieśni są ważne i nie mają płci, są uniwersalne - podkreślał muzyk w audycji "Myśliwiecka 3/5/7".

Jednym z utworów, który znalazł się na płycie jest "Sen" Edyty Bartosiewicz. W lipcu 2012 roku po pierwszym koncercie Męskiego Grania 2012 , który odbył się w Warszawie, Marek Dyjak opowiedział na antenie Trójki o niezwykłym przeżyciu, jakim był pierwszy raz, gdy usłyszał piosenkę Edyty Bartosiewicz pt. "Sen". - Pani Edyta zaśpiewała coś, co sprawiło, że chciałem być lepszy - mówił.

Na pierwszy singiel "Atramentowa Rumba" można oddać głos na Liście Przebojów Trójki

- Dopiero jako 40-letni facet mam dom, za który płacę rachunki. Przystosowuję się do takiego życia. Ten nowy świat jest dla mnie "zaczarowany" - zdradza Marek Dyjak w Trójce.

Marek Dyjak stwierdził na antenie Trójki, że przez 19 lat żył w drodze. - A przez to byłem jak mężczyzna z obrazów Edwarda Hoppera: samotny na końcu baru. Teraz buduję sobie nowy świat, uczę się go - zwierzył się. Właśnie o byciu włóczęgą opowiada jego piosenka "Człowiek (Złota Ryba)”. - To ballada drogi, tak jak u Kerouaca i Bukowskiego. Może nie bandycki, ale punkowy jazz - tłumaczył.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

Zobacz więcej na temat: koncerty w Polskim Radiu muzyka

Czytaj także

Rykarda Parasol w Trójce. Zobacz i posłuchaj niezwykłego koncertu!

25.04.2013 12:40
Ostatnia płyta artystki "Against The Sun" ugruntowuje jej pozycję jako czołowej przedstawicielki sceny "folk/ rock noir" i przywołując porównania z artystami takiego pokroju jak Nick Cave, Johnny Cash, Lou Reed.
Artystka podczas koncertu w Trójce prezentowała m.in. piosenki z ostatniej płyty pt. Against The Sun.
Artystka podczas koncertu w Trójce prezentowała m.in. piosenki z ostatniej płyty pt. "Against The Sun".Foto: Fot.: Andrzej Bołdaniuk
Obejrzyj
Rykarda Parasol w Trójce - cz. 1
Rykarda Parasol w Trójce - cz. 2

Koncert odbył się 15 maja 2013 roku i był transmitowany na antenie Trójki.

Nowy album "Against The Sun" ukazał się w Polsce 15 kwietnia. Muzyczne tropy prowadzą tym razem w stronę amerykańskiej muzyki soul i francuskiego popu, literacko odwołuje się – podobnie jak na poprzednich albumach – do osobistych przeżyć Artystki. "Against The Sun" ugruntowuje jej pozycję jako czołowej przedstawicielki sceny "folk/ rock noir" i przywołuje porównania z artystami takiego pokroju jak Nick Cave, Johnny Cash, Lou Reed; od strony literackiej jej mroczne opowieści porównywane są do prozy Williama Faulknera i poezji Christiny Rosetti .
O pierwszym singlu z albumu "The Cloak of Comedy" Rykarda pisze: Poczucie humoru, jakie rozwijamy w sobie w dzieciństwie, pomaga nam unikać emocjonalnego zranienia i sytuacji, w których odczuwamy dyskomfort. Talent do obserwacji absurdów życia może się przejawiać zarówno w piosenkach, jak i w żarcikach opowiadanych na przyjęciu towarzyskim. W dorosłym życiu w dalszym ciągu posiłkuję się piosenką i poczuciem humoru, aby osłodzić sobie gorzkie, trudne do przełknięcia prawdy. Zazwyczaj sprawdza się to jako metoda radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Co do samej piosenki, powiem tyle, że mierzy się z ukrytymi wątpliwościami, jakie nachodzą nas przed podjęciem decyzji oraz z siłami rządzącymi pewnymi mechanizmami. W tym przypadku jednak spotyka nas więcej bólu niż śmiechu... O ile oczywiście weźmiecie ją na poważnie. Jeśli zechcecie potraktować ją jak żart, pamiętajcie, że to tylko piosenka.


Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO , dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

Zobacz więcej na temat: koncerty w Polskim Radiu muzyka

Czytaj także

Koncert Joanny Kondrat w Trójce. Zobacz wideo i zdjęcia!

20.05.2013 12:00
Joanna Kondrat to autorka tekstów, aranżerka i wokalistka. Laureatka nagrody imienia Anny Jantar w konkursie Debiuty 2012 podczas 49. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wystąpiła w Trójce.
Koncert Joanny Kondrat
Koncert Joanny KondratFoto: Andrzej Bołdaniuk
Obejrzyj
Koncert Joanny Kondrat w Trójce cz.1
Koncert Joanny Kondrat w Trójce cz.2

Jej debiutancki krążek "Samosie", dostrzeżony przez krytyków muzycznych, redakcje rozgłośni radiowych i telewizyjnych, zebrał kilkadziesiąt znakomitych recenzji i był szeroko prezentowany w telewizyjnych programach poświęconych kulturze. Jej utwory zamieszczone zostały na kilkunastu płytach kompilacjach.

Od lipca 2009 roku Joanna Kondrat współtworzy zainicjowany pod patronatem Filharmonii Łódzkiej, projekt "Chopin. Powroty. Prezentuje", z towarzyszeniem Tubis Trio (autorów 5. najlepszej jazzowej płyty na świecie, wg prestiżowego brytyjskiego magazynu "Jazzwise"). To pieśni Fryderyka Chopina na głos i fortepian w jazzowych, w nowych aranżacjach.

Wokalistka obecnie pracuje nad drugą autorską płytą, której wydanie planowane jest na listopad 2013 roku. Od marca 2013 jest twarzą kampanii społecznej "Początek w Rodzinie".
Zwraca uwagę nie tylko talentem, ale i kulturą prezentacji, wypowiedzi oraz gustem muzycznym. Ceniona za wszechstronność, zaprasza do współpracy wybitnych instrumentalistów.
Na koncercie w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, Joanna Kondrat wystąpiła z zespołem w składzie: Maciej Tubis – fortepian, Marcin Lamch – kontrabas, Łukasz Kuchczyński – perkusja.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

Zobacz więcej na temat: koncerty w Polskim Radiu muzyka

Czytaj także

100. rocznica urodzin Jerzego Wasowskiego. Zobacz koncert!

25.05.2013 10:00
Pod koniec maja minęła 100. rocznica urodzin współtwórcy Kabaretu Starszych Panów i kompozytora setek piosenek. Z tej okazji w Trójce 16 czerwca można było usłyszeć koncert, podczas którego utwory Jerzego Wasowskiego zaśpiewali Magda Umer i Grzegorz Turnau. Zapraszamy do obejrzenia wideo i zdjęć z tego wydarzenia.
Magda Umer i Grzegorz Turnau
Magda Umer i Grzegorz TurnauFoto: Wojciech Kusiński/PR
Obejrzyj
100. rocznica urodzin Jerzego Wasowskiego. Niezwykły koncert - cz. 1
100. rocznica urodzin Jerzego Wasowskiego. Niezwykły koncert - cz. 2

Retransmisja koncertu: 16 czerwca o godzinie  20.05

Jerzy Wasowski był związany z Polskim Radiem od czasów przedwojennych, początkowo pracował jako inżynier. W 1949 wraz z Jeremim Przyborą stworzył radiowy teatrzyk Eterek. W 1958 ci sami dwaj twórcy stworzyli telewizyjny Kabaret Starszych Panów, dla którego Wasowski skomponował dziesiątki popularnych piosenek (np. "Nie odchodź", "Wesołe jest życie staruszka", "Addio pomidory", "Bo we mnie jest seks", "Kaziu, zakochaj się", "Przeklnę cię").

Przez osiem lat działalności pod szyldem Kabaret Starszych Panów (1958-1966) autor – Jeremi Przybora (Pan B) i kompozytor – Jerzy Wasowski (Pan A) stworzyli wraz ze znakomitymi aktorami świat niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Płyty z piosenkami Kabaretu Starszych Panów można kupić w radiowym sklepie Na najnowszej płycie Magdy Umer "Wciąż się na coś czeka" znalazły się dwa utwory zaśpiewane przez artystkę w duetach. To zapowiedź kolejnego wydawnictwa Magdy Umer, którą, goszcząc u Marka Niedźwieckiego, zdradziła, z kim tym razem zaśpiewa.

Magda Umer śpiewa piosenki Agnieszki Osieckiej. Zobacz wideo>>>

Grzegorz Turnau w rozmowie z Piotrem Baronem przyznał, że myśli o nowej płycie, która ma szanse się ukazać jeszcze w tym roku.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.