Trójka

199,5 tysiąca złotych od słuchaczy Trójki dla WOŚP

08.02.2012 11:00
Przekazanie obrazów Andrzeja Dudzińskiego i Edwarda Dwurnika Jurkowi Owsiakowi podczas XX finału WOŚP mogliśmy oglądać w TVP2. Następnego dnia w Trójce dzieła zostały zlicytowane! Słuchacze Trójki ponownie nie zawiedli.
Magda Jethon i Artur Andrus prezentują Panoramę Myśliwiecką Edwarda Dwurnika podczas 20. Finału WOŚP.
Magda Jethon i Artur Andrus prezentują "Panoramę Myśliwiecką" Edwarda Dwurnika podczas 20. Finału WOŚP.Foto: fot. PR/Marcin Zawadzki
Posłuchaj
03'19 Edward Dwurnik opowiada o swojej "Panoramie"
03'32 Andrzej Dudziński opowiada o swojej "Panoramie"
04'00 Magda Jethon i Artur Andrus przekazują obrazy Jurkowi Owsiakowi
więcej
Obejrzyj
Magda Jethon i Artur Andrus wręczają "Panoramy Myśliwieckie" Jurkowi Owsiakowi podczas XX finału WOŚP
Uroczyste przekazanie obrazu Edwarda Dwurnika Jurkowi Owsiakowi
Uroczyste przekazanie obrazu Edwarda Dwurnika Jurkowi Owsiakowi

Cała kwota - 199,5 tysiąca złotych - za pośrednictwem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostanie przeznaczona na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

"Panorama Myśliwiecka" - obraz olejny Edwarda Dwurnika trafi do Pana Krzysztofa, który przeznaczył na dzieło 180 tysięcy złotych!

Jak przyznaje Edward Dwurnik, jego obraz miał kilka wersji, zanim przyjął tę ostateczną. - Był bardzo obsceniczny, ale skonsultowałem się z przyjaciółmi i wygładziłem, jako że obraz idzie na publiczną licytację - opowiadał w Trójce.

Artysta starał się jak najwięcej opowiedzieć o Trójce i tworzących ją ludziach.

E.
E. Dwurnik

Z dowcipem przedstawił tańczące dziennikarki, panom dodał powagi bielą, a na pierwszym planie umieścił Jerzego Owsiaka z orkiestrowym sercem.

- Strasznie się męczyłem z tymi postaciami. Jedną kobietę zrobiłem czarną, a okazało się, że to blondynka. Raz ją rozebrałem, raz ubrałem i ciągle miałem z tym kłopoty. Ale nie chciałem nikogo obrazić; to jest zabawny obraz, taki rodzinny - opowiadał Michałowi Nogasiowi, który odwiedził Mistrza w jego pracowni.

Drugi finał wygrał Pan Piotr! - Jestem rówieśnikiem Trójki i postanowiłem sobie wreszcie sprawić jakiś prezent - powiedział, licytując "Panoramę Myśliwiecką" według Andrzeja Dudzińskiego.

Wynik tej licytacji to 19,5 tysiąca złotych.

A.
A. Dudziński

Na tym cyfrowym kolażu Magda Jethon czuwa nad gromadką pracowników Trójki; obecny jest także Jerzy Owsiak, w podwójnej roli - jako dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz trójkowy dziennikarz (od 18 stycznia będzie prowadził na naszej antenie swoją audycję).

Andrzej Dudziński określił swoje zadanie jako "mnisią robotę". - Z całej masy kompletnie nieparalelnych zdjęć wydobyć "główki" w możliwie zbliżonej wielkości i rozdzielczości było naprawdę trudno - opowiadał.

Więcej dowiesz się, słuchając, jak Edward Dwurnik i Andrzej Dudziński opowiadają o swoich "Panoramach".

Czytaj także

Kulturysta - Edward Dwurnik

Malarz i grafik. Absolwent warszawskiej ASP. Jego obrazy i rysunki układają się w cykle, najstarszy i najliczniejszy z nich "Podróże autostopem" artysta kontynuuje do dziś. Znany i nagradzany na całym świecie. Budzi kontrowersje i bardzo to lubi.

Gdzie się obecnie Pan znajduje?

 

W przedostatnim pokoju. 

 

Jak Pan wygląda?

 

Jak stary chłopiec. 

 

Co Pan czyta?

 

Gejowską poezję. 

 

Czego Pan słucha?

 

Oper Giacomo Pucciniego i Ryszarda Straussa.

 

Co pochłania najwięcej Pana czasu?

 

Przygotowania do dzieła. 

 

Skąd w Pana życiu sztuka?

 

Z poczucia winy. 

 

Czy od razu Pan wiedział, że chce robić to co robi?

 

Oczywiście. 

 

Czy innym łatwo zrozumieć to, co chce im Pan przekazać?

 

Ciężko, ale czas pracuje na to zrozumienie. 

 

Jakie wyzwania wiążą się z Pana pracą?

 

Niewiadome tajemnice. 

 

Czy jest ktoś kogo nazywa Pan wzorem, mistrzem lub coś co można nazwać punktem odniesienia?

 

Nie ma.

 

Z czego jest Pan najbardziej dumny?

 

Z ilości namalowanych dzieł.* 

 

Czy wraca Pan do swoich początków i rozumie własne, dawne wybory?

 

Nie wracam i nie rozumiem. 

 

Czy wsłuchuje się Pan w opinie innych o swojej pracy?

 

Nie.

 

Czy zdarzyło się Panu mocno przeżyć jakąś wystawę, film, książkę, pracę innego artysty?

 

"Kanał" Wajdy - miałem wtedy 15 lat i czułem się jakbym doznał zawału serca. Największy film o Powstaniu Warszawskim.

 

Czy w sztuce magia i rzemiosło wykluczają się?

 

Nie, uzupełniają się. Nie ma magii bez rzemiosła.

 

Czy sztuka może żyć w internecie?

 

Nie. 

 

Czy można żyć bez sztuki?

 

Myślę, że można, ale co to za życie.

 

*w wywiadzie dla Przekroju [48/2010] Edward Dwurnik policzył swoje prace następująco: około 5000 obrazów olejnych, 3500 akwarel i 13000 rysunków.

 

warto sprawdzić : www.dwurnik.pl

 

odpytywała [przez internet] Agnieszka Szydłowska [Trójka]

Czytaj także

Trójka do potęgi, czyli dwie "Panoramy Myśliwieckie"!

07.01.2012 16:00
Dwaj wielcy polscy artyści – Andrzej Dudziński i Edward Dwurnik – stworzyli jedyne i niepowtarzalne obrazy, ukazujące…
Panorama Myśliwiecka według Edwarda Dwurnika, pracownia Mistrza
"Panorama Myśliwiecka" według Edwarda Dwurnika, pracownia Mistrza Foto: fot. PR/A.Sobieraj

... Trójkę, a także pracujących w niej i współpracujących ze stacją dziennikarzy. To dzieła zupełnie odmienne, charakterystyczne dla obu wybitnych twórców. Opowiedzieliśmy o nich w sobotnim wydaniu "Radiowego Domu Kultury", a powodów było kilka.

Po pierwsze – oba obrazy trafią na licytację, którą w najbliższy poniedziałek (9 stycznia) poprowadzi, w specjalnym wydaniu popołudniowego "Zapraszamy do Trójki" (w godz. 16-19), Kuba Strzyczkowski.

"Panorama
"Panorama Myśliwiecka" E. Dwurnika

Cel jest szczytny – wszystkie pozyskane środki zostaną przekazane na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (20. finał – 8 stycznia, szczegóły także na naszej antenie). (www.wosp.org.pl) 

Po drugie – obie "Panoramy Myśliwieckie" (pełny tytuł obu obrazów to "Panorama Myśliwiecka, czyli Trójka do potęgi!") trafiały do nas na początku roku jubileuszowego (Trójka kończy 50. lat!!!) i w dniu, w którym odbędzie się nasza "studniówka". 

"Panorama
"Panorama Myśliwiecka" A. Dudzińskiego

 

A po trzecie – w tym wydaniu RDK-u Andrzej Dudziński i Edward Dwurnik sami opowiadali o swoich pracach, o tym dlaczego właśnie w taki sposób postanowili pokazać Trójkę… Warto odwiedzić strony internetowe obu Panów: www.andrzejdudzinski.com, www.dwurnik.pl 

 

/

W dalszej części audycji wraz z Anną Dudzińską odwiedziliśmy Nowy Jork, w którym często bywa Andrzej Dudziński. Tym razem w cyklu "Najciekawsze budynki świata" opowieść o nietypowej kolejce i o przestrzeni stworzonej wokół niej, czyli o "The High Line". (www.thehighline.org)

A propos kolei – artysta, którego śledzimy od dawna, czyli Igor Przybylski, pokazuje w Warszawie "Laminatkę". To kolejna opowieść o tym, co pozostało z… czechosłowackich kolei! (www.przybylski.republika.pl)

/

 

Spotkaliśmy też kolektyw Sputnik Photos Polska (byli nominowani do tytułu Kulturysty Roku 2011, a ich "IS (not)" zajęło 3. miejsce w Plebiscycie Słuchaczy 2011 w kategorii książka roku). Przygotowali nowe wydawnictwo - "Wyliczankę", będącą efektem letnich warsztatów dla dzieci, które przeprowadzili w czterech różnych miejscach w Polsce. (www.sputnikphotos.com) 

Odbyliśmy też – "W telefonicznym skrócie" – podróż po kraju, zajrzeliśmy do Gdańskiej Galerii Miejskiej, gdzie trwa Grassomania (www.ggm.gda.pl), w Galerii Pustej Centrum Kultury Katowice przyjrzeliśmy się wystawie "Śląskie. Zmiana '11" (www.ck.art.pl), a w stolicy odwiedziliśmy "street-artowy dom kultury" (www.V9.bzzz.net). 

Plany, choć baaaardzo bogate, udało się zrealizować. W końcu w tym tygodniu gramy pod hasłem "Trójka do potęgi!"!

 

Audycję przygotowali: Agnieszka Obszańska, Jan Niebudek i Michał Nogaś 

rdk@polskieradio.pl

Facebook RDK działa 24 godziny na dobę!!! 

Czytaj także

Trójka w Orkiestrze, Owsiak w Trójce!

08.01.2012 07:00
XX finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest obecny na naszej antenie przez całą niedzielę. Ale to nie koniec! Już jutro zlicytujemy na jej cel dwa obrazy nazwane "Panorama Myśliwiecka, czyli Trójka do potęgi". Mamy też niespodziankę ...
Trójka w Orkiestrze, Owsiak w Trójce
Foto: (fot. wosp.org.pl)
Posłuchaj
01'32 Trójka na WOŚP, Jurek Owsiak w Trójce
więcej

Z WOŚP i jej założycielem Jurkiem Owsiakiem byliśmy już od niedzielnego poranka. Wraz z nim uroczyście rozpoczeliśmy XX finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zakopanem. Stamtąd nasz reporter wraz z Jerzym Owsiakiem poleciał prosto do Warszawy. Przez cały dzień będziemy obserwujemy zbiórki pieniędzy przez wolontariuszy, licytacje oraz wszelkie imprezy towarzyszące akcji. Będziemy także obecni przy Wielkim Finale.

E.
E. Dwurnik

W tym roku będziemy jednak nie tylko obserwatorami. W poniedziałek, w trakcie popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" (godz. 16-19), Kuba Strzyczkowski zlicytuje dwa obrazy, z których dochód przeznaczymy na WOŚP.

Oba obrazy zostały namalowane specjalnie na ten cel i oba nazwano "Panorama Myśliwiecka, czyli Trójka do potęgi!".

Autorem pierwszego jest Edward Dwurnik, drugiego - Andrzej Dudziński

A.
A. Dudziński

Szczegóły TU>>

Czekają nas niesamowite emocje. Zapraszamy!

 XX finał WOŚP - relacja na żywo>>>

A teraz niespodzianka! Jurek Owsiak wraca do trójkowej redakcji - od 18 stycznia będzie prowadził na naszej antenie własną audycję!