Święta jakich Polska nie znała!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Święta jakich Polska nie znała!
Foto: fot. autor nieznany/Wikimedia Commons/lic. CC

Gdzie w Boże Narodzenie czyta się najwięcej książek, przychodzi 13 niegrzecznych Świętych Mikołajów, składa się najdłuższe życzenia, a sąsiad jest bliższy niż rodzina? Sprawdzaliśmy w Trójce!

Posłuchaj

Tam, gdzie nie ma karpia
+
Dodaj do playlisty
+

Na Kubie o Bogu i Świętach mówi się niewiele, rządzi czerwona flaga. Ale nie zawsze tak było. - Święta zniknęły z kubańskiego kalendarza w latach 70. Konsekwencją tego jest dzisiejsza sytuacja, w której ludzie wiedzą, że to dzień wolny, nie trzeba iść do pracy, ale nie mają pojęcia kim był Jezus Chrystus - opowiadają Jose i jego mama Francisca. Dzięki komu Kubańczycy mają wolny 25 grudnia i jak w trudnych warunkach udało im się pozostać ludźmi wierzącymi? Posłuchaj całej audycji "Tam, gdzie nie ma karpia".

Na innej wyspie - Islandii - prezenty wręcza się już 2 tygodnie przed Świętami. Najczęściej są to książki, ale ta tradycja nie wzięła się z umiłowania literatury, lecz ma bardziej praktyczne podłoże. Brzmi tajemniczo? Sprawę wyjaśniali Łukasz Karusta i Marcin Pośpiech. Posłuchaj.

- U nas najważniejsze jest danie jarskie, przyrządza się też zupę fasolową, jedno danie musi być gorące, drugie zimne. Niestety Gruzini przesadzają i hołdują zasadzie "im więcej, tym lepiej" - opowiada właściciel gruzińskiej restauracji David Gamtsemlidze. No i wino do każdej okazji! David złożył Polakom tradycyjne świąteczne życzenia, trochę to trwało ...

A "najwyższe" i zarazem "najmłodsze" Święta na świecie obchodzone są w Nepalu. Oficjalnie Boże Narodzenie wprowadzono dopiero w 2008 roku. A jak wyglądają Święta w największym katolickim kraju świata - w Brazylii? Podobno brakuje tu kolęd, ale ludzie bawią się najlepiej!

Polecane