Trójka

Syreny!

04.04.2014 13:26
Piękna wiosna za oknem! U nas stalowe domy, Kolberg, Rolke, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, CSW Toruń i Gwarancje TVP Kultura!
Joseph Beuys przed kwaterą główną założonej przez siebie Organizacji Na Rzecz Demokracji Bezpośredniej Przez Referendum, Dsseldorf 1971
Joseph Beuys przed kwaterą główną założonej przez siebie Organizacji Na Rzecz Demokracji Bezpośredniej Przez Referendum, Düsseldorf 1971 Foto: Tadeusz Rolke / Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Posłuchaj
65'32 Syreny! (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
więcej

Telefoniczny skrót- to nasz ulubiony skrót! Agnieszka Obszańska dzwoniła dzisiaj do Wrocławia, Krakowa i Bielska-  Białej.

Uwaga! Od 31 marca na stronach internetowych Muzeum Sztuki Nowoczesnej można oglądać zdjęcia Tadeusza Rolke. Klasyk polskiej fotografii, fantastyczne zdjęcia i łatwy dostęp - świetna propozycja! Na początek 4000 zdjęć, będzie więcej... W naszym studiu dzisiaj mistrz we własnej osobie - Tadeusz Rolke i kurator projektu - Robert Jarosz.

Opowiadaliśmy też o domu, który został odlany w ...hucie! Tak! Stalowe domu stoją w Nowym Jorku, stalowe domy mamy także u nas! Gdzie i jak się w nich mieszka - o tym Anna Dudzińska!

Odwiedziliśmy dwie wystawy - pierwsza z nich w CSW w Toruniu. Tytuł wystawy - "Crimestory". Artyści - między innymi - Wojciech Bąkowski, Tymek Borowski, Olaf Brzeski, Cipedrapskaud, Oskar Dawicki, Mikołaj Długosz, Grzegorz Drozd, Michał Frydrych i Aneta Grzeszykowska. Kurator - Stach Szabłowski oprowadzał nas osobiście!

Druga wystawa w Warszawie. "Zawód : Projektant/świadomość i działanie" - Galeria Salon Akademii. Magda Kochanowska wprowadziła nas w zagadnienie procesów  takich jak globalizacja i urbanizacja, zmiany demograficzne, eksploatacja środowiska czy rozwój technologiczny, które  nieustannie modyfikują obraz świata.

Odwiedziła nas Katarzyna Janowska - dyrektorka TVP Kultura. Stacja po raz kolejny przyzna swoje nagrody - Gwarancje Kultury. Uroczysta gala w piątek 11 kwietnia!

Zapraszamy do słuchania "Radiowego Domu Kultury" w każdą sobotę między 12.00 a 14.00.

na FB 24/7

obszańska/szydlowska/nogaś

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Tadeusz Rolke o robieniu zdjęć nikomu niepotrzebnych

18.05.2013 12:00
– Większość moich fotografii poswatała nie w skutek zleceń. Mam jakiś motorek, który mnie kręci do bezustannego fotografowania – mówił Tadeusz Rolke prowadzącym "Radiowy Dom Kultury”.
Mistrz fotografii Tadeusz Rolke i jedno z jego zdjęć na wystawie w krakowskim MOCAK-u
Mistrz fotografii Tadeusz Rolke i jedno z jego zdjęć na wystawie w krakowskim MOCAK-uFoto: Fot.: Michał Nogaś/ Trójka
Posłuchaj
05'25 Tadeusz Rolke o swojej wystawie na Miesiącu Fotografii w Krakowie (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
05'00 Witold Orski, kurator wystawy "Studio Rolke" o współpracy z Tadeuszem Rolke (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
więcej

Tadeusz Rolke oprowadzał prowadzących "Radiowy Dom Kultury" po wystawie swoich fotografii w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK otworzonej w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie. – Są to zdjęcia zrobione dla mojej przyjemności albo nieprzyjemności, zdjęcia nikomu niepotrzebne, które nie spełniają żadnej funkcji, ani komercyjnej, ani społecznej – mówił.
Słynny fotograf powiedział, że cieszy go, że jego zdjęcia są doceniane także przez osoby młode.
Wystawę "Studio Rolke” można oglądać do 16 czerwca 2013 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Tadeuszem Rolke i z kuratorem wystawy jego prac Witoldem Orskim.

16 maja ruszyła 11. edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie, największego festiwalu fotograficznego w Polsce. Tegoroczny festiwal potrwa do 16 czerwca. Na program Miesiąca Fotografii w Krakowie składa się kilkadziesiąt wystaw i wydarzeń.

W słowie wstępnym do tegorocznego festiwalu organizatorzy napisali: "dobry temat dla festiwalu to taki, który daje możliwość wychodzenia poza utarte opinie i obiegowe definicje, z potencjałem zaskakiwania najpierw nas, a potem festiwalowego publiczności". Moda jest właśnie takim tematem!

Roy
Roy Villevoye, Paskalis Tufáp, Er, Asmat, Papua, 2000. C-print ze slajdu © Roy Villevoye. Dzięki uprzejmości Motive Gallery, Bruksela za www.photomonth.com

W "Radiowym Domu Kultury" gościliśmy osoby, które pokazały, jak pasjonującym i "rozciągalny" tematem jjest właśnie moda. W audycji zajrzeliśmy w oczy agentów Stasi, którzy szkolili się w udawaniu "normalnych obywateli", poznaliśmy kolaże Ghislaina Dussarta, prace Waltera Pfeiffera. A to dopiero początek zwiedzania, wiele wystaw czeka na otwarcie!

Aleksandra
Aleksandra Sołdatowa, Przystanki autobusowe, z cyklu Wszystko musi być piękne, 2012–2013 za www.photomonth.com

/

Odwiedzili nas odpowiedzialni za festiwal Tomasz Gutkowski , Karol Hordziej , Paweł Szypulski i Aga Kozak. Baszka Marcinik opowiedziała o Festiwalu Miłosza, który (także) trwa w Krakowie.

Na "Radiowy Dom Kultury" zapraszamy w każdą sobotę od godz. 13.00 do 15.00.

Jesteśmy także na FB ! jest też tam kilka naszych amatorskich zdjęć.

Agnieszka Obszańska & Agnieszka Szydłowska & Michał Nogaś

Czytaj także

RDK w podróży!

08.02.2014 11:23
Ruch jeszcze nikomu nie zaszkodził! Wprawdzie nie bierzemy udziału w igrzyskach, ale też podejmujemy wyzwania. Dlatego w "Radiowym Domy Kultury" gości Cieszyn, Szklarska Poręba i Różewicz. Janusz Różewicz!
RDK w podróży
Foto: aut.Michał Nogaś
Posłuchaj
04'59 Poniemieckie ślady w Szklarskiej Porębie (Radiowy Dom Kultury/ Trójka)
59'06 RDK w podróży! (Radiowy Dom Kultury/ Trójka)
więcej

Tradycyjny początek - Agnieszka Obszańska przedstawiliśmy wydarzenia w telefonicznym skrócie. Dzwoniliśmy do Gdańska, Białegostoku i opowiadaliśmy o konkursie dla młodych artystów!

Michał Nogaś jest w Szklarskiej Porębie - z okazji Sztafety Gwiazd (he, he). Idąc tropem znakomitych żartów - skoro Poręba jest "szklarska" to chcemy opowiedzieć o...szkle! A dokładnie przedstawić Edytę Kulę i Ewelinę Wojtowicz. Od 1 marca wystawa "Babę zesłał Bóg" - oczywiście w Szklarskiej Porębie! Mówiliśmy także o śladach niemieckich w okolicy i o wystawieniu "Miedzianki" w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (reż. Łukasz Fijał).

Zespół Dagadana - Daga Gregorowicz (Poznań), Dana Vynnytska (Lwów) i Mikołaj  Pospieszalski (Częstochowa) wydaje nową płytę! "List do Ciebie" ukazuje się 15 lutego. To wyprawa do świata zapomnianego poety - Janusza Różewicza. "Różewiczów było trzech […]. Z trzech braci Różewiczów dwaj - Tadeusz i Stanisław - wpisali się do księgi kultury polskiej. Janusz, dopiero zaczynał pisać. Chciał pisać, tak, jak chciał żyć. W 1938 roku dostał nagrodę za wiersz, w 1939 roku walczył jako podchorąży. I później – w konspiracji. Dnia 9 czerwca 1944 roku, w sześć lat po otrzymaniu matury, został przez Gestapo aresztowany w Łodzi i 7 listopada rozstrzelany." Ten cytat pochodzi z książki Feliksa Przyłubskiego "Wspomnienie o Januszu Różewiczu. Janusz Różewicz: a reminiscence." Daga Gregorowicz była naszym gościem!

Agnieszka Obszańska w Cieszynie! Z okazji 9. urodzin Zamek Cieszyn cieszy tym co zawsze- najlepszym dizajnem! Naszym gościem była Ewa Gołębiowska - dyrektorka / pani na Zamku! To okazja aby przypomnieć czym jest dizajn, przedstawić młodych polskich projektantów i zaprosić na wystawy, które Zamek Cieszyn obecnie pokazuje! Wszystkiego najlepszego!

Na FB jesteśmy 24/7

Zapraszamy do słuchania!

obszańska&szydłowska&nogaś

Czytaj także

Nasz dom bardzo muzyczny!

15.03.2014 11:42
W ostatnich tygodniach utrzymywaliśmy tempo najwyższe. Dzisiaj nieco wolniej, dzisiaj prawdziwa wolna sobota!
Nasz dom bardzo muzyczny
Foto: Nova/Wikipedia/CC
Posłuchaj
46'48 Nasz dom bardzo muzyczny! (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
więcej

Wolna sobota leniwie realizuje plany. Zaczęliśmy od wydarzeń w telefonicznym skrócie Agnieszka Obszańska dzwoni do Białegostoku, Nowej Soli i Wymysłowa .

Wróciliśmy jeszcze raz do Stambułu - tym razem filmowo! Przed tygodniem rozpoczęła się ta opowieść a przyszłość przyniesie kolejne odcinki - wszak rok Polska -Turcja 2014 dopiero się zaczął! Wróciliśmy także do Krakowa i Miesiąca Fotografii - mamy nowe wiadomości dotyczące programu festiwalu!

Odwiedziliśmy również CSW w Warszawie - aby poznać nową sztukę z Rumunii. Ponownie uruchomiliśmy nasz Muzyczny Przewodnik 3 autorstwa Wojciecha Włodarczyka i przyglądamy się Najciekawszym Budynkom Świata dzięki Annie Dudzińskiej.

Dzisiaj dużo nowej muzyki. Polskiej! Xxanaxx, Król, Daniel Spaleniak.

Na FB jesteśmy 24/7

Do słuchania "Radiowego Domu Kultury" zapraszamy w każdą sobotę między 12.00 a 14.00.

szydłowska&obszańska&nogaś

1076051

Czytaj także

Tu Katowice, tu jesteśmy!

29.03.2014 00:42
Na zaproszenie festiwalu Tauron Nowa Muzyka, tuż przed koncertem zespołu Moderat! Nie możemy zaprosić na koncert- bilety już zostały wyprzedane. Mamy za to rozmowę z zespołem!
Budynek, w którym ma swoją siedzibę Teatr Bezpański
Budynek, w którym ma swoją siedzibę "Teatr Bezpański" Foto: A. Obszańska
Posłuchaj
62'20 Tu Katowice, tu jesteśmy! (Radiowy dom kultury/ Trójka)
więcej

Nasz Radiowy Dom Kultury rozgościł się w ważnym dla Katowic miejscu - Centrum Kultury Katowice, a ujmując rzecz bardzo precyzyjnie - tuż przy, w Jazz Clubie Hipnoza. Przyjechaliśmy na zaproszenie organizatorów festiwalu Tauron Nowa Muzyka, w dniu koncertu zapowiadającego tegoroczną edycję festiwalu (tak Moderat gra na tym koncercie, tak nie ma już biletów).

Moderat: drugi raz nie popełnimy takiej głupoty>>>

Rozmawialiśmy z Adamem Godźkiem - jednym z szefów Festiwalu, odwiedził nas Marek Moś - dyrygent i dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej Aukso. Ta orkiestra jest znana nie tylko bywalcom filharmonii - podejmują różne, czasami wręcz wariackie wyzwania... W tym roku zobaczymy ich na dużej scenie Festiwalu Nowa Muzyka wspólnie z grupą Jaga Jazzist. Udało nam się też porozmawiać z Moderat!

Tauron Nowa Muzyka - najważniejsze informacje>>>

Nie zapomnieliśmy jednak o tradycji :) W telefonicznym skrócie Agnieszka Obszańska opowiedziała o wydarzeniach w Poznaniu, Jeleniej Górze i Toruniu. Wojciech Włodarczyk miał dla nas kolejny odcinek Muzycznego Przewodnika (przygotowany z Narodowym Instytutem Audiowizualnym), a Anna Dudzińska odkrywała Najciekawszy Budynek Świata...

Gościem naszego urodzinowego cyklu 10x10 była Agnieszka Jacobson- Cielecka - pionierka designu w Polsce (w ujęciu krytycznym), kurator designu, krytyk designu i dyrektor programowy School of Form w Poznaniu. Tak, o designie w kolejnym odcinku naszego niezbędnika mówiliśmy - mając za sobą "sztukę nowoczesną" w ujęciu Joanny Mytkowskiej i "miasto" w ujęciu Bogny Świątkowskiej.

Nasz plan objął także opowieść o ekipie filmowej Panato, której film zostanie pokazany w Cannes, a powstał w ramach projektu The 48 Hour Film. Chcemy także zabrać wszystkich na dworzec w Chebziu. W 2013 roku wywodzący się z Rudy Śląskiej Teatr Bezpański oraz Grupa Bibu postanowili wspólnymi siłami ratować zabytkowy dworzec. W obiekcie, który dzierżawiony jest przez miasto, społecznicy rozpoczęli remont pomieszczeń. Obecnie organizowane są tam spektakle, recitale, koncerty i wystawy a dworzec z miesiąca na miesiąc odzyskuje swój dawny blask.

Z Chlebem i Pustkami jesteśmy na FB 24/7

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

szydłowska&obszańska&nogaś