Jaką okrutną przeszłość kryją krajobrazy? Pollack szuka odpowiedzi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jaką okrutną przeszłość kryją krajobrazy? Pollack szuka odpowiedzi
Fragment okładki książki Martina Pollacka "Skażone krajobrazy"Foto: mat.promocyjne

"Skażone krajobrazy" to esej Martina Pollacka o miejscach masowych mordów, dokonywanych w ukryciu, w ścisłej tajemnicy. Mordów, po których zacierano ślady: uciążliwi świadkowie byli likwidowani, doły, do których wrzucano zmarłych, ukrywano pod zasiewami łubinu lub krzakami zdziczałych porzeczek.

Posłuchaj

Jaką przeszłość kryją krajobrazy? Pollack szuka odpowiedzi (Radiowy Dom Kultury/Tójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Trzeba sobie odpowiedzieć na to pytanie: czym są te skażone krajobrazy? - mówi tłumaczka Karolina  Niedenthal. I opowiada, że Martin Pollack długo przygotowywał się do napisania książki. - Bardzo rzetelnie przestudiował masę teorii filozofów przyrody, planistów krajobrazu. Zorientował się, że nie jest to termin jednoznaczny i wcale nie tak niewinny, jak można by myśleć - twierdzi.

''

Karolina Niedenthal mówi Michałowi Nogasiowi, że kwestia krajobrazu była niezwykle istotna w języku narodowych socjalistów. - Oni uknuli taką teorię, że jest różnica między krajobrazem świadomie ukształtowanym przez ludzi cywilizowanych, jakimi w ich pojęciu byli Germanie, a nieświadomie użytkowanym, jałowym krajobrazem, w którym bytują nierozumni Słowianie. Ta teoria pozwala im potem usprawiedliwiać ludobójstwo i legitymować wypędzenia - dodaje.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Martin Pollack pyta, jak mieszka się ludziom na wielkim cmentarzysku, jakim jest Europa. Czy wiedzą, co kryje w sobie ziemia, którą uprawiają? Czy założyli tu warzywniak? Posadzili ziemniaki? Postawili stodołę? Czy też z trwogą wielkim łukiem obchodzą miejscowość, w której jest wielki zbiorowy grób, jak mówią starzy ludzie na wsi? A może nie przejmują się czasem minionym?
Autor z wrażliwością na krwawą przeszłość postuluje stworzenie mapy "skażonych krajobrazów", która pomogłaby ocalić godność ofiar i uchronić je przed niepamięcią dyktowaną strachem. W przeciwnym razie, ostrzega, sprawcy zwyciężą, a zmieniony krajobraz pozostanie na zawsze milczącym triumfem okrucieństwa i buty jego projektantów.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przeprowadził Michał Nogaś.

"Radiowy dom kultury" na antenie Trójki w soboty od 12.05 do 14.00.

(mp, ei/mat. promocyjne)

Polecane