Ars Moriendi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ars Moriendi
Ars moriendi / Sztuka umierania to najnowsza wystawa w tarnowskim BWAFoto: Bartosz Zalewski/BWA Tarnów/mat. prom.

Jesteśmy - po raz pierwszy - w Tarnowie! Po raz pierwszy słuchamy "Zaklęcia", piosenki Króla.

Od dawna spoglądamy w stronę BWA w Tarnowie i zachęcamy do oglądania wystaw. Jednak po raz pierwszy - udało nam się w końcu - jesteśmy w Tarnowie i w ekspresowym tempie staramy się poczuć to miasto. Miasto Marcina Wrony, Wilhelma Sasnala, Moniki Strzępki, Jacka Dukaja i Łukasza Maciejewskiego :) Artystów, którzy często pojawiają się w naszej narracji.

Ars moriendi / Sztuka umierania to najnowsza wystawa w tarnowskim BWA. "Wystawa jest ćwiczeniem się w umieraniu, rozumianym jako ćwiczenie duchowe o anarchistyczny zabarwieniu. Przywoływanie obrazów rozkładu oraz doświadczeń i fantazji skupionych wokół nietrwałości wynika z przeczucia, że społeczeństwo wypierające świadomość choroby, cierpienia i śmierci staje się społeczeństwem żyjącym w iluzji, infantylnym i nieszczęśliwym." Artyści: Przemysław Branas, Justyna Górowska, Aneta Grzeszykowska, Magda Hueckel, Zuzanna Janin, Zbigniew Libera, Honorata Martin, Anna Orlikowska, Laura Pawela, Paweł Susid, Andrzej Wasilewski. Obejrzymy ją wspólnie z kuratorem -  Przemysławem Chodaniem.

Tarnowskie BWA ma swoją siedzibę w dawnym Budynku Bractwa Strzeleckiego w Tarnowie, co wraz z otaczającym budynek parkiem tworzy niezwykle malowniczą scenerię. Budynek został pieczołowicie zrewitalizowany z myślą o galerii. Wspaniałe połączenie historii i nowoczesności! Jest jednak jeszcze jedno miejsce - wyjatkowe na skalę kraju - wystawa prezentowana na dworcu PKP w Tarnowie! Opowie nam o niej Piotr Kukla.

Naszymi gośćmi będą także Ewa Łączyńska - Widz - dyrektorka BWA w Tarnowie, Katarzyna Nalezińska - która oprowadzała nas wspaniale po Mościcach wczoraj wieczorem, a opowie nam o Wilhelmie Sasnalu i Tadeuszu Kantorze. Odwiedzi nas także Barbara Bułdys z Muzeum Okręgowego w Tarnowie, zaangażowana w projekt "Tarnów. 1000 lat nowczesności" - porazmawiamy oczywiście o tarnowskim modernizmie.

Co poza tym w programie? Prapremiera piosenki Błażeja Króla z jego nadchodzącej (drugiej solowej) płyty "Wij". Piosenka nosi tytuł "Zaklęcie". Płyta 13 kwietnia.

Michał Nogaś poleca stronę dla - mieszkających w Warszawie - miłośników i właścicieli psów. Przy okazji można też poszukać innych lokalnych stron. Na FB istnieje na przykład profil "Pies w Tarnowie". Agnieszka Szydłowska zaprasza na spotkanie polsko - japońskie z poezją Czesława Miłosza nazwane "Posłuchaj Świata". Agnieszka Obszańska zaprasza do Łodzi, na wystawę Magdy Moskwy.
Wrócimy też do Paryża, gdzie w poniedziałek zakończył się tegoroczny Salon du Livre. Michał Nogaś opowie o tym, jak to się stało, że Polska odniosła na nich sukces. Wspólne stoisko Krakowa i Wrocławia, miast-gości honorowych największych targów książki w świecie frankofońskim, było oblegane, odwiedzili je najważniejsi francuscy politycy, a jedną z największych gwiazd był laureat naszego Plebiscytu 2014, czyli Zygmunt Miłoszewski.

W telefonicznym skrócie zapraszamy dzisiaj do Skoczowa, Torunia i Poznania. I nieustająco na nasz profil na FB- 24/7.

do usłyszenia!

szydłowska&obszańska&nogaś

Polecane