(Wypo)czynni, czyli RDK wakacyjnie poleca

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
(Wypo)czynni, czyli RDK wakacyjnie poleca
Foto: Agnieszka Obszańska

Poranny spacer - Matthew Barney - PARK OPERA - Fotografowie białostoccy - Nowy Teatr - Bulwar(t) Sztuki - Sen o mieście - Wędrowny zakład fotograficzny.

Zaczęliśmy od polecenia Agnieszki Obszańskiej, która namawia na wyjazd do Nowej Huty na Nowy Bulwar(t) Sztuki. Do końca sierpnia, Teatr Łaźnia Nowa zaprasza nad Zalew Nowohucki, gdzie wyrosło wyjątkowe obozowisko, to przestrzeń działań artystycznych, kulturalnych, rozrywkowych i edukacyjnych - doskonała propozycja na spędzenie wakacji w mieście.

A Michał Nogaś zabrał nas na Podlasie, a dokładnie do jego stolicy. Ukazał się właśnie niezwykle ciekawy album "Fotografowie białostoccy 1861-1915", wciągająca opowieść o wielokulturowym niegdyś mieście.

Agnieszka Szydłowska pod wpływem bardzo złego filmu zdecydowała się polecić przegląd filmowy "Najlepsze z najgorszych". To zaproszenie do Centrum Kultury w Lublinie w dniach 18-20 lipca.

Tu posłuchasz pierwszej godziny audycji z 16.07.2016 >>>

Tu posłuchasz drugiej godziny audycji z 16.07.2016 >>>

Odwiedził nas Wojciech Delikta, historyk sztuki, z którym rozmawialiśmy o Matthew Barneyu i jego najnowszym widowisku "River of Fundament". Efekty tego gigantycznego przedsięwzięcia będziemy mieli okazje zobaczyć 29 i 30 lipca we Wrocławiu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty. Kilkuset statystów, dziesiątki osobliwych postaci, ponad dwadzieścia ton stopionego żelaza, siedem lat wytężonej pracy, niespełna sześć godzin kinowej projekcji, trzy doszczętnie zniszczone samochody, dwa antrakty, jedno monumentalne dzieło - tak w liczbach streścić można najnowszy wielki projekt Barneya, filmową operę "River of Fundament (2007-2014)", a to dopiero początek opowieści...



Namawialiśmy też na "Poranny spacer". Naszym przewodnikiem był dramaturg Szymon Wróblewski. To audiowalk, który opowiada o przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości Pola Mokotowskiego. Zawiera w sobie świadectwa zdarzeń i doświadczeń, które miały miejsce albo które mogły się wydarzyć w miejscach odwiedzanych przez uczestników. W tym projekcie widz staje się słuchaczem oraz spacerowiczem. Podążając po śladach opowiadania Ryszarda Kapuścińskiego oraz zebranych przez artystów wywiadów, porusza się w przestrzeni kilku warstw parku: realnej przestrzeni Pola Mokotowskiego, nagranych dźwięków z tego terenu oraz przestrzeni wyobraźni, którą uruchomią zebrane historie. Najbliższy spacer 17 lipca, a następne we wrześniu i w październiku.


Wróciliśmy też na kilka minut na łąkę w Lubiążu, gdzie przed tygodniem odbywał się II Niekongres Animatorów Kultury. Wśród sześciuset uczestników pojawiła się także Agnieszka Pajączkowska, która prowadzi "Wędrowny zakład fotograficzny", jeździ niemłodym już busem wzdłuż polskich granic, słucha opowieści i robi zdjęcia! Teraz zdobywa Dolny Śląsk.


Goście, goście... Wraz z Karoliną Ochab i Piotrem Gruszczyńskim rozmawialiśmy o tym, co dzieje się w Nowym Teatrze niespełna trzy miesiące po otwarciu Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr. Po dwóch latach modernizacji kompleksu budynków przy Madalińskiego 10/16 zespół Krzysztofa Warlikowskiego rozpoczął pracę w  starej/nowej siedzibie na warszawskim Mokotowie. Co się zmieniło? Jak nowa energia przekuje się na działanie? Zapraszamy do wysłuchania tej rozmowy!

I jeszcze więcej parków. Tym razem łączymy miejską zieleń z operą! Tak, tak... Zapraszamy do Parku Skaryszewskiego w Warszawie 16 i 17 lipca. PARK-OPERA w reżyserii Wojtka Blecharza, chociaż nie jest wystawiana w teatrze operowym, zawiera wszystkie elementy typowe dla swojego gatunku: śpiewaczkę, chór, balet, orkiestrę, scenografię, arię, recytatyw, lornetkę do podglądania, żywe zwierzęta na scenie, a nawet koncert fortepianowy. PARK-OPERA skomponowana jest na brzmienie i przestrzeń części Parku Skaryszewskiego, znajdującej się w pobliżu Teatru Powszechnego w Warszawie. Z Wojtkiem Blecharzem rozmawiał Jan Niebudek.

W samym centrum Warszawy, na Skwerze ks. Twardowskiego, oglądać można "Sen o mieście", wielkoformatowe zdjęcia stolicy z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych autorstwa Zbyszka Siemaszki. Wystawie towarzyszy piękny album, przygotowany wspólnie przez Dom Spotkań z Historią oraz Agencję Fotografów Forum. O wystawie opowiedziała Michałowi Nogasiowi współkuratorka, Katarzyna Madoń-Mitzner.

No i oczywiście dzwoniliśmy. Numery wykręcał Michał, który sprawdzał, co słychać w Nowym SączuSłupskuSzklarskiej Porębie.

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś
Data emisji: 16.07.2016
Godzina emisji: 12.05

Polecane