Miasto

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miasto
Zjadacz kurzuFoto: zjadaczkurzu.org

Ułożył nam się program pod hasłem "Miasto". Ileż to daje możliwości!

Zaczynamy od poleceń. Agnieszka Obszańska parkuje w Poznaniu i poleca Park(ing) Day! To akcja, w której ponad 30 miejsc parkingowych zmieni swoją funkcję, zamiast samochodów na parkingach zagoszczą m.in.: instytucje kultury, fundacje, teatry i zamienią parkingi w przyjaźniejszą przestrzeń. Sprawdzamy, jak przyjemnie można spędzić czas w centrum Poznania, wspólnie z rodziną, przyjaciółmi i innymi mieszkańcami na… parkingach! To już 17 września. O akcji opowiada Joanna Pańczak. Agnieszka Szydłowska wraz z Janem Rosiakiem zapraszają do włączenia się w programy prowadzone przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego. Najbliższe z nich to porządkowanie cmentarza tatarskiego w Studziance (jest jednym z sześciu mizarów zachowanych na terenie Polski. Zachowane zabytki sztuki sepulkralnej Tatarów to świadectwo historii wielokulturowej Rzeczypospolitej. Cmentarz powstał w związku z osadnictwem Tatarów, zapoczątkowanym nadaniem ziemi przez króla Jan III w 1679 roku). Oraz porządkowanie Cmentarza Żydowskiego w Warszawie.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 9 września 2017 >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 9 września 2017 >>>

Nie zapominamy, że startują Europejskie Dni Dziedzictwa 2017. To już 25. edycja, a tematem wiodącym jest hasło "krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu". W tym roku zaplanowano ponad 1200 wydarzeń w 16 województwach, a my eksplorujemy Śląsk. Naszą przewodniczką po miejscach, wydarzeniach, historiach jest Agata Mucha, koordynatorka EDD na Śląsku.

Odwiedza nas Kuba Bąkowski, który już niebawem uruchomi w Kielcach Zjadacz Kurzu. – To hybryda sztuki i przemysłu – łączy postfuturystyczne postulaty artystyczne z zaawansowaną inżynierią przemysłową. Punktem wyjścia jest dla mnie nie tylko ekologia, ale również historia regionu. Kielce leżą na terenach najstarszego w Polsce okręgu górniczo-hutniczego i do dzisiaj są ważnym ośrodkiem przemysłowym. "Zjadacz kurzu" łączy ze sobą świat maszyn, nowych technologii i sztuki, łączy historię regionu z jego współczesnością i podejmuje temat odpowiedzialności za przyszłość – mówi Kuba Bąkowski.

Opowiadamy też o książce architekta Rema Koolhaasa "Śmieciowa przestrzeń. Teksty wybrane". Warto wczytać się w jego teksty i jest ku temu okazja! Centrum Architektury i Fundacja Bęc Zmiana przedstawiają pierwszy polskojęzyczny i najszerszy z dotychczas opublikowanych na świecie zbiór tekstów wybitnego holenderskiego architekta i myśliciela. Najstarsze teksty pochodzą z lat 70. XX wieku, najnowszy z 2015 roku. Wśród nich znalazły się przełomowe eseje, takie jak "Bigness. Miasto generyczne" czy tytułowa "Śmieciowa przestrzeń", a także zapisy wykładów oraz wywiad z autorem. To książka nie tylko o architekturze, ale także przenikliwy komentarz do rzeczywistości, o czym opowiada u nas Grzegorz Piątek z Centrum Architektury.

Razem z Michałem Margańskim i Centrum Nauki Kopernik pytamy – czyj jest kosmos? Pytanie pada w ramach Festiwalu Przemiany, który po raz kolejny daje nam szansę poszerzania horyzontów. Jan Niebudek czyta Mariusza Szczygła. A tam "kobiety z tajemniczej listy znalezionej pod stolikiem w kawiarni. Dentystka, która fotografuje się tylko w przebraniu. Dwie przyjaciółki, które piszą do siebie przez 52 lata, ale się nie odwiedzają. Aktorka z Polski nominowana do Oscara, która postanawia z Polski uciec…". Brzmi znajomo? Słusznie. Mowa o wznowieniu wspaniałej książki "Kaprysik. Damskie historie".

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Częstochowę, Poznań i cały kraj z filmami dla dzieci

Na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaMichał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 9.09.2017
Godzina emisji: 13.08

Polecane