Logo Polskiego Radia
POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT

Trójka do potęgi, czyli dwie "Panoramy Myśliwieckie"!

Trójka
Agnieszka Szałowska 07.01.2012
Dwaj wielcy polscy artyści – Andrzej Dudziński i Edward Dwurnik – stworzyli jedyne i niepowtarzalne obrazy, ukazujące…
Panorama Myśliwiecka według Edwarda Dwurnika, pracownia Mistrza
"Panorama Myśliwiecka" według Edwarda Dwurnika, pracownia Mistrza , foto: fot. PR/A.Sobieraj

... Trójkę, a także pracujących w niej i współpracujących ze stacją dziennikarzy. To dzieła zupełnie odmienne, charakterystyczne dla obu wybitnych twórców. Opowiedzieliśmy o nich w sobotnim wydaniu "Radiowego Domu Kultury", a powodów było kilka.

Po pierwsze – oba obrazy trafią na licytację, którą w najbliższy poniedziałek (9 stycznia) poprowadzi, w specjalnym wydaniu popołudniowego "Zapraszamy do Trójki" (w godz. 16-19), Kuba Strzyczkowski.

"Panorama
"Panorama Myśliwiecka" E. Dwurnika

Cel jest szczytny – wszystkie pozyskane środki zostaną przekazane na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (20. finał – 8 stycznia, szczegóły także na naszej antenie). (www.wosp.org.pl)

Po drugie – obie "Panoramy Myśliwieckie" (pełny tytuł obu obrazów to "Panorama Myśliwiecka, czyli Trójka do potęgi!") trafiały do nas na początku roku jubileuszowego (Trójka kończy 50. lat!!!) i w dniu, w którym odbędzie się nasza "studniówka".

"Panorama
"Panorama Myśliwiecka" A. Dudzińskiego

A po trzecie – w tym wydaniu RDK-u Andrzej Dudziński i Edward Dwurnik sami opowiadali o swoich pracach, o tym dlaczego właśnie w taki sposób postanowili pokazać Trójkę… Warto odwiedzić strony internetowe obu Panów: www.andrzejdudzinski.com, www.dwurnik.pl

/

W dalszej części audycji wraz z Anną Dudzińską odwiedziliśmy Nowy Jork, w którym często bywa Andrzej Dudziński. Tym razem w cyklu "Najciekawsze budynki świata" opowieść o nietypowej kolejce i o przestrzeni stworzonej wokół niej, czyli o "The High Line". (www.thehighline.org)

A propos kolei – artysta, którego śledzimy od dawna, czyli Igor Przybylski, pokazuje w Warszawie "Laminatkę". To kolejna opowieść o tym, co pozostało z… czechosłowackich kolei! (www.przybylski.republika.pl)

/

Spotkaliśmy też kolektyw Sputnik Photos Polska (byli nominowani do tytułu Kulturysty Roku 2011, a ich "IS (not)" zajęło 3. miejsce w Plebiscycie Słuchaczy 2011 w kategorii książka roku). Przygotowali nowe wydawnictwo - "Wyliczankę", będącą efektem letnich warsztatów dla dzieci, które przeprowadzili w czterech różnych miejscach w Polsce. (www.sputnikphotos.com)

Odbyliśmy też – "W telefonicznym skrócie" – podróż po kraju, zajrzeliśmy do Gdańskiej Galerii Miejskiej, gdzie trwa Grassomania (www.ggm.gda.pl), w Galerii Pustej Centrum Kultury Katowice przyjrzeliśmy się wystawie "Śląskie. Zmiana '11" (www.ck.art.pl), a w stolicy odwiedziliśmy "street-artowy dom kultury" (www.V9.bzzz.net).

Plany, choć baaaardzo bogate, udało się zrealizować. W końcu w tym tygodniu gramy pod hasłem "Trójka do potęgi!"!

Audycję przygotowali: Agnieszka Obszańska, Jan Niebudek i Michał Nogaś

rdk@polskieradio.pl

Facebook RDK działa 24 godziny na dobę!!!

Bądź z nami w kontakcie:

Najczęściej czytane

Na antenie:
Polecamy: